YEREL
Giriş Tarihi : 15-01-2022 11:59   Güncelleme : 15-01-2022 11:59

Adagül’de Eski Yılbaşı Etkinliği Ertelendi

Adagül’de Eski Yılbaşı Etkinliği Ertelendi

Adagül’de Eski Yılbaşı Etkinliği Gökden’in Vefatı Nedeniyle Ertelendi

Artvin’de 500 yıllık gelenek olan Rumi yılbaşı kutlamaları nedeniyle Çeşitli etkinlikler yapılıyor. 13 Ocak 2022 tarihinde Artvin’in çeşitli yerlerinde kutlandı. Renkli görüntülere sahne olan etkinliklerin yapıldığı yerlerden biri de Borçka’nın Adagül köyü. Geçtiğimiz günlerde Adagül için önemli isim olan Kenan Gökden’in vefatı nedeniyle Rumi Yılbaşı etkinlikleri ileri bir tarihe ertelenerek yapılmadı.

Adagül Köyünün sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda etkinliklerin yapılmayacağı duyurusu yapıldı. Sayfasından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

Artvin Borçka Adagül köyünde asırlardır sürdürülen bir Rumi yılbaşı eğlencesi kapsamında oynanan oyunlar renkli görüntülere sahne oluyordu.Ocak ayının 13'ünü 14'üne bağlayan gece gerçekleştirilen etkinliklerle bazı yörelerde “Arifana-Kalandar Eğlencesi” olarak da adlandırılan “Rumi Yılbaşı” kutlamaları yaşatılarak gelecek nesillere aktarılmaya çalışılıyor.Çocuğundan yaşlısına her yaştan köy sakinlerinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte, horonlar oynanıp, Türkçe ve Gürcüce şarkılar söylenerek kız kaçırma canlandırılıyor.Oyun gereği köyün gençlerinden biri kız kılığına giriyor. Koyun postu giymiş keşiş adı verilen kızın abisi rolündeki bir grup genç, kız kardeşlerini köyün erkeklerinden korumaya çalışıyor.Kız kardeşlerini kaçırmaya çalışan köyün erkeklerine sopalarla vuran keşişler, kız kardeşlerini erkeklerden uzak tutmak için her yolu deniyor.Kapı kapı gezerek horon oynayan grupla hareket eden isteyicilerde evlerin kapılarını çalarak para ve yiyecek topluyor.Toplanan bu para ve yiyeceklerle köy halkına eğlence tertip ediliyor.500 yıldan fazla zamanlı bir geleneğimiz olan eski yılbaşımız (arifana-kalandar) kutlu olsun (Bu yıl ki eğlencemizAdagül köyümüzden Kenan Gökden’in vefatından dolayı ileri bir tarihe ertelenmiştir)”