YEREL
Giriş Tarihi : 06-07-2021 11:34   Güncelleme : 06-07-2021 11:34

4 Kadın 1 Sanat

Hopa’nın parlayan incileri, 4 kadın 1 sanat eseri ortaya çıktı.

4 Kadın 1 Sanat

Hopa’da 4 kadının kendi uğraşları sonucu ortaya çıkan muhteşem sanat eserleri görenleri hayrete düşürüyor. Günün büyük çoğunluğunda atölyesinde geçiren kadınlar yaptıkları el işi sanatında kullandıkları malzemelerin boya ürünleri haricinde tamamen doğal olduğunun dikkatini çekti. Hopa’da sahil alanında bulunan atölyelerindeki ürünler farklı şehirden gelen insanların ilgisini çekmiş olsa da henüz Artvin genelinde ilgili makamların dikkatinde olmadığı gözüküyor. El işi sanatı ile uğraşan Yasemin Bekâr, denizden ve doğadan topladığı dal, deniz kabuğu, ağaç yaprağı vb. materyaller ile 4 kadın arkadaş olarak yaptıkları el işi sanatına yönelik açıklamalarda bulundu. “ Hopa’da yaşıyoruz ve 4 arkadaş ile en sanatları üzerine çalışmalar yapmaktayız. Eşimizden veya çevremizden hiç destek almadan 4 kadın olarak kendi ayaklarımız üzerinde durmaktayız. Masrafımızı yani her şeyimizi kendimiz karşılıyoruz, yaptığımız el işi ürünlerinin maliyetinden ucuz fiyatla satışını yapmaktayız zaten bu işle uğraşırken ayırdığımız zaman, uğraş çok fazla fakat biz yine de insanların hoşuna giden ürünleri alabilmesi için en uygun şekilde satmaya çalışıyoruz. Bugün baktığımız zaman bizim yaptığımız ürünleri internet sitelerinden hazır almaya kalksanız 300 liradan aşağı değil ama biz satışlarımızı 150 lira gibi belli bir ücret ile satıyoruz. Maliyeti 50 liraya denk gelen ürünleri bu şekilde satıyoruz zaten satışını yaptığımız zamanlar çok nadir çünkü talep olmasına rağmen insanlar bizi daha bilmiyor 3 yıldır sahilde bulunan alanda hizmet veriyoruz fakat bunun yaklaşık 1,5 yılını evde kapalı kalarak geçirdik. Kira durumlarını elimize gelen 3-5 satış sonrası karşılıyoruz. Pandemi döneminde hiçbir şey satamadığımızdan dolayı kira, vergi ve diğer faturaları ödememiz çok zor oldu tabii bunlar yaşanırken hiçbir destekte almadık diğer esnaflarımız gibi bizlerde 4 kadın olarak ayakta durmaya çalıştık ” diye konuştu.

Hiç kimse demedi

Bekâr, 4 kadın olarak yaptıkları işe ilgi konusunda şu açıklamaları yaptı “ bizim burada beklediğimiz müşterilerden çok insanlarımızın ilgisi yani hiçbir büyük makamda bulunan yetkili gelip bizim Hopa’mızın 4 kadını burada emek veriyor demesini istiyoruz. Sadece onlardan bize elinize ve emeğinize sağlık denilse bizi çok mutlu eder fakat 3 yıldır yaptığımız el emeğini takdir eden olmadı. Biz sadece biraz emeğimize karşılık olarak takdir edilsek yeterli olacak gerçekten çünkü paradan daha önemli şeyler var biz 4 kadın olarak neden Hopa’nın bir markası haline gelmiyoruz ki veya başka İllerde kendimizi Hopa’mız adına göstermiyoruz. Bize bu imkân verilirse kesinlikle Hopa’mızı temsil etmek isteriz farklı alanlarda, yerlerde gerçekten Hopa adına gidip temsil etmek isteriz ”dedi.

Turları yapılması

Bekâr,  sınır kapısının açılmasına yönelik şu açıklamaları yaptı “ tırların tur seferlerinin açılması bizler için iyi oldu aynı zamanda yerel esnaflarımız içinde çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Tur seferlerinde gelen tır şoförleri hediye almak istediği zaman bizim işlerimizi de olumlu etkiliyor veya bir yerde yemek, yemek istedikleri zaman esnaflarımızda bu durumdan faydalanabiliyor. Ayrıca turistlerin gelmesi özellikle bu sene yapılacak olan kafkasör festivali nedeni ile gelecek olan turistlerin Artvin’in farklı yerlerini görmek istedikleri zaman Hopa sahilinde bizi bulmaları zor olmayacaktır ” dedi.

