YEREL
Giriş Tarihi : 09-11-2021 11:51   Güncelleme : 09-11-2021 11:51

A’DAN Z’YE ZAM, A’DAN Z’YE ŞİKÂYET

A’DAN Z’YE ZAM, A’DAN Z’YE ŞİKÂYET

Esnaf etiket değiştirmekten yoruldu vatandaş ertesi gün aynı fiyatı görememekten…

Önce Kovid-19, ardından enflasyon ve zamlar... Vatandaş ekonomik durum karşısında şaşkın ve çaresiz.

Kemalpaşa esnafı, tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınıyla sarsılırken şimdilerde de zamlar karşısında tam bir çıkmaza girmiş, A’dan Z’ye bütün sektörler dolar kuru ve ürünlere gelen aşırı zamlar karşısında çaresiz kalmış durumda. Kemalpaşa’da marketçisi, şarküterisi, kömürcüsü, otçusu, tekstilcisi, manavı zamlar karşısında ne yapacaklarını bilemez durumda. Ekonomik hareketlilik bağlamında Sarp Sınır Kapısının önemli bir rol oynadığı Kemalpaşa esnafı Kovid-19 salgınıyla büyük bir çıkmaza girmiş ve birçok esnaf kepenk indirmek zorunda kaldı. Zor şartlarda ayakta durmaya çalışan esnaf şimdilerde de zamlar karşısında ne yapacaklarını düşünüyor.  

“Ürünlerin Yüzde 80’inde Zam Var”

“Biz etiket değiştirmekten yorulduk” diyen Oktay Yılmaz, “Çavuşoğlu Marketin sahibiyim yaklaşık 20 yıldır burada hizmet veriyorum. Uzun süredir yüksek bir fiyat artışı olmuyordu özellikle son bir yıl ve son üç, dört ay içerisinde aşırı derecede fiyat hareketliliği oldu. Biz fiyat değiştirmekten yorulduk sadece zeytinyağı değil, dükkân içerisinde 500’e yakın ürün varsa yaklaşık 400 tanesi yani yüzde 80’nine yakın bir bölümünde müthiş bir değişim var. Sadece yağ bölümünde değil kâğıt ürünlerinde, sıvı ürünlerde, deterjan ürünlerinde yüksek bir artış var, yüzde 10’luk bir kesimde artış olmadı onun haricindeki ürünlerde yaklaşık yüzde 35’lik bir artış oldu. Biz etiket değiştirmekten yorulduk, sattığımız malı aynı fiyata alamıyoruz. Artışın sebebi ülke ile mi alakalı, dünyada kötüye giden bir ekonomik rüzgâr mı var onu bilemiyorum” ifadelerini kullandı.

“Kaldırdık Satmıyoruz Artık”

En fazla zam gelen ürünün sıvı yağ olduğunu söyleyen Şarküteri sahibi Eray Karataş, “Değiştiğimiz ürünlere etiket koyuyoruz elimizde etiket kalmadı diyebilirim, her gün fiyat artışı oluyor. Mal geliyor diziyoruz haftaya gelen mal iki katı zamla geliyor. Dolar yükseldi, enflasyon artmakta, ekmek bugün 2,5 TL oldu, her gün zam üstüne zam geliyor. Şu anda en fazla zam gelen ürün sıvı yağ 5 Litresini 80 Tl’ye satıyorduk bugün 94 TL bize yazıldı, 75 TL ye alıp 84 Tl’ye satıyorduk şu an 94 Tl bize yazdılar kaldırdık satmıyoruz artık, 5 Litrelik yağları depoya kaldırdık satmayacağız artık, bekleyeceğiz. Toptancı bugün geldi 94 Tl yazdı, hafyata gelecek 100 Tl yazacak insanlar bizim fiyat arttırdığımızı düşünüyor, insanlara bu durumu açıklamakta zorlaştı. Bugün sordum artışın sebebini, yağın şişesinin arttığından bahsetti, o yüzden yağda da bir fiyat artışı olduğunu söyledi. Satışlar çok durgun, yaza göre satışlarımız yüzde 50 civarında düştü, İnsanlar geliyor burada kaliteli yağın fiyatını pahalı görüyor başka bir market zincirinden daha ucuza alıyor sağlığını tehlikeye atıyor, sonra neden kaliteli ürün kullanmıyorsunuz diyorlar. Hemen hemen her ürüne zam oldu pirince, mercimeğe, fasulyeye zam geldi, günlük zam geliyor artık” dedi.

“Her Güne Yeni Bir Zamla Uyanıyoruz”

Raf üzerindeki fiyatı ayrı kasada ki fiyatı ayrı olan ürünlerle sürekli karşılaşılan bir durum haline gelindiğini belirten Tamer Şahinbaş, “tekstil işiyle uğraşıyorum pandemi zamanında zaten dükkânlar kapalıydı, aşırı şekilde etkiledi bizi. Alım satım durdu, elimizdekilerle idare etmeye çalışıyoruz, ancak sattığımız fiyattan alıyoruz. Her şeyde artış oldu bugün ekmek bile 2,5 Tl’ye çıktı, her gün yeni bir zam geliyor, her güne yeni bir zamla uyanıyoruz, mağdur durumdayız hepimiz, Kemalpaşa esnafları geneli zor durumda, biz Gürcistan’dan da müşteri beklediğimiz için Türkiye geneline göre esnafımız daha zor durumda. Haftada iki defa etiket değişiyor büyük mağazalar, her gittiğimizde ürün farklı fiyatta, bazılarına da bakıyorum raf üzerindeki fiyatı ayrı kasada ki fiyatı ayrı” diye konuştu.

“10 TL’den Aşağı Ürün Yok Diyebilirim”

Manav sahibi Ömer Yerli, “Şu anda kış sezonuna girdiğimiz için fiyatlar yüksek, 10 Tl’den aşağı ürün yok diyebilirim. Tarla ürünleri bittiği için, sera ürünleri piyasada şu an fiyat artışı bundan dolayı. Fiyatlar tabii ki yüksek, vatandaşın alım gücü düşük, bu durumdan bizde zarar görüyoruz çünkü para dolaşımı olmuyor, pahalı olması bizim içinde zarar. Şimdi nakliye olarak baktığımızda mazot olmuş sekiz küsur lira, araç bir yerden bir yere gelene kadar 8 Bin lira mazot yakıyor her şeyi üst üste koyduğunuz zaman artış olması normal. Tane işi alan olmuyor, o kadar kötü değil durum, çok şükür yine de çark dönüyor. Genel olarak en pahalı ürün şu an organik domates kilosu 15 tl. Kışın daha çok tercih edilenler portakal, mandalina, nar gibi meyveler yine sebze olarak pırasa, ıspanak gibi ürünler daha çok tercih ediliyor diyebilirim” şeklinde konuştu.

HATİCE DİLER