YEREL
Giriş Tarihi : 21-04-2021 11:00   Güncelleme : 21-04-2021 11:00

7 Mart Spor Kulübü zoru başardı

7 Mart kadın hentbol takımı 2020-2021 sezonunda ilk kez mücadele ettiği Türkiye Kadınlar 1. Liginde maddi desteği olmadan, pandemi sebebiyle seyircisi olmadan zor koşullara rağmen ligi bitirebileceği en iyi yerde bitirdi.

7 Mart Spor Kulübü zoru başardı

2020-2021 sezonunu değerlendiren 7 Mart Spor Kulübü antrenörü Murat Ülker oyuncularını 1. Ligde ilk seneleri olmasına rağmen verdikleri mücadeleden dolayı tebrik etti. 2020-2021 sezonu hakkında bilgi veren Murat Ülker takımın iskelet kadrosunun Artvinli çocuklardan oluştuğunu belirtti.

Yaptığı açıklamada Türkiye Kadınlar 1 nci liginde mücadele ederek başarıları devam ettirmek istediklerini ifade eden Murat Ülker şu ifadelere yer verdi: “ Takımımız 6 yıldır birlikte çalıştığımız Artvin çocuklarından oluşan iskelet kadrosuna sahiptir. Bu sporcularımızda 6 yıl içerisinde Türkiye’de Anadolu yıldızlarında Türkiye 3 ncüsü olduk. Kulüplerde Türkiye 2 ncisi olduk. Okullarda Gazi ortaokulu olarak yıldızlarda Türkiye 2 ncisi olduk. Ve takımımız bu başarılarıyla birlikte bölgesel ligde mücadele edip 2 nci lige çıktık. 2 nci ligde de grubumuzda 1 nci olup Türkiye kadınlar 1 nci ligine çıktık. Takımımızın başarılarını devam ettirmek için bu ligde mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Ancak takımımızın yaş ortalamasının küçük olmasından dolayı %80 nin 16 yaşındaki sporculardan oluşan bir kadroya sahibiz. 1 lig profesyonel anlamda çok kaliteli bir lig olduğu için sporcularımızın sorun yaşayacağını düşünürdüm. Ancak müsabakalara başladığımızda takımımızın direnci, performansı ligde bulunan takımlarla mücadele edebilecek yeteneğe sahip olduğunu gördüm.”

Pandemi nedeniyle takım olarak 45 gün karantinada kaldığını ifade eden Ülker, antrenman yapamadıkları için sorunlar yaşadıklarını ifade etti; “ Yaşamış olduğumuz pandemiden dolayı sezon başında sporcularımızla birlikte takım olarak 45 gün karantinaya girme durumunda kaldık. 45 gün karantinada kalmamız ertelenen maçlarımızın karantinadan çıktıktan sonra oynamamız gerektiği için antrenmansız bu maçlara çıkma durumunda kaldık. Bu sebeple sorunlar yaşadık, alacağımız maçları kaybettik. Dirence karşılık veremeyen sporcularımız saha içerisinde sakatlıklara sebep oldu. Bu vesileyle ligi daha iyi yerlerde bitireceğimizi düşünüyorduk. Ancak pandemiden dolayı, sakatlığında getirmiş olduğu sıkıntılardan dolayı ligi 10 ncu sırada bitirdik. Bu ortamda ligi 10 ncu sırada bitirmemiz bizim için bir başarı olduğunu düşünüyorum. İlk senemiz olmasına rağmen vermiş olduğumuz mücadelenin değerli olduğunu düşünüyorum.”

Pandemi sebebiyle seyircilerin olmaması sporcuların ve takımın başarısına da olumsuz yansıdı; “ Biz Artvin halkı olarak sporu ve hentbolu seven bir halkız. 2 nci ligde oynadığımızda Çoruh Üniversitesi spor salonunda şehir merkezine yaklaşık 10 km. uzakta olan spor salonuna seyircimiz hentbol takımımızı desteklemek için gelen seyircimiz bu sene ne yazık ki pandemiden dolayı gelemediler. Bu da tabii ki sporcularımızın, takımımızın başarısına da yansıdı. Seyirci olan bir maçı düşündüğümüzde motivasyon  ve performansın en yükseğe çıktığı maçlar oluyordu. Ne yazık ki pandemiden dolayı seyircimizin bu desteğini arkamızda göremedik.”

Ülker, bir sonraki sezon iyi bir kadro kurulursa ligde zirveyi zorlayabileceklerini ifade etti; “2020-2021 sezonunda maçlarımızı tamamladık.Geçen hafta şampiyon olan Ankara Büyükşehir Belediye Ego takımı ile mücadelemiz vardı. Son maçımızda çocuklarımız çok istekli ve olumlu maç çıkardıklarını düşünüyorum. Yenilmemize rağmen iyi bir oyun sergiledik. Bir sonraki sezon için iyi bir kadro kurulduğunda bizim takımımızın da 1 nci ligde zirveye oynayabileceğimizi göstermiş olduk.”

Ülker, Artvin büyükleriyle oturarak bu takımın neler yapabileceğini ifade etmek istediğini söyledi; Önümüzdeki sezon Artvin’in önde gelen büyükleriyle bir masada oturup bu takım için ne yapabileceğimizi kendilerine ifade etmek istiyorum. Siyasi büyüklerimize, bürokratlarımıza, belediye başkanımıza, il özel idareye, bütün kurumlara, bütün iş adamlarıyla bu işi Artvin’de nasıl kalıcı hale getiririz bu konuyu konuşmamız gerektiğini düşünüyorum. Şuanda 1 nci ligde 14 takım var. Ve bakıldığında çok büyük çoğunluğu kurum takımı ve bu kurum takımı olmasından dolayı takımlarımızın ister istemez hem performans anlamında hem sıkıntı çekmeden ligi en iyi şekilde bitirdiklerini görüyoruz. Ancak ne yazık ki Artvin 7 Mart Spor Kulübümüzün aynı zamanda başkanı olarak da dile getirmek istiyorum. Kalıcı bir kaynağımız yok. Kulübümüzün evrak çıkaracak bir odası bile yok. Bu zor şartlar altında bizim bu başarıları sağlamamız bence büyük bir başarıdır. Ancak bunlarla mücadele etmemiz içinde kalıcı kaynaklar ve kurum takımı olduğumuzda ilimiz bence daha iyi yerlerde temsil edeceğimizi düşünüyorum. Ben buradan kulübümüze destek olan büyüklerimize ve sporcu velilerine, sporcularıma çok teşekkür ediyorum. Gelecek sezon planlamamıza şimdiden başladık. Ne yapabileceğimizi yönetim kurulumuzla oturup konuşuyoruz. Bu işi yapacaksak eğer kalıcı kaynaklar ve kurum takımıyla birlikte yapmamız gerektiğini düşünüyorum.”

Türkiye Kadınlar Hentbol 1. Ligde Şampiyon olan Ankara Büyükşehir Belediye EGO Spor Kulübünü, Kastamonu Araç Belediyespor Kulübünü ve Ankara Polatlı Belediye Spor Kulüplerini Süper lige çıktıları tebrik ederek sözlerini noktaladı.

Ayşe ÖZDER