YEREL
Giriş Tarihi : 14-08-2021 10:51   Güncelleme : 14-08-2021 10:51

50 yıllık memuriyet hayatının sonu

Adliye personeli Mikail Çolakoğlu, 39 yıllık memuriyet hayatını sonlandırarak emekli oldu.

50 yıllık memuriyet hayatının sonu

Çolakoğlu, 39 yıllık memuriyet hayatının 38 yılını Artvin’e hizmet etmek için geçirdi.

Emekli oluyor

Meslek hayatından bahseden Çolakoğlu, “6 sene katiplik yaptım. Daha sonra Yazı İşleri Müdürlüğü sınavını kazanarak Yazı İşleri Müdürü oldum. Artvin Yazı İşleri Müdürü olarak beni tayin ettiler. Daha sonra Şavşat’ta İcra Müdürü oldum. Merkeze geldim ve burada da 15 sene İcra Müdürlüğü yaptıktan sonra rotasyonla Rize İcra Müdürü oldum. Babamın sağlık sorunları nedeniyle mazeret bildirdim. Beni Artvin’e tekrar geri verdiler ama geri dönüşüm fazla sürmedi. Bu sefer Bursa’ya tayinim çıktı. Fakat ikinci rotasyonu itiraz ettim. Bakanlık haksızlık yaptığını fark etti ve bana ne istediğimi sordu bende Artvin’e de ki Yazı İşleri Müdürü görevime dönmek istediğimi belirttim. O günden bu yana 5 sene geçti pazartesiden itibaren görevimden ayrılıyorum” diye konuştu.

O zamanlar bu kadar torpil yoktu

Kırk yıl önce devlet dairelerinde iş bulma olanaklarından bahseden Çolakoğlu, “Aslında o zamanlar iş bulmak kolay değildi. Birçok sınavdan geçtik. Tabi o zamanlar bu kadar torpil yoktu. Son zamanlarda ise işe girme olanakları gittikçe zorlaşıyor. O zamanlar daktilo yazanlar çok azınlıktaydı. Ben hem Ticaret Lisesi mezunuyum. Orada daktilo dersi görmüştüm ve askerde de yazıcılık yaptım. Bu avantajımla sınavı kazandım. 5 sene Arıza Mahkemesinde katiplik yaptım ki arza mahkemesinde çalışmak herkesin harcı değil. Arıza mahkemesinde seçme yapılıyor. 39 senenin nasıl geçtiğinin farkında değilim. Birkaç kez emekli olmayı düşündüm ama çeşitli nedenlerden ötürü erteledim. Bugün bile amirlerim, arkadaşlarım bizi bırakma gitme diye ısrar ettiler fakat artık iş hayatım bitti ve son noktayı koydum Emekliliğe dair bir planım yok çocuk torun bakacağım. Şavşat’ta köyümüz var babamın yerine bakacağım ve oralarla ilgileneceğim. Yazın köyde kışın Merkez’de günlerim geçer diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

“İş hayatımı Artvin halkına hizmet etmekle geçirdim”

İş hayatının birçok senesini Artvin halkına hizmet vermekle geçtiğini anlatan Çolakoğlu, icra etmiş olduğu Yazı İşleri Müdürlüğünün adliyedeki öneminden de bahsetti. Çolakoğlu, “Yazı İşleri Müdürlüğü adliyenin en önemli görevlerinden biridir çünkü hâkimin verdiği kararları ilgili mecralara ulaştırmak için hâkim dosyasının kararını verir ve dosya Yazı İşleri Müdürüne gider. Müteakip işini, yargının kesinleşmesi, dosyanın yargıtaya gitmesi gibi bu tür işleri Yazı İşleri Müdürü yapar. Eğer onlar yapılmazsa hâkimin verdiği kararın hiçbir hükmü yoktur. Karar kesinleşmeden mahkeme kararları bir ifade etmez. Kesinleşme işlerini yapan memurlardan birincisi dil amiri ve birinci derecede amirdir onların yetişmesinden sorumludur. İşlerin sağlıklı yürümesini sağlar. Eksikleri gidermeye çalışır vs. Memuriyet hayatımın çoğu Artvin ve ilçelerinde geçti. Rize’de 8 ay Bursa’da 6 ay kaldım. İl dışına gidişlerim kısa süreli oldu. Otuz dokuz yılın toplasan otuz sekiz yılı Artvin halkına hizmet vermekle geçti. Memleketimi çok seviyorum. Bakanlık beni Bursa’ya aldı ve ben Artvin’den çok yaşadığım yer olan Bursa’da bile durmak istemedim. Allah nasip ederse bundan sonraki ömrümü de burada geçireceğim” şeklinde konuştu.