YEREL
Giriş Tarihi : 31-05-2022 10:32   Güncelleme : 31-05-2022 10:32

AÇÜ’den Yeşil Kalkınma Seferberliği

AÇÜ’den Yeşil Kalkınma Seferberliği

Yeşil Kalkınma ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Seferberliği Toplantısı Gerçekleştirildi

Artvin Çoruh Üniversitesi(AÇÜ) Rektörlüğü tarafından tertiplenen “Yeşil Kalkınma ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Seferberliği Toplantısı”, Artvin Valisi Yılmaz Doruk ve AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’in katılımıyla dün Artvin Öğretmenevi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmalarını Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu gerçekleştirdi.

Konuşmasında Artvin Çoruh Üniversitesinin ülkeye yeşil kalkınmaya destek olacak çalışmalar hızlandırdığını belirten Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Üniversitenin Tıbbi Aromatik Bitkiler Laboratuvarında ve BİLTEKMER laboratuvarlarında tıbbi ve aromatik bitkilerden kozmetik sektöründe, organik kimya ve ilaç sanayisinde kullanılabilecek ürünlerin elde edilmesi için hazırlanan projelerin hayata geçirildiğini bildirdi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, “Üniversite olarak ülkemizin belirlediği “yeşil kalkınma” hedefleri doğrultusunda “tıbbi ve aromatik bitkiler” sahasındaki projelere ayrı bir önem vermekteyiz. Bu alandaki çalışmaların Üniversitemizin, kentin ve bölgenin kalkınmasına katma değerler sunacağına, ulusal ve uluslararası tanınırlığını artıracağına inanıyoruz. Üniversitemiz kentle iş birlikleri kurarak bölgesel kalkınma hedefleri gereğince de bir dizi proje hazırlamış ve bu projelerin uygulanması için çalışmalarını hızlandırmıştır. Bunlar arasında Artvin’in sanayisini güçlendirecek, kente lojistik destek sağlayacak eşgüdümlü çalışmalar gerçekleştirme ve firmaların ilgisini Artvin’e çekebilecek bir platform olan Teknoloji Transfer Ofisi’ni tesis etme gayretindeyiz.” dedi.

Artvin Çoruh Üniversitesinin uluslararası projeler yoluyla Artvin’i Avrupa’da da tanıtmak istediklerini belirten Rektör Prof. Dr. Bilgin, “Türkiye’nin Yeşil Üniversitesi” sloganı ile önemli bir çevre projesi hazırladıklarını ve Artvin’in yeşil coğrafyasının sunduğu avantajları kullanılacaklarını ifade etti.

Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu da “Üniversitemizde tıbbi ve aromatik bitkiler alanında hazırlanan projeler, bu projeler doğrultusunda yürütülen çalışmalar ve önümüzdeki dönemlerde izlenecek yol haritası ile bu alanda Üniversitemizin paydaşlardan beklentileri” konularında değerlendirmelerde bulundu.

Üniversite Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu da “Artvin’in tıbbi ve aromatik bitkiler açısından durumu, bitkilerin ekonomik önemi ve AÇÜ İhtisas Projeleri” konularında bilgiler aktardı.

Toplantıya Belediye Başkanı Demirhan Elçin, AK Parti İl Başkanı Fatih Tahtalı, MHP İl Başkanı Serdar Kılınç, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, İl Millî Eğitim Müdürü Fahri Acar, Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya, DSİ Bölge Müdürü Celal Tokalak, protokolden davetliler, Üniversitemiz Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Koordinatörlüğü ile Proje Takip ve İzleme Komisyonu üyeleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.