YEREL
Giriş Tarihi : 08-07-2021 10:04   Güncelleme : 08-07-2021 10:04

43 yıl sonra ekmek kapıları oldu

İş için bıraktıkları memleketlerine yine iş için döndüler.

43 yıl sonra ekmek kapıları oldu

Artvinli Şahin ailesinin iş için bırakıp göç ettiği toprakları, 43 yıl sonra ekmek kapıları oldu.

Antalya´da yaşarken yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan Şahin ailesi, 43 yıl önce göç ettikleri Artvin’in Hopa ilçesine geri dönerek burada iki yıldır yaş çay toplayıp geçimini sağlıyor.

Ekmek parası için yaklaşık yarım asır önce Artvin’den göç eden Metin Şahin (61) uzun yıllar Tokat’ta çalışıp emekli olduktan sonrada eşi ve çocuklarıyla 9 yıl önce Antalya’nın Manavgat ilçesine yerleşti.

Emekli olmasına rağmen özel sektörde çalışarak aile ekonomisine katkı sağlayan Şahin, salgın sürecinde çocuklarıyla birlikte yaşadıkları ekonomik sıkıntı nedeniyle memleketi olan Artvin´in Hopa ilçesine dönerek çay tarımı yapmaya başladı.

Hopa Çamlıköy´de 52 dönümlük çay bahçesi kiralayarak eşi, oğlu ve geliniyle 2 yıldır çay toplayan Şahin, aile ekonomisine katkıda bulunuyor.

Yaş çay alımlarının başlamasıyla ailesiyle birlikte çay bahçesine inerek çay hasadına başlayan Metin Şahin, yaptığı açıklamada, çocukluğunun bu çay bahçelerinde çay toplayarak geçtiğini söyledi.

İki yıldır yarıcı olarak çalıştıkları 52 dönümlük çay bahçelerinde, yıllar öncede çalıştığını ve o kazandığı parayla hem okuduğunu hem de evlenip yuva kurduğunu anlatan Şahin, bu toprakların 43 yıl sonra kendilerine zor günlerinde yeniden ekmek kapısı olduğunu söyledi.

Şahin, Artvin’den göç ettikten sonra 32 yıl Tokat´ta, 9 yılda Antalya´da yaşadığını ifade ederek, "Salgın hasatlık dolayısıyla, benim ve çocukların işleri bozulunca buraya gelmeye karar verdim. Yıllar önce çalıştığım, ekmek yediğim çay tarlasını tuttum. Eşim, çocuklarım ve gelinimle beraber 52 dönümlük bahçede yaş çay toplayıp satıyoruz. 43 yıl önce iş için bırakıp gittiğimiz topraklar bize zor günlerde yeniden ekmek kapısı oldu." dedi.

Geçen yıl 90 tonun üzerinde yaş çay sattıklarını kaydeden Şahin, kazandıkları parayla ekonomik olarak daha rahat bir yaşam sürdürdüklerini kaydetti.

Bu senede yaş çay alımlarının başladığının ve kendilerinin de bahçelerde çay topladığını anlatan Şahin, sağlıkları el verdiği sürece bu işi sürdüreceklerini dile getirdi.

-Yaş çaya yapılan zam sevindirdi

Şahin, yaş çay alımlarının teşviklerle birlikte 4 lira olmasının kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, "Ben bu kadar zam beklemiyordum. 4 lira olduğunu duyunca mutlu olduk. Şükür memnunuz. İnşallah ileride daha iyileri olur. Yeter ki biz çalışalım, üretelim.” dedi.

Metin Şahin´in eşi Dilber Şahin de yaptığı açıklamada, evliliğinin ilk yıllarında çay topladığı arazide yıllara sonra yeniden çay toplamanın garip duygusunu yaşadığını söyledi.

Bu çay bahçelerinin salgında kendilerine geçim kaynağı olduğunu belirten Şahin, "Eşim oğlum, gelinim, kızlarım burada çalışıyoruz. Çayımızı topluyoruz. Çayın temizliğini, bakımını gübresini yaptık. Şimdide çay sezonu başladı. Geçen yılda topladık bu yılda topluyoruz. İnşallah rekolte geçen yılı aratmaz.”

Hopa’ya salgının başlangıcında Antalya Manavgat´tan geldiklerini anlatan Şahin, "Salgın başlayıp orda işler kötü gidince Karadeniz’e geldik. Burada yeşillikler içinde paramızı kazanıyoruz. Rızkımızı çıkarttık. 43 sene evvel öncesinde burada aynı arazide 5 yıl çay topladım. Muhacir gittiğimiz bu topraklara şimdi çilimiz çocuğumuzla geri döndük ve rızkımızı çıkartıyoruz. İnsanlar evlerde otururken biz çaylıklarda hem çalışıyor hem de temiz hava alıyoruz.” diye konuştu.

Metin Şahin’in Antalyalı olan gelini Fatma Nur Şahin de eşiyle birlikte Hopa’ya çay toplamaya geldiğini ve yaklaşık bir buçuk yıldır burada yaşadığını söyledi.

Çay toplarken geçen yıl ilk başlarda çok zorlansa da kısa sürede kısa sürede işi öğrendiğini anlatan Şahin, "Çay toplama benim için zor olsa da güzel yanları da var. Burada kimse muhtaç olmadan paramı kazanıyorum çok şükür. İlk başladığımda günlük 200 kilo çay toplarken şimdilerde günlük 350-400 kilo arasında çay topluyorum. Geçen toplamda 90 ton çay topladık. Bu senin ilk sürgününde de ilk iki günde 3 tonu buldu. İnşallah çok daha iyileri olacak." diye konuştu.