YEREL
Giriş Tarihi : 24-07-2021 17:03   Güncelleme : 24-07-2021 17:03

30 yıl sonra memlekete gelen kardeşler

Tekirdağ Çerkezköy de yaşayan Şavşat Ilıca köyünden olan 3 amca kızı Esra Sancar, Pınar Sancar, Sema Sancar 30 yıl sonra memleketleri olan Artvin’e gezmeye geldi.

30 yıl sonra memlekete gelen kardeşler

İstanbul’da doğan 3 amca kızı Tekirdağ’da çalışırken Esra Sancar İnsan kaynakları yönetici, Pınar Sancar Grafik tasarımcı, Sema Sancar Muhasebeci işini yaptıklarını söyledi.

Grafik tasarımcı olan Pınar Sancar; “Türkiye’nin önemli sanayi bölgelerinden birini içinde barındıran Tekirdağ’a bağlı Çerkezköy ilçesinden geliyoruz. Artvin’in memleketimin havası suyu insanı her şeyi çok farklı. Keşke daha önce gelme fırsatımız olsaydı. Gelip gördüğümüz için çok mutluyuz. Bundan sonra daha sık geleceğiz.

Artvin’de Hatila Vadisi üzerindeki cam seyir terasını gezme fırsatımız oldu. Çok etkileyici bir doğası olan Hatila Vadisi üzerindeki bu cam seyir terası birazcık ürkütse gelip görülmeye değer bir yer bence. Ancak bir Artvinli olarak bunu daha geliştirip turizm anlamında geliştirerek turist gelmesi sağlanabilir. En azından Artvin’e gelen yabancılar için Cam seyir terasına ulaşımı kolaylaştırmak gerek. Hatila vadisi dışında zipline gitme fırsatımız oldu. Burası da yine heyecanı yüksek ancak insanları cezbeden bir sosyal faaliyet yapılmış. Çoruh üzerinde yaklaşık 100 metre gibi bir mesafede karşıdan karşıya geçiyorsun. Artvin doğasıyla, Çoruh’uyla gelişime açık bir il. Yapılan cam seyir terası zipline gibi yatırımları daha da tanıtıp, geliştirerek turizmin artması sağlanabilir.

Ata toprakları olan memleketimiz Şavşat’taki Karagöl ise gerçekten tarifsiz bir doğa harikası. Zaten Karagöl’e gelene kadar ki yoldaki manzaralar büyülüyor. Karagöl’e geldiğimizde doğa bize adeta mucizesini sunuyor. Eşsiz bir güzelliğe sahip. Umarım çok daha değer kazanır. Ancak değer kazanır derken daha çok yatırımcı gelip buranın doğasını mahveder anlamında değil. Daha çok insanın gelip bu muhteşem doğayı, bu güzel, şirin ilçeyi ziyaret eder anlamında söylemek istiyorum. Çünkü böyle doğal güzelliklere ülke olarak çok ihtiyacımız var. Bu sebeple bu güzelliklere sahip çıkmalıyız. Aslında sahip çıkma da değil yani insan insanlık görevlerini yerine getirse zaten sorun olmayacak. Yani gezmeye geldiğinde çöp atmasa ya da izinsiz kontrolsüz ağaç kesmese, suyu kirletmese yani yapmaması gereken şeyleri yapmasa doğa zaten kendini güzelliğini korur diye düşünüyorum. Artvin doğasıyla çok güzel bir ilimiz gelme, görme fırsatını bulduğumuz için çok mutluyum. Artvin’e daha sık gelmek için elimden geleni yapacağım. Ve buradan da Artvin’e hiç gelmemiş insanların gelmesini şiddetle tavsiye ediyorum” açıklamalarında bulundu.