KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 09-01-2023 10:41   Güncelleme : 09-01-2023 10:45

30 yıldır dede mesleğini sürdürüyor

30 yıldır dede mesleğini sürdürüyor

Borçka’da demire şekil vererek çeşitli aletler üreten Mustafa Arslan, 30 yıldır dede mesleğini devam ettiriyor.

Mustafa Arslan, El ve iş tezgahları yardımı ile demir ve benzeri maden parçalarını büküyor, dövüyor ve kalıplar halinde biçimlendiriyor.

 Demircilik mesleğini 30 senedir yapan Mustafa Arslan, dededen gelen bir meslek olduğunu belirterek gençlerin bu mesleğe talep oluşturmadıklarını vurguladı.

Mesleğine dair bilgi veren Mustafa Arslan, “Kazma, çapa, balta, dere gibi ürünler yapıyoruz. Bir tane daha dükkanım var köyde makinem de var burası oraya takviye yani. Çırak bu işi yapmaz. Gençler bu işe dayanamıyor ağır bir iş çünkü. Küçükken başlamış olsa yapar da sonradan öğrenme ile yapmıyorlar. Bu iş eskilerin işi motorlar, makineler çıktı şimdi. Eskiden yaz ayların da beş yüz altı yüz tane kazma satardık tarla ve bahçe için. Tarım aletleri çıktı o yüzden bu işe o kadar talep yok. Burası ile ufaktan destek sağlıyoruz kendimize bu işe çok da güvenilmez eski zamanlarda değiliz. Hafta da zaten belirli günlerde açıyorum eskiden değerli idi bu işi yapmak. Gençler pek bu işi istemezler. Yalnız yapılacak bir iş değildir bu. Balta yaparken ilk önce paleti ısıtıyoruz ve şekilli doğruyoruz bu işlem iki, üç saat sürüyor” ifadelerini kullandı.

Sariye TOPALOĞLU

Gündem ArtvinGündem Artvin