YEREL
Giriş Tarihi : 08-01-2022 11:37   Güncelleme : 08-01-2022 11:37

AÇÜ ile Orman Bölge Müdürlüğü Arasında Ortak Protokol

AÇÜ ile Orman Bölge Müdürlüğü Arasında Ortak Protokol

Artvin Çoruh Üniversitesi ve Orman Bölge Müdürlüğü Arasında “Doku Kültürü Çalışmaları ile Maviyemiş (vaccinium sp.) Bitkisinin Çoğaltılması” Protokolü İmzalandı.

Artvin Çoruh Üniversitesi ve Orman Bölge Müdürlüğü arasında gerçekleştirilen “Doku Kültürü Çalışmaları ile Maviyemiş (vaccinium sp.) Bitkisinin Çoğaltılması” Protokolü 5 Ocak 2022 tarihinde AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin ve Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya tarafından imzalandı.

Maviyemiş (Vaccinium sp.) ihtiva ettiği antioksidan madde bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Önemli bir yetiştiricilik potansiyeline de sahip olan maviyemiş, Ülkemizde bu konuda henüz önemli düzeye ulaşmamıştır. Maviyemiş çekirdeklerinin küçük olması, uzun ömürlü bir bitki olması, dikim ve bakımının kolay olması maviyemiş meyveleri ve bitkisini piyasada aranır hale getirmektedir. Maviyemiş sağlık açısından çok önemli olup, birim alandan ekonomik getirisi oldukça yüksek ekonomik bir bitki türüdür. Maviyemiş antioksidan içeriği en yüksek kültür meyvelerinden biridir. Gece körlüğü, gözlerde kamaşma ve diğer tüm görme bozukluklarına karşı etkili olup, kan şekeri ve kolesterolü düşürme özelliğine sahiptir. Yaprak ve meyve çayları idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik özellik gösterir.Doğal asitli toprakların değerlendirilmesi sonucunda Artvin ili maviyemiş üretiminde söz sahibi olabilecek bir potansiyele sahip. Orman kaynaklarının gelecek kuşaklara aktarılabilmesinin ilk şartı için yerel halka alternatif gelir kaynakları sunmaktır. Mavi yemiş bitkisinin yerel ölçekte üretiminin artması ile Bölge Müdürlüğümüz bölgesel kalkınma hedeflerini bir adım daha öteye taşıyacak.Bu çalışma sayesinde; Doğal maviyemiş ormanları değerlendirilecek, fidanlıklarımızda maviyemiş fidanı üretilerek teşkilatın ve yerel halkın fidan talebi karşılanacak, uygun orman alanlarında maviyemiş ağaçlandırmaları yapılarak üretim potansiyeli artırılacak.

Daha önce yapılan çalışmalarda çelikle üretim yapılmış olup istenilen seviyede verim elde edilememiştir. Protokol ile bitki doku kültürü çalışmaları yapılıp daha fazla ve verimli ürünler elde edilmesi amaçlandı. Bu sebeple Artvin Çoruh Üniversitesi Tıbbi-Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ortak bir çalışma ile çelikle üretim zorluklarını aşmayı hedeflemekte.

Uygulama çalışmaları Tıbbi Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezinde yürütülecek olan protokol kapsamında Artvin için katma değeri yüksek mavi yemiş bitkisinin çoğaltılması, üreticilere sunulması ve bu sayede fidan temini konusunda ülkemizin dışa bağımlılığının kaldırılması amaçlanmaktadır. Yaşlanma karşıtı özellikleri ve sağlık açısından değerli bir tür olarak kabul edilen mavi yemiş bitkisinin işlenmiş katma değerli ürüne dönüştürülmesi yolunda imzalanan protokolün önemli katkılarının olması beklenmekte.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, protokolün yürütülmesi ve hedeflerine ulaşılması noktasında Tıbbi Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezimizin tüm imkânlarını seferber edeceğini bildirdi. Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya ise protokolün bölge için çok önemli bir adım olduğunu “Bu derece öneme sahip olan bir bitkinin Artvin’imiz ve Ülkemiz için yetiştiriciliği de oldukça önemlidir. Daha önce çelikle üretim denemeleri yapılmış olup fakat istenilen seviyede verim elde edilememiştir. Protokol ile bitki doku kültürü çalışmaları yapılıp daha verimli ve daha fazla ürün elde edilmesi amaçlanmıştır” diyerek belirlenen hedeflere ulaşılması için gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.

 

Orman Bölge Müdürlüğü