YEREL
Giriş Tarihi : 20-05-2021 10:31   Güncelleme : 20-05-2021 10:31

AFGAD 9. YILINI KUTLADI

19 Mayıs’ta Artvin FAAL Gazeteciler Derneği bir araya toplandı.

AFGAD 9. YILINI KUTLADI

Normalleşme sürecinde gerçekleşen ve sosyal mesafe çerçevesinde gerçekleştirilen 19 Mayıs 1919 Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 102. Yılının kutlanması ile birlikte Artvin FAAL Gazeteciler Derneği 9. Yılını kutladı.

Yapılan kutlama etkinliğinde Atatürk ve silah arkadaşlarını anısına çelenk sunumu bir dakikalık saygı duruşu ve hemen ardından istiklal marşının okunmasından sonra Artvin FAAL Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı Sami Özçelik gerçekleştirdiği basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi. Özçelik, “19 Mayıs eskiden gençlerin stadyumlarda gösteri yaptığı. Atatürk’ün ruhunun yaşatıldığı, cumhuriyetin ruhunun yaşatıldığı çok güzel etkinliklerle kutlanırdı ve yaşanırdı. Şimdi ben bu sabah çok üzüldüm ben 3 dakika söylüyorum 3 dakika olmaya da bilir. Saygı duruşu ardından istiklal marşının okunuşu ve gidiş çok çok üzüldüm ve bir tanede çelenk biz zaten canlı okuyoruz istiklal marşımızda canlıdır saygı duruşumuzda candandır dolayısıyla ben duygularımı aktardım. 2011-2012-2013 yılları arasında FETÖ yani ülkenin o her tarafına sızmış olan FETÖ bazı şeyleri dikte etti mesela şu çelenk meselesi olmamasını hatta çelenk konulmasını istemiyorlar. Çünkü Atatürk’ü itibarsızlaştırmak istiyorlar ve bunu o zaman uygulattılar şimdi FETÖ ile mücadele ediyoruz. O zaman o uygulamaları ortadan kaldırmak için biz tekrar çelenklerimizi lütfen koyalım. Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti dışında hiçbir parti çelenk koymuyor ben şaşkınlık içerisindeyim milliyiz, yerliyiz diyen partiler siz niye koymuyorsunuz? Çelenginizi 19 Mayısta koymayacaksınız, Cumhuriyet Bayramında çelenk koymayacaksın diğer milli bayramlarda koymayacaksınız. Çelenkleriniz 5 parmak toz bağladı niye var o çelenkler? Niye bırakmıyorsunuz siz bu çelenkleri? Evet, birazdan Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti çelenk sunacak birazdan bu çok güzel bir şey değil mi? Peki diğer partiler ismini vermek istemiyorum şimdi tamamı siz niye çelenk koymuyorsunuz? Diğer sendikalar, Artvin Valiliği ve Belediye koyuyor mu? 19 Mayısta Belediye neden çelenk koyamasın ki? Valilik niye koyamasın ki? Burada yasak nerede? Kanunen yasak mı? Değil. Türkiye Cumhuriyeti artık kanunlarla yönetilmiyor sıkıntı burada genelgeler ile yönetiliyor. Genelgeler hukuk devletlerinde en son acil çareler için kullanılır. Bu yüzden yine söylüyorum mücadele edeceğim tek başıma da olsa bu çelenk programlarının en azından genişletilerek ruhen, kalben sunulmasını ve kutlanmasını istiyorum “ Dedi.

Özçelik’in yaptığı konuşmadan sonra Artvin FAAL Gazeteciler Derneği üyeleri ile gerçekleştirilen röportajda Turgut Topal şu ifadelere yer verdi. Topal, “ Öncelikle bu camiada olmaktan çok mutluyum, gururluyum beni bu camiada teşvik eden basın mensubu arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Artvin Borçka Yeni Çağ Gazetesi Temsilcisiyim haber yapmaya çalışıyorum haberci arkadaşlarıma daha yeni olduğum için yetişmeye çalışıyorum henüz yeniyim. Elimden geldiğince haber yapmayı seviyorum ve röportaj yapmayı seviyorum mesleğimi seviyorum Artvin’i İlçeleri dâhil bütün yıllarda daha iyi tanıtmak için elimden geleni yapacağım “ Dedi.

