YEREL
Giriş Tarihi : 27-07-2021 10:14   Güncelleme : 27-07-2021 10:15

43 yıldır taksici

58 yaşında olan Şenol Şinasi Koyun 1978 den beri taksicilik yaptığını ve Artvin taksi durağının en eski taksicisi olduğunu söyledi.

43 yıldır taksici

Taksicilik mesleğini Babadan kalan bir meslek olduğunu ve babadan oğula devam ettirdiğini söyleyen Koyun; “ Şoförlüğü babamdan öğrendim” dedi.

Artvin taksi durağının en eski taksici olan Koyun; “Şoförlüğü babamdan öğrendim. Babam belediyeden emekli olduktan sonra minibüs vardı, taksi vardı taksiciliğe devam ettik. 1978 den beri taksicilik yapmaya devam ediyorum. Şuan taksi durağında en eski taksici benim. Hep tek çalıştım hiç çift çalışmadım. Gece nöbetleri elbette zor geçiyor ama uykunu aldıktan sonra sıkıntı olmuyor, ben bugüne kadar bir zorluk yaşamadım.

Taksiciliğin her meslekte olduğu gibi iyi yanları da var kötü yanları da var. Her türlü insanı görüyorsun, taşıyorsun, muhatap oluyoruz. Can taşıyoruz, sorumluluğu var bu sebeple zor bir meslek. Aile taşıyoruz, herkesin annesi, bacısı, kardeşi var. Herkes ailesini, eşini, çocuğunu bize teslim ediyor. Çok büyük sorumluluğu olan bir meslek. Ailemin geçimini hep bu işle sağladım ve başka bir iş de çalışmadım. İşimi severek yaptım ve dört bir elle sarıldım. Allah’a bin şükür bu süre zarfında da caydırıcı bir olay sebep olmadığı içinde bugüne kadar bu mesleği yapma fırsatım oldu. Mesleğimi çok seviyorum ama seneye Allah nasip ederse yeğenime bırakıp ben kenara çekilip bırakmayı düşünüyorum. Çünkü artık yoruldum bu meslek insanı çok yoran bir meslek o sebeple bırakmayı düşünüyorum.

Sabah mesaimiz 6 da başlıyor akşam 8 de bitiyor. Günde toplam 14 saat çalışıyoruz. Devletimiz ÖTV den bizi faydalandırdı. Pandemi döneminde Cumhurbaşkanımız 7 bin TL verdi. Bu desteklerinden dolayı devletimize teşekkür ederim ve Allah devletimize zeval vermesin. Pandemi döneminde boşta da kalmadık, çalıştık. 

Benim şoför arkadaşlara tavsiyem önerim herkes istirahatini yapacak, uykusunu alacak ondan sonra yola çıkacak. Ben uzun yıllardır taksicilik yapıyorum bir kere alkol alıp da araç kullanmadım. Yani kendi aracımı sürerken de ticari aracımı sürerken de kesinlikle alkollü araç kullanmadım. Şoför arkadaşlara da alkol araç sürmemeleri öneririm” açıklamalarında bulundu.