YEREL
Giriş Tarihi : 28-10-2021 12:27   Güncelleme : 28-10-2021 12:27

7'NCİ KEZ TAŞINACAK

7'NCİ KEZ TAŞINACAK

Türkiye’nin en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı'nın suları altında kalacak Yusufeli ilçesinin taşınacağı yerleşim yerinde, 2 bin 698 yeni konutun yapımı tamamlandı.

7'nci kez taşınacak olan Yusufeli’nde, kamu binaları başta olmak üzere 2 bin 698 konutta sona gelindi. Baraj su tutma zamanında yeni yerleşim yerine taşınma işlemlerinin de başlanması planlanıyor.

İnşaat çalışmalarında sona doğru gelindiğini açıklayan Devlet Su İşleri (DSİ) Yeniden Yerleşim Yerleri İzleme Şube Müdürü Suat Köse, ilçenin kısa süre içerisinde taşınmaya hazır hale getirileceğini belirtti.

Türkiye sınırları içinde 410 kilometrelik uzunluğa sahip Kuzeydoğu Anadolu'nun en büyük nehirlerinden olan Artvin'deki Çoruh Nehri üzerinde, 26 Şubat 2013 tarihinde, dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından telekonferans bağlantısıyla temeli atılan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin inşaatı tamamlandı. 275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 'çift eğrilikli ince kemer baraj tipi' kategorisinde 3'üncü en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı'nda, 558 megavat kurulu güce sahip santralle 2,5 milyon insanın elektrik ihtiyacı karşılanabilecek. Proje, Türkiye'nin öz kaynaklarıyla, tamamı Türk mühendisler tarafından inşa edildi.

 2 bin 698 konutun yapımı tamamlandı

7'nci kez taşınmaya hazırlanan Yusufeli, Yansıtıcılar mevkiinde 150 hektarlık alanda 3 bölgede yeniden inşa ediliyor. Taşınacak ilçenin yeni yerleşim yerinde 2 bin 698 konutun yapımı tamamlandı, hükümet konağı, öğretmenevi, spor salonu, merkez cami, ilçe emniyet müdürlüğü, ilçe jandarma komutanlığı, cami, okul, müftülük ve adliye binalarında ise sona gelindi. Yöre halkı, su altında kalacak ilçeye veda etmeye hazırlanırken, Yusufeli’nde noter huzurunda 5 otel, 3 akaryakıt istasyonu, 258 iş yeri ve konutların hak sahipleri de çekilen kurayla belirlendi.

Sona Gelindi

Yusufeli yeni yerleşim alanı, 3 bölgeden oluşan Yusufeli yeni yerleşim yerinde 3’üncü bölgede alt ve üstyapı çalışmaları tamamen bitti. 1’inci bölgede üst yapıda kamu binaları tamamlandı. Çevre düzenlemeleri devam ediyor. Bu bölge de 2 bin 698 tane konut inşaatı bitti. İlçenin en kısa zamanda taşınmaya hazır hale getirmek için çalışmalar devam ediyor.

Su Tutma Öncesi Tamamlanmış Olacak

Yeni ilçede her detayın, koordinasyon içinde çalışan ilgili kurum ve firmalarca kontrol edildiğini kaydeden Devlet Su İşleri (DSİ) Yeniden Yerleşim Yerleri İzleme Şube Müdürü Suat Köse, “286 tane de tamamlanan iş yerimiz var. Küçük sanayi sitemizde taşınma öncesi tamamlanarak ihalesi yapılacak. İlçede, 310 civarında iş yerimiz olacak. Buradaki çalışmalar, barajın su tutma programına uygun olarak, taşınmayı da göz önünde bulundurarak, su tutma öncesi her şeyiyle tamamlanmış olacak. Tüm çalışmalar, ilgili kurumlar tarafından yerinde A’dan Z’ye kontrol ediliyor. Tüm firmalarla koordinasyon içerisinde ilçemiz, su tutma programına uygun olarak, taşınmaya hazır hale getirilecektir” açıklamalarında bulundu.

Ülke Ekonomisine Dev Katkı

Yusufeli Barajı ve HES Projesi'nde aralık ayında su tutulmaya başlanacak. Barajda 558 megavat kurulu güce sahip santral ile 2,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek. Türk mühendislerce inşa edilen baraj, ülke ekonomisine yıllık 2 milyar TL katkı sağlayacak. Barajla Antalya ili büyüklüğünde bir kentte 2,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek.

Hatice Diler