YEREL
Giriş Tarihi : 25-07-2021 08:22   Güncelleme : 25-07-2021 08:22

24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI BİZİM İÇİN BURUK GEÇİYOR!

Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği (TYGD)Genel Başkanı Gazeteci Kenan Akçahanoğlu, 24 Temmuz Sansürün kaldırılışının 113. yılı nedeniyle basın açıklamasında bulundu. Akçahanoğlu açıklamasında yerel gazetelerin çok sıkıntılı bir süreç yaşadığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son tasarruf tedbirleri kapsamında belediyelerin basına verdiği desteği kaldırılmasıyla ilgili açıklamanın basını tümden bitireceğini savundu.

24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI BİZİM İÇİN BURUK GEÇİYOR!

TYGD Genel Başkanı Kenan Akçahanoğlu yapmış olduğu açıklamada. “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın bayramınız buruk geçti.”dedi.

Bilindiği üzere 24 Temmuz 1908 tarihi basından sansürün kaldırıldığı tarihtir. Bu tarihte gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamıştır. Günümüzde ise artık basın, çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olmuştur.

Türk Basını kamusal hizmetin yanı sıra yapmış oldukları doğru ilkeli haberler ile kamuoyunu aydınlatma görevlerini layıkı ile yerine getiren ulusal ve yerel basınımız, özgürlüklerin ilerlemesi ve kamuoyu oluşumunda büyük bir güce sahiptir.

Ancak sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Belediye ve kurumlara gönderilen tasarruf tedbirleri kararnamesi ile ayakta durmakta zorlanan ülke geneli “Yerel Gazeteler” kapanma ve kepenk indirme noktasına gelmiştir.

Haber vermek de habercilikte tasarruf tedbirleri uygulanmasına ivedikle son verilmelidir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Basın medya için yayınlamış olduğu tasarruf tedbirleri genelgesini geri çekmesini bekliyoruz.

Bir daha söylüyoruz.

Gazetelere nefes, destek olunsun. Köstek olunmasın.

Bu duygu ve düşüncelerle haber verme adına

önemli bir görevi yerine getirmek için özveri ile çalışan, yerelden ulusala, tüm basın çalışanlarının ‘24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutlar, sağlık, başarı ve esenlikler dilerim. Dedi.