YEREL
Giriş Tarihi : 27-05-2021 10:32   Güncelleme : 27-05-2021 10:32

50 YILDA BÖYLE ÇİLE GÖRMEDİM

Esnaf kanayan yarasına çare arıyor.

50 YILDA BÖYLE ÇİLE GÖRMEDİM

50 senedir esnaf olarak Artvin’de emekçi olan Muammer Yerlikaya yaptığı açıklamalarda esnafın ve kendisinin nasıl bir durum içerisinde yer aldığına dair açıklamalarda bulundu. Yerlikaya yaptığı açıklamalarda sert ifadeler ile dikkatleri üzerine çekti.

Nerede o eski günler

Yerlikaya, geçmiş yıllara oranla şu anda yer aldıkları durumu sert açıklamalar ile şu şekilde ifade etti “ Ben 50 senedir böyle sıkıntı çekmedim. En kötü zamanda bile böyle çile çekmedik ve hala muhasebeme para istediği halde para yatırmadım vergi, kira, geçim derdi bir sürü sorunla karşı karşıyayız. Her yeri kapatsınlar yasak getirsinler ama kongrelere yasak yok esnaf ne yapacak diye düşünen yok. Eğer Avrupa’yı örnek alıyorsanız Avrupa gibi yöneteceksiniz ülkeyi böyle olmaz bu tekne böyle yürümez biz iş yapamadık dükkânımızı kapadık diğer esnaflarda aynı şekilde ama devlet memurunun ay sonu maaşı yatsın.  İlgili makamlara gidiyorum en azından bana olmasa bile çocuğuma iş imkânı sağlayın diye bana dedikleri tek şey senin gibi herkes aynı oluyor. Herkes aynı ise neden herkes şikâyetçi sen bir evden üç adam alırsan işe tabi herkes aynı olur. Bir evden bir adam alacaksın herkese eşit yaklaşacaksın o tanıdığım onu alayım diye bir şey yok ama gündemde olan ne var Sedat Peker, Sedat Peker kadar esnafı gündeme soksaydınız görseydik siyaset olay olunca aylarca konuşulur ama esnafın derdi bir gün ancak gündemde olur. Siyaset masasında herkesin önünde esnafı konuşun neden konuşmuyorsunuz ben 68 yaşında adamım dolmuşa bindirmiyorlar 65’den yukarısı kabul edilmiyor bize ölü muamelesi yapılıyor. Ben Türkiye Vatandaşı değil miyim sizdeki canda bizdeki değil mi. Esnaf kira versin esnaf vergi versin esnaf evi geçindirme derdi ile ömrünü bitirsin biraz utanın azıcık utanın bana özel araç ile ulaşımını sağla deniyor. Nerede özel aracım mı var benim hadi bana diyorlar madem herkes aynı senin özel aracın varken benim niye yok veya madem herkes aynı neden kamu personelinin emekli maaşı benden fazla benim aldığım maaş 1800 lira ama kamudan emekli olanın maaşı en az üç bin lira neresi eşitlik nerede var. Evine iki ekmek götürme derdinde olanlar var hasta olanlar var hasta olanlar var ama herkes aynı diyorsunuz bunlar nasıl ulaşım sağlayacak.  . Kongreye, mitinge, toplantılara gelince virüs yok salgın yok ama bir vatandaş bana gelince salgını, virüsü bitmiyor diyorsunuz nerede adalet “ dedi.

İşsizlik

Çokça tartışılan konulardan biride işsizlik konusu gündemden düşmüyor konu ile ilgili Yerlikaya şu açıklamalarda bulundu “ İşsizlik maaşı 3000 dediler ama bir gecede %60 zam ile milleti vurdular. Zamlar nereye kadar vergileri artırıyorlar duruyorlar ne yapacağız biz böyle giderse şu anda zaten vatandaşın sıkıntısı geçim. İş yok para yok ekonomi çarkları dönmüyor üretim yapılmıyor çiftçi ağlıyor dolmuşçu ağlıyor köylü ağlıyor herkes ağlıyor ve kimse bir şey demiyor. Maalesef saraydakilerin derdi yok her biri alıyor maaşını bakıyor yoluna 27 sene prim ödedim aldığım maaş 1800 lira asgari ücret 2800 lira benim maaşım 1800 lira en az Türkiye’deki maaşı 2800 diyorsun benim maaşım onun altında en az herkesi belirli maaşa tabi tutun birde öyle yapın deneyin.

Geçmişim

Ben burada çok eskiden burada cebeciler zamanında çocuk çırak olarak çalışmaya başladım. Bir kuruş almadan tam beş sene çalıştım şimdi ki adama diyorsun ki çocuğunu ver yetiştirip usta yapalım diyoruz adamın derdi kaç lira vereceksin. Ben diyorum ona bir şeyler öğretmeden para veremem ki durumum yok bende zor yoldan öğrendim bu işi yaparken aç acına akşamlara kadar çalıştım. Büyük dükkânlar, mağazalar açılınca emekçi sanatçı öldü. Geleneğimizi yaşatmanın şansı varsa geleneksel zanaatçı ve sanatçıları yaşatmaktır. Bir gerçek var hırsız, yolsuz herkes ülkede savaş bitti Suriyeli ülkemde bugün Suriyelinin elinde son model telefon var benim evimde ekmek yok “ dedi.

128 milyar dolar nerede?

Yerlikaya geçim sıkıntısının yanında dikkat çeken bir açıklaması da şu şekildeydi “ Bu para zenginin, züppenin elinde onlar yesin dursun. Ben 27 sene boyunca kendi çabamla geçinip bir makinamı iki ettim ikiyi üç ettim kendi çabamla devletten beş kuruş para almadan geçindim. Bugünlere geldim şimdi devlet olarak sen bana ne verdin. Bugün devlet kurumuna bağlı bir emekli altı bin lira alıyor ama birde bana bak 1800 lira ile geçinmeye çalışıyorum böyle eşitlik mi olur böyle adalet mi olur. O adam emekli olduğunda 300 bin lira tazminat hakkı oluyor ben onu çok görmüyorum ama BAĞ-KUR’dan emekli olanın bir güvencesi yok emekli olduğunda geçineceği bir karı yok. SSK’dan emekli olan ayrı maaş alıyor biz ayrı maaş alıyoruz ben prim ödüyorum 27 sene boyunca ödediğim prim nerede peki bu BAĞ-KUR’dan olan vatandaşın hiçbir birikimi yok mu emekli olduğunda kendini geçindirecek bir maaşı bile yok “ dedi.