YEREL
Giriş Tarihi : 11-06-2022 11:13   Güncelleme : 11-06-2022 11:13

5 Pare Eko Kültür ve Sanat Festivali Başladı

5 Pare Eko Kültür ve Sanat Festivali Başladı

Salkımlı, Seyitler, Varlık Vezirköy ve Ahlat köylerini kapsayan 5 pare Eko Kültür ve Sanat festivali Varlık Köyü Kültür Yardımlaşma Dayanışma ve Kalkınma Derneği ev sahipliğinde başladı.

Varlık Köyünde gerçekleştirilen 5 Pare Eko Kültür ve Sanat festivaline Artvin Valisi Yılmaz Doruk, AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, Ticaret Odası Başkanı Seçkin Kurt, protokol, dernek ve STK üyeleri ile Salkımlı, Seyitler, Varlık Vezirköy ve Ahlat köyleri vatandaşları katıldı.

Festivalde konuşan Artvin Valisi Yılmaz Doruk, “Beşpare bilenler için 5 tane köy belki ama artık bu saat itibarıyla bizim hep konuşup da bir türlü yapamadığımız eko turizm diyorsunuz ya benim de Eko turizme hatta Agro turizm dediğimiz tarım ile birlikte bir turizmi birlikte ortaya koyan turizm faaliyeti olarak bir kırsal kalkınma gelişme modeli olarak bizim ilimizde de örnek olabilecek bir proje” dedi.

Artvin'de örnek bir proje olacağına inandıklarını belirten Vali Yılmaz Doruk, “Hep Şavşat’ta olsun Ardanuç’ta olsun hep konuştuk ama bir türlü bireysellikten öteye gidememiştik.Şimdi bir yerden başlamış olduk en azından vizyon olarak imkanlar çok kısıtlı da olsa vizyon olarak doğru bir başlangıç bu. Tabii altyapının gelişmesine bağlı olarak görüyoruz tabii ki diğer ilçelerimizin de desteği ile birliktelik oluşturarak tüm ilimize yaygınlaştırabilecek güzel bir model olacak” diye konuştu.

“5 Pare Projesi Görüyoruz Ki Artvin’deki Projelerimizi Bastırmış Durumda”

Bu projeden örnek alacaklarını söyleyen Vali Doruk, “Artvin'in başka bir kırsalda seçeneği olmadığı gibi bu anlamda önemli bir fırsat sunan il burada tabiatı ile kültürü ile coğrafyası ile gerçekten insanların hayal ettiği zaman böyle bir Büyük şehirlerde tatil anlamında bu manada bir hayal kurduğu zaman onlara imkan sunan nadir illerden bir tanesi. Bu anlamda birçok güzel ilimiz var ama kendine mahsus özellikleri ile tek izleyebiliriz biz. Tabiatın içinden kendisini unutacak tabiatla bütünleşecek her türlü şehrin kaosundan gürültüsünden uzak hızlı bir şekilde rehabilite edeceği kendisini yerelde de doğal şartlarla birkaç hafta geçirebileceği imkanlar sunabilecek bir yer Artvin. Bu manada bu proje tam yerine oturan bir proje tabii ki biz de bu manada elimizden geldiğince desteklemeye çalışıyoruz. Tabii 5 Pare projesi görüyoruz ki Artvin’deki projelerimizi bastırmış durumda. Bu kadar komple entegre bir hizmet bizde yok bunu da itiraf edelim. Bizim de buradan örnek alacağımız durumlar vardır. Artvin'in tümüne katkı sunarız. Bu vesile ile ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum hayırlı olsun kültür ve sanat festivalimiz İnşallah geleceğe bir başlangıç olur birçok kişi bu vesileyle ekmek yer buradan ilimizi de tüm ülkeye tanıtmaya vesile olur” şeklinde konuştu.

Balta, “Artvin'deki Pek Çok Turizm Çekim Noktasının Arasına Bir De Burayı Dahil Edeceğimize İnanıyorum”

5 Pare Eko Kültür ve Sanat festivalinin güzel ve anlamlı bir çalışma olduğunu söyleyen Milletvekili Erkân Balta, bu çalışmanın sürekli olması noktasında önemli olduğuna dikkat çekti.

Milletvekili Erkan Balta, “Salkımlı, Seyitler, Varlık Vezirköy ve Ahlat. Beşpare köyünün ismini hep duyuyoruz, beşpare olarak anılıyor bugüne kadar katılmak nasip olmamıştı. Bu konsepte burada bir kültür oluşturma gayretine ben de şahidim fakat bugüne kadar hiçbir festivalde veya organizasyonda bulunmak nasip olmamıştı. Bugün daha planlı bir şekilde hem yöreye hem de genel olarak Artvin'e katkı sağlayabilecek bir organizasyona dönüştüğünü görebilmekten mutlu ve memnun oldum. Bu organizasyon kırsal kalkınma, Eko turizm bunların her birini yani hem yörede yaşayan insanların yaşadıkları yerlerde hayatlarını sürdürebilecek bir imkana kavuşması gerek. Ev pansiyonculuğu gibi yöresel ürünler bunlar meyve sebze gibi olabileceği gibi burada örneklerini görmüş olduğumuz yine yöresel imalat ve el sanatları ile bu yörede yaşayan insanların yaşadıkları yerlerde bu cennet coğrafyada yaşamlarını sürdürebilecek bir gelir kapısı sağlayacak bir teşebbüs olarak gördüğüm için bu çalışma gerçekten çok değerli ve çok kıymetli. Şimdi burada bu tür teşebbüsleri çok şahit olduğumu ifade etmek isterim zaman zaman bir heyecanla sevgi ve aşkla bu tür yöresel ürünlerin sergilendiği yahut halk eğitim eli ile köylüler eliyle böyle gayretleri çok gördüm ama bunların devamlı olduğunu hiç görmedim. Bir hevesle yani bir insanın heyecanı ile bir noktaya kadar geliyor ama bunu sürdürmek mümkün olmuyor bu yüzden az önce arkadaşlarımızı ziyaret ederken onu söyledim İnşallah bunun devamını sağlayacak bir zemine oturur” ifadelerini kullandı.

Balta, “Bu işi yapan insana bir sevda ile bir ilgiyle başladığı işi sürdürebilmesi için onun bir ekonomik getirisinin olması lazım ki o işe devam etsin. Sürekli hobi olarak yapılabilecek bir şey değil ekonomik getirisini sağlayabilecek şey de bunun alıcısına tüketicisine ulaştıracak halkayı tamamlamak gerekirdi sayın valimize bütün konuşmacılar teşekkür etti. Ben de Artvin adına pek çok şey için teşekkür ediyorum elbette ama özellikle de Artvin ürünlerini Artvin'de üretilen şeyleri Artvin'e bir şehir olarak bütün özellikleri ile doğası ile kültürü ile markaya dönüştürmek için yapmış olduğu çalışmaları gerçekten Artvin'de sayın valimizi sürekli anmamızı hak edecek kadar önemli çalışmalar. Yani buradaki çalışmaları gerçekten kaliteli ise gerçekten sanatsal bir değeri var ise mutlaka ekonomik değeri de dönüşecek bunu yapan buna mesai harcayan insanlarımızı köylülerimizi aynı zamanda gelir kapısı olabilecek bir yol açtı.Bu çalışmalar insanlarımızın yaşadıkları yerlerde kazançlarını gelirlerini sağlamalarının da imkanını sağlamış olacak bu yüzden ben de sizler gibi Artvin adına sayın valime teşekkürlerimi sunuyorum. Burada beşpare köyü adına bu çalışmayı yapan emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bugün de en önemlisini gerçekleştiriyoruz iki gün sürecek organizasyonlar ile İnşallah bunun daha da güzel şekilde gelişerek devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Sizler de köylüler olarak bu faaliyetlere gerek dışarıda buradan göç etmiş hemşerilerimiz gerek ise sizler sahip çıkarsanız inanıyorum ki burası Artvin'in hemen yakınında köy grubu olduğu için Artvin'e gelen herkesin uğrayabileceği de bir nokta. Burada gastronomiden söz ettiğiniz mesela Artvin'de bir gastronomi noktası olarak yöresel ürünlerin yöresel yemeklerin olduğu bir yerin bilinmesi anlamında Artvin'e gelen on binlerce turist belki şuraya da gidelim diyebilecekler. Artvin'deki pek çok turizm çekim noktasının arasına bir de burayı dahil edeceğimize inanıyorum ben tekrar emeği olan katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

Kurt, “Konu Artvin İse Gerisi Teferruat”

Festivalde konuşan Artvin Ticaret Odası Başkanı Seçkin Kurt ise “Konu Artvin ise gerisi teferruat bizim için. Artvin'de toplumsal bir fayda görülen her yerde Artvin ticaret ve sanayi odasını göreceksiniz. Artvin her yerde söylediğim gibi doğa harikası bir yer Allah insanoğluna verebileceği bütün güzellikleri sermiş Artvin halkının önüne bu yalnızca Artvin'de olmamalı turizm müdürümüz de burada tüm Türkiye tanımalı.Güneş turizminden artık doğa turizmine yönlendirmeliyiz artık insanlar güneşin altında yanmayı değil gelip ağaçların altında organik beslenerek dinlenme tatili yapmak istiyorlar. Bunun da adresi Artvin başımızda da çok şükür öyle bir valimiz var ki Çoruh restorasyonu ile Kafkasör yaylası ile bütün ilçeleri ile bugün beşpare kültür ve sanat festivaline verdiği destekler ile turizm adına ne ile gitsek hep bizim yanımızda hep bizim önümüzde olmuş ve Artvin'in tanıtım açısından bütün çabasını sarf etmiştir huzurlarınızda tekrar teşekkür etmek istiyorum iyi ki bizim Valimizsiniz sayın Valim. Biraz önce açılışını yaptığımız bir okul vardı Artvin ilim ve irfan yuvası oluyor ise sayın müdürüm öyle güzel bir konuşma yaptı ki orada gururlandım Artvin'de okumaktan Artvin'de eğitim görmekten Artvinli olmaktan bu eğitim veren alanların bir de bu şekilde binaları var bugün çok eski bir eğitim yuvasındayız biraz önce de sayın valimin önderliğinde, çok değerli milletvekillerinin başkanlarımın katkıları ile Artvin'in yarının teknolojisi ile çok daha kaliteli eğitim verecek bir eğitim yuvasının açılışını yaptık bununla beraber son dönemde Artvin kamu alanında en çok yatırım alan 7 il bunu da değerli milletvekillerimize borçluyuz. Sizinle Artvin ticaret odasının bütün üyeleri adına teşekkürümü borç biliyorum sayın vekilim iyi ki bizim vekilimizsiniz. Bu yatırımları bu güzel duayı emek verip bizlerin önüne sunan bütün bunları sonuna kadar hak eden gönlü güzel Artvin halkı var iyi ki sizlerin yanında doğmuşuz sizleri çok seviyoruz iyi ki varsınız diyor bizi dinlediğiniz için hepinize teşekkür ediyor saygılarım iletiyorum sağ olun var olun” şeklinde konuştu.

Hatice Diler