Böyle bir cesaret

Bekâr, 4 arkadaş olarak gösterdikleri cesarete yönelik şu açıklamaları yaptı “ biz 4 kadın olarak böyle cesaret gösterip uğraşıyoruz ev hanımları olarak mücadeleye girdik fakat günümüzde iyi olan şeylerin kıymeti bilinmediği gibi sanırım bizimde değerimiz daha sonrada n bilinecektir. O kadar çok uğraşıyoruz ki karşılığında sadece insanlarımızın ve ilgili kişilerin takdir etmesini istiyoruz. Biz 4 kadın olarak elimizden gelen mücadeleyi veriyoruz Hopa’nın böyle kadınları hep olacaktır ve hep de böyle devam edecektir ama ne kadar el üstünde tutulacağı soru işareti olarak da hep bizimle kalacaktır. Benim istediğim başka kadınlarımızda bizi görüp örnek alsınlar, bizden cesaret alsınlar, kimsenin eline bakmasınlar Allaha çok şükür 4 kadın ayaktayız geçinip gidiyoruz. Hanımlar hiçbir zaman erkeklerin eline bakmasın ben kendi kızıma illa okuyacaksın dedim, oğluma canın isterse oku dedim. Burada olanlar benim gibi okumamış kadınlar, bir erkek okumayınca hayata tutunabilir fakat bir kızın, kadının okuması hem onu el üstünde tutar hem de hayatta istediğini başarır ki zaten kadınlar için çalıştıktan sonra başarmak çok kolay, ben yapabileceklerine inanıyorum. O yüzden kimse hiçbir kadın, kız kendisini kendi içine kapatmasın hayal gücünü aşıp en iyisi için çalışsınlar. Tabii biz okuyamadık ama yine bir zaman sonra çocuklarımız okusun diye mücadeleye devam ediyoruz ve nerede ne yaparlarsa yapsınlar hanımlarımıza, kızlarımıza destek çıksınlar en çok istediğimiz şey bu, kız erkek ayrımı yapmasınlar ve de benim için bütün kızlarımız öndedir önce kızlarımız ayakta durabilsin, kendi mücadelelerini verebilsinler ” dedi.

Ev kadınlarına mesaj

Bekâr, evde bulunan ve uğraş arayan kadınlara yönelik şu açıklamaları yaptı “ kesinlikle mücadele etmekten kaçmayın sakın yaptığınız tek bir iş ile kalmayın kendinizi başarmak için zorlayın sadece topluma faydalı olacağız diye bir kural yok. Biz önce kendimize faydalı olacağız ve de sonra toplum tüm kadınların gücünü görecek böylece daha faydalı olacağız. Hiçbir zaman kaçmayın, her zaman bir kadının gücünü göstermek için mücadele edin ” dedi.

Stant

Bekâr, yapmak istedikleri bir faaliyet ile ilgili şu açıklamaları yaptı “ Artvin’de tam boğa güreşleri festivali zamanında bize stant verilmesini çok isteriz eğer bu konuda yardımcı olabilirlerse Artvin adına bir şeyler yapmak istediğimizi kanıtlamak istiyoruz. Satış bile yapmasak ürünlerimizi insanlara göstersek oraya gelen turistlerin görmesini sağlasak eminiz ki tüm Artvin için yararlı olacaktır. Nasıl bal, fındık ve çay bizler için değerli aynı şekilde neden kadınların el sanatları yaptığı ürünler, emekler ilgi görmesin ve ülkenin hata dünyanın farklı noktalarından talep edilmesin ki, eğer böyle bir şey olursa kendimizi göstermeyi çok istiyoruz biz kendimiz orada bir yer bulamayız ondan dolayı bir yol arıyoruz. Sadece Artvin içinde değil başka İllere de gidebilsek bu imkân verilse bizlere ev kadınlarının gücünü göstermek istiyoruz. Malzemelerimizi çöp dedikleri yerden toplayıp bu hale getiriyoruz, akşama kadar el işi ile uğraşıp insanların hoşuna gidecek şeyleri üretmeye çalışıyoruz. Bize eğer imkân sağlanırsa büyük faaliyetlerde de bulunmak isteriz Artvin adına İlimiz adına yararlı olacak üretimleri yapmayı gerekirse bu el becerisini öğrenmek isteyen olursa öğretmeyi isteriz ” dedi.