YEREL
Giriş Tarihi : 23-08-2022 11:34

23’üncü Satave Festivali Gerçekleştirildi

23’üncü Satave Festivali Gerçekleştirildi

Şavşat’ta Satave Gevrek Festivali’nin 23’üncüsü gerçekleştirildi.

Kuzinede pişirilen çeşit çeşit gevrekler misafirlere ikram edildi. Festivalde horonun muhteşem uyumu drone kamera ile havadan görüntülendi.

İlçeye bağlı bin 750 rakımlı Satave Yaylası 18 köy tarafından düzenlenen festivale Türkiye’nin farklı illerinden katılan yüzlerce kişi, yöresel sanatçılarının Türkçe ve Gürcüce seslendirdiği şarki ve türküler eşliğinde horon oynadı. Sınır komşusu Gürcistan’la olan bağlar aynı kültürün ortak buluşması olan festivalde, Türk Gürcü kültürünü yasatmak ve birlik beraberliği artırmak amaçlanıyor.

Satave Yaylası’nın muhteşem doğasında festivale katılanlar birbirinden farklı etkinliklerle doyasıya eğlendi. Bölge kadınları festivale adi veren, "gevrek" kuzine sobada pişirildikten sonra misafirlere ikram edildi.

Festivalin 2 yıldır yapılamadığı ve halkın özlemle beklediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, yaptığı açıklamada, "18 köyün birlikte organize ettiği bir festival. Genellikle Gürcü köylerin ağırlıkta katıldığı bir festival oluyor. Festivalde hem hasret gideriliyor hem de folkloru ve kültürü yasatılıyor. Güzel eğlenceli hafta sonu tatili geçireceklerini umut ediyor”

 

AdminAdmin