YEREL
Giriş Tarihi : 11-11-2022 13:41

84 Yıldır Özlemle Minnetle Anıyoruz

84 Yıldır Özlemle Minnetle Anıyoruz

Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 84’ncü  yıl dönümü nedeniyle Artvin ve tüm ilçelerinde saat 9’u 5 geçe hayat durdu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84'üncü yılında Artvin'de saygıyla anıldı. Saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla kentte tüm vatandaşlar saygı duruşunda bulunuldu.

İlçelerde yapılan 10 Kasım Atatürk’ü anma programları şöyle gerçekleşti:

Ardanuç’ta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 84.yıl dönümünde, tüm ülkede olduğu gibi ilçemizde de ‘’10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı’’ düzenlendi.

Hükumet Konağı önünde Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başlayan tören, saat 09:05’te sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile bayraklar yarıya indirildi.

Kaymakamlık Konferans salonunda devam eden program; günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, öğrencilerin hazırlayıp sunduğu oratoryo, şiirler, şarkıların okunması ve çeşitli etkinlikler düzenlendi. Kaymakam Ahmet Salih Poçanoğlu tarafından 10 Kasım Atatürk’ü anma programı kapsamında resim, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilerin ödülleri verildi.

Programa; Kaymakam Ahmet Salih Poçanoğlu, Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Jandarma Komutanı Harun Özdemir , İlçe Emniyet Amiri Meftuni Tecel, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, vatandaşlar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

Hopa’da yapılan törende, Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulmasının ardından sirenler ile birlikte 2 dakikalık saygı duruşu, istiklal marşımızın okunması ile sona erdi.

Törene Kaymakam Gürkan Üçüncü, Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Cumhuriyet Baş Savcısı Adem Çalış, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Kurum Amirleri ve Vatandaşların katıldı.

Şavşat’ta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84. yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de düzenlenen programla anıldı.

Eski Hükümet Konağı önü Atatürk Anıtı'na çelenk konulması, 09:05’te sirenlerin çalması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan anma programı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu'nda devam etti. Anma programına İlçe Kaymakamı Yusuf Akın, Belediye Başkanı Nihat Acar, Cumhuriyet Savcısı, İlçe Jandarma Komutanı, İlçe Emniyet Amiri, Daire Amirleri, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Yöneticileri, vatandaşlar, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Saat 09:30 İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu'nda başlayan anma programında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kişiliği ve hayatı ile ilgili konuşmaların yapılması, sinevizyon gösterileri, günün anlam ve önemine anlatan konuşmaların yapılması, oratoryo gösterisi ile sona erdi.

Kemalpaşa’da 10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk'ü Anma Günü programı ilçe meydanında Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başladı. Kaymakamlık Makamı çelengi, İlçe Kaymakamı Mesut Coşkun, Belediye Başkanlığı çelengi, Belediye Başkanı Ergül Akçiçek tarafından Atatürk Anıtı’na sunuldu. Ardından Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete irtihal saati 09.05’te ilçe genelinde çalınan sirenler eşliğinde iki dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı okunması ile bayraklar yarıya indirildi. Atatürk Anıtı’ndaki törenin ardından Köprücü İlk/Ortaokulu tarafından hazırlanan Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Programına geçildi. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Köprücü İlk/Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan 10 Kasım Atatürk'ü Anma Programı kapsamında icra edilerek oratoryo gösteriminin ardından son buldu.

Yusufeli’nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 84. Yıldönümü anısına Yusufeli Kazım Karabekir İlkokulu bahçesinde ve Yusufeli Şehit Salih Hüseyin Parça Anadolu Lisesinde anma programları düzenlendi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 84. Yıldönümü anısına Yusufeli Kazım Karabekir İlkokulu bahçesinde ve Yusufeli Şehit Salih Hüseyin Parça Anadolu Lisesinde anma programları düzenlendi. Anma programı saat 09.05’de sirenlerin çalınmasıyla başladı. Akabinde Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı Çelenklerinin Atatürk Anıtı önüne bırakılması ile devam etti. Program Şehit Salih Hüseyin Parça Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen şiir, oratoryo gösterisi ve Atatürk’ün sevdiği türkülerin seslendirilmesi ile sona erdi. Törene katılan Belediye Başkanımız Eyüp Aytekin;” Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 84. yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyorum. Bu vesileyle bu toprakları bizlere vatan kılmak için kahramanca mücadele ederek canlarını feda eden aziz şehitlerimizi de rahmetle anıyorum.”dedi.

Murgul’da ise program Murgul Kaymakamlığı önündeki Atatürk Anıtına Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığının çelenklerinin sunulmasıyla başlandı. Kaymakam Yunus Tekçe, Belediye Başkanı Hasan Çavuş, Kurum Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri ve Muhtarların katıldığı tören saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile devam etti. Çelenk sunma töreni akabinde Yunus Emre İlkokulunda hazırlanan programa iştirak edildi. Öğrencilerimizin şiir ve gösterileri ile program sona erdi.

Kaymakam Tekçe 10  Kasım Atatürk'ü Anma Günü Mesajında şu ifadelere yer verdi: “Aziz Milletimizin refah ve mutluluğu için çalışan M. Kemal Atatürk, hayatını ülkesine ve ideallerine adamış insanlık tarihine damga vurmuş bir liderdir. Bağımsızlık uğrunda karşısına çıkan tüm güçlükleri aşarak milletine bağımsızlığını armağan eden Atatürk'ün, bize sunduğu değerleri korumak ve bizden sonraki kuşaklara aktarmak için tüm gücümüzle çalışmaktayız. Atatürk'ün bize emanet ettiği bu cennet vatanın ve "Benim en büyük eserim" dediği Türkiye Cumhuriyetinin, ilelebet var olması için gösterdiğimiz çaba ona olan saygımızın en güzel ifadesi olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete intikalinin 84. yıl dönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.”

Borçka’da da Kaymakam Hakan Contarlı, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 84. yılı anma programı kapsamında Atatürk Ortaokulunda düzenlenen programa katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, günün anlam ve önemini belirten konuşma, ront gösterileri, öğrenciler tarafından hazırlanan ‘Gazeteci Çocuk’ adlı tiyatro, koro ve ödül törenin ardından sonlandı.

Gündem ArtvinGündem Artvin