YEREL
Giriş Tarihi : 17-09-2021 10:17   Güncelleme : 17-09-2021 10:17

6 PRATİSYEN HEKİM İSTİFA ETTİ

Arhavi Devlet Hastanesi acil serviste görev yapan 6 pratisyen hekim istifa etti.

6 PRATİSYEN HEKİM İSTİFA ETTİ

Arhavi Devlet Hastanesinde acil serviste görev yapan 7 pratisyen hekimlerden 6’sı istifa etti. 6 pratisyen hekimin istifası üzerine açıklama yapan Hastanenin başhekimi Metin Özdemir istifaları eleştiren açıklama gerçekleştirirken bazı hekimlerin mecburi hizmeti doldurarak istifa ettiğini, bazılarının da iş yükünü bahane ettiklerini ve uzmanlık sınavlarına hazırlanamadıkları gibi gerekçelerle istifa ettiklerini ileri sürdü. Bunun karşılığında açıklama yapan Sağlık emekçileri Sendikası Artvin Şube Eş Başkanı Serhan Safatlı ise iş yükünün tavan yaptığı şu günlerde hekimlerin tükendiğini, bakanlığın ise ek ödeme, performans ödemesi adaletsizlikleri gibi etmenlerle iş barışını bozduğunu dile getirdi.

Eş Başkan Serhan Safatlı istifaları değerlendirirken başhekimin açıklamalarını eleştirdi. Pandemi başladığından beri sağlık çalışanlarının birçok hak kaybına uğradığını, izinlerin kaldırıldığını, istifaların, emekliliklerin yasaklandığını hatırlatan Safatlı, bunun yanı sıra bakanlığın ek ödeme ve performans adaletsizlikleri ile iş barışını bozduğunu belirtti.

Hastanede doktorların ayda 10 nöbet tutmaları dışında başka ilçelere de görevlendirmeyle gönderildiğini belirten Safatlı, “Acilde de salgından dolayı yoğun bir iş yükü sürüyor. İş yükleri çok fazla artan doktorlar tükendiklerini, yorulduklarını başhekime ilettiler. Doktorların verdiği bilgiye göre; başhekimin yardımcı olmadığı, sorunlarını dinlemediği gibi, 'bizim size ihtiyacımız yok' gibi ifadeler kullanması bu süreçte tükenen hekimlerin istifa etmesine neden olmuştur" dedi.

Salgınla mücadelede tüm hekimler ve diğer sağlık emekçilerinin canla başla çalıştığını belirten Safatlı, başhekimin buna rağmen bu yüke dayanamayıp istifa eden hekimleri hedef almasını eleştirdi. Safatlı, "Yaşanan istifa sürecinin hemen ardından yerel medyada yazılı açıklamada bulunan Arhavi devlet hastanesi başhekimi; doktorların mecburi hizmet sürelerinin dolduğunu belirtmiş ve TUS sınavına hazırlanmak için ve kişisel sebeplerle istifa ettiklerini belirtmiştir. Ancak istifa eden hekimlerin belirttiği üzere yalnızca iki hekimin mecburi hizmet süresinin bittiği öğrenilmiştir. Ayrıca başhekimin bizler için sarf ettiği 'savaşta silah bırakan askerler gibidir' sözü, pandemi süresince fedakârca çalışan bizleri çok üzmüş ve kamuoyunda hedef göstermiştir” ifadelerini kullandı.