YEREL
Giriş Tarihi : 28-05-2021 10:30   Güncelleme : 28-05-2021 10:30

27 Mayıs Darbesi demokrasiye karşı yapılmış ihanettir

Demokrasiye ilk darbe olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tarihinde kara bir leke olan 27 Mayıs Darbesi AK Parti’nin 81 ilde gerçekleştirdiği ortak basın bildirisiyle Adnan Menderes, Fatih Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere demokrasi şehitlerini rahmetle anarak 27 Mayıs Darbesi kınandı.

27 Mayıs Darbesi demokrasiye karşı yapılmış ihanettir

Artvin AK Parti İl Başkanlığı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasını okuyan İnsan Hakları Birim Başkanı Dilara Tokdemir; “; 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların tekrar etmeyeceğini, her türlü vesayete karşı var olan mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi belirtiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Basın açıklamasını okuyan Tokdemir, Türk Milletinin demokrasi için birçok fedakarlık yaptığını belirtirken; “Medeniyet geleneği denildiğinde ilk akıllara gelen Türkiye ve Aziz Milletimiz, demokrasi ve insan hakları adına birçok fedakarlığı göze almış, bu uğurda çok sayıda bedel ödemiştir. Her bir vatandaşımızın gönlünde yer edinen, hamuru vatan sevgisi ile yoğrulan milletin evlatları hukukun vesayet altına alındığı dönemlerde işkenceler görmüş ve idam sehpalarında şehit edilmişlerdir. Vesayet ve beraberinde getirdiği darbeler milletimize fayda getirmemiş, milletimizden demokrasisini, ekonomisini, moral ve motivasyonunu koparıp götürmüştür” ifadelerine yer verdi.

27 Mayıs Darbesinin hukuka, demokrasiye karşı yapılan ilk darbe olduğunu ifade eden Tokdemir; “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne hukukun askıya alındığı, toplumsal ve siyasal düzene ilk darbe; 27 Mayıs 1960'ta, Başbakan Adnan Menderes ile yol arkadaşlarının tutuklanması ve idam edilmesiyle gerçekleştirildi. Milli irade ile arasına perde çekenlerin, insanlığa, demokrasi ve vicdanlara yönelik büyük bir ihaneti olarak hafızalarımıza kazındı” dedi.

Ülke gidişatının önünü tıkamak isteyenlerin 1960 yılında askerin namlusunu Çankaya Köşkü’ne çevirdiğini belirten Tokdemir “1950 yılında milli iradenin yüksek teveccühü ile dönemin tek parti zihniyetini geride bırakarak iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda ortaya koydukları projeler ile Türkiye'ye çağ atlattılar. Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu coğrafyasından silmeye çalışan CHP iktidarının anti demokratik uygulamalarını rafa kaldıran merhum Menderes, bilhassa din ve vicdan özgürlüğü konusunda attığı adımlarla milletimizin gönlünde yer edinmiştir. Tek parti rejiminin en büyük ayıplarından olan Türkçe Ezanı özüne döndürerek, Anadolu'nun Ezan-ı Muhammedi'ye olan özlemini gidermiştir. Ancak vatanın yararına olan bu gidişatın önünü tıkamak isteyenler türlü yalan ve iftiralarla algı oluşturarak 1960 yılında, askerin namlusunu Çankaya Köşkü'ne çevirmişlerdir” belirtti. 

Millet iradesine savaş açan zihniyetin sadece milletvekillerinin değil Türk milletinin de hayatına son verildiğini ifade eden Tokdemir; “Millet iradesine savaş açan, milli ve manevi değerleri yok etmeye odaklı zihniyet, demokratik yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, mizansen yargılamalar ile hukuk dışı şekilde darağacına göndermiştir. Hayatlarına son verilen yalnızca Milletin Vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur” dedi.

Demokrasi düşmanlarına en büyük dersi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde 15 Temmuz’da verdiklerini ifade eden Tokdemir; “Üzerinden yıllar geçse de söz konusu darbeci zihniyet varlığını devam ettirmiş, en son 15 Temmuz'da da benzer bir senaryo sahneye koyulmuştur. Ancak Milletimiz darbeler ve darbeciler karşısındaki duruşuyla bu kez millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını bozmuştur. Millete ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir” açıklamalarında bulundu.

Demokrasi şehitlerini rahmetle anan Tokdemir ; “Milletimizin feraseti ile ülkemize en kara günleri yaşatanlar tarihin tozlu raflarına, en karanlık günlere tanık olan Yassıada ise tarihe gömülerek bugün "Demokrasi ve Özgürlükler Adası” olarak mührünü tarihe dercetmiştir. Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının aziz hatıraları burada yaşatılmaya devam edecektir.

Bu vesile ile; 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların tekrar etmeyeceğini, her türlü vesayete karşı var olan mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi belirtiyor, demokratik ve özgür bir ülkede yaşayabilmemiz için canlarını feda eden Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Son olarak Tokdemir yaptığı açıklamada; “Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız” diyerek sözlerini noktaladı.