19 Mayıs Atatürk’ü anma etkinliği sırasında Kadın girişimcilerden biri olan Hatice Nur Ersöz ise şu ifadelere yer verdi. Ersöz, “ Artvin FAAL Gazeteciler Derneği olarak bu Derneğin kurulmasını sunduğum için çok mutluyum özellikle 19 Mayıs Atatürk’ümüzün Cumhuriyetimizin kuruluşunda meşalesini yaktığı bu günde Atatürk Anıtına gelerek minnetimizi sunmamızda bizleri mutlu etti. Gazeteciler, biliyorsunuz ilk kurtuluş savaşını başlatan Hasan Tahsin’dir bu anlamda ruhu şad olsun diyorum. Biz Artvin Yerel Basını olarak büyük bir mücadele veriyoruz toplumun sesi oluyoruz ve yerel medyada hem ulusalda, görselde, yazılıda, sesli medyada varız biz bu anlamda Artvin FAAL Gazeteciler Derneği olarak biz gazeteci yetiştirmek için bir çalışma yaptık dernek olarak Ayhan Şahin Lisesi’nde Gazetecilik bölümünü açılmasını sağladık. Şu anda 19 Mayısta gençlerle birlikte olmaktan çok mutluyum gazeteciler olarak biz Artvin’de kamunun ortak sesiyiz bu anlamda Bayramınızı kutluyoruz ve kuruluş yıl dönümümüzde birlikte olduğumuzdan dolayı meslektaşlarımızla hem dayanışma içinde bu özel günde birlikteyiz “ Dedi.

Ayrıca pandemide yaşanan zorluklar ve sorunlara yer veren Ersöz şunları dile getirdi; “Artvinli TV’yi bir kadın girişimci olarak açtım ben bilindiği üzere medya sektöründen emekliyim. Ben Artvin’in ortak sesi olmak için herkesin kadınların, çocukların, engellilerin, yaşlıların ve kamunun yaptığı hizmetleri yansıtmak için çalışıyoruz. Çünkü medya dediğimiz şeyde bir içerik üretiyorsunuz ve paylaşıyorsunuz insanlar haberdar oluyor. Artvin bir haberdar çünkü erişim ulaşım sıkıntı İlçeler arasında mesafede var ben Artvinli TV olarak ve bir kadın girişimci olarak gurur duyuyorum. Bu ekonomik kriz nedeni ile de olsa Allah nasip etti Artvin’de stüdyomuzu kurduk. Birçok insana istihdam sağladık ve Artvinli TV bizim gazetecilerin uygulama okuludur, uygulama okulunda arkadaşlarımıza tecrübelerimizi aktarıyoruz. Biz Artvin halkından, Artvin esnaflarından, Artvin Sendikalarından gerekli ilgiyi ve desteği sağlamalarını ve Artvinli Medyanın bulunduğu noktadan daha yukarıya çıkmasını bir sosyal medya aracı ile yayın yapıyoruz Youtube, Facebook gibi uygulamalardan yayın yapıyoruz ama niye ki? Artvin’in televizyonu olmayan bir İl uyduda niye yayın yapmayalım? O aşamaya niye gelmeyelim? Yıllardır bu konuda mücadele veriyoruz basında yatırım yapmak pahalı bir iş bunu sürdürmek ise ekip işi yürekli arkadaşlarımız ile bu işi yapacağız Artvin Medya olarak Artvinliler bizi izlemeye devam etsin diyoruz “ ifadelerine yer verdi.

İsmet Başar ise Ersöz’ün konuşmasından sonra şu ifadeler ile devam etti. Başar “ Biz demokrasinin olmazsa olmazları basın ve medya sektörüdür bu sektördeki bütün emektar arkadaşlarımızın özelliklede Artvin FAAL Gazeteciler Derneğinin kurucuları veya mevcut yöneticileri ve gelecekte yönetime girecek arkadaşlar üye olacak arkadaşlarda olmak üzere bu dernek özel ve güzel bir tarihte kuruldu. Bizimde şahsım olarak söylüyorum yani aslında bir özelliği yok ama doğum günüme de rastlaması ayrı bir onur ve gururdur 19 Mayıs 2012 yılında kurulan Artvin FAAL Gazeteciler Derneği, Artvin ve İlçelerine hitap eden bir dernektir. Bütün İlçelerinde üyeleri ve yöneticileri vardır bugün pandemi kuralları çerçevesinde bizde uymak zorundayız diye Başkanımızda biraz yaşlı olduğu için kendine buradan sağlıklı ömürler diliyoruz. Bugün katılamadı ancak biz her yıl mutlaka özelliklede gelecek yıl 10. Yılımız olacağı için pandemide bitmiş olursa özel görkemli bir etkinlik yaparak biz hizmetimize ve basın emekçiliğimize devam edeceğiz. Bu pandemide basın emekçi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum “ Dedi