YEREL
Giriş Tarihi : 25-08-2021 11:59   Güncelleme : 25-08-2021 12:06

AÇÜ LOKOMOTİF BİR KURUM

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, 21-22 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilen Kafkasör Boğa Güreşleri etkinliğinin ilk gününe katılım gösterdi.

AÇÜ LOKOMOTİF BİR KURUM

Rektörü Bilgin, Kafkasör Festivallerinin Artvin adına güzel bir gelenek olduğunu söyleyerek, “Bu geleneği Avrupa’da da tanıtmak lazım. İspanya’da bu gelenek var ama boğalar birbirlerini öldürüyor bu yüzden onlarınki daha vahşi bir festival. Kafkasör’de ise doğal ve insani bir güreş var. Artvin’in bu kültürü devamlı olarak yaşatması gereklidir. İl ve bölge için bu tarz festivaller önemli bir gelenektir çünkü toplumlar gelenekleriyle var olur. Dolayısıyla Belediye Başkanı Demirhan Elçin’e teşekkür ediyorum. Festivalde emeği geçenleri kutluyorum ve tebrik ediyorum. İnşallah bunun gibi nice güzel etkinliklerde Artvin halkıyla buluşuruz” dedi.

Rektör Bilgin ayrıca geçtiğimiz günlerde CHP YDK Başkanı, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın Rektörlük makamında kendisini ziyaret etmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu ve şu ifadeleri kullandı;

“Kendisiyle Artvin’in genel sorunlarını konuştuk. Artvin’in gelişmesi için neler yapılabilir bunları paylaştık. Artvin Çoruh Üniversitesi ilimiz için lokomotif bir kurum. Dolayısıyla bu kuruma bütün Artvin halkının sahip çıkması lazım. Üniversite ne kadar gelişirse ve büyürse ekonomik ve sosyal kültürel bakımdan şehrimiz için o kadar faydalı olur. Bu yüzden biz Artvin Çoruh Üniversitesiyle şehir, toplum, STK’lar ve sosyal ve kültürel etkinliklerin tümüne önem veriyoruz. Bu alanda da her türlü iş birliğine açığız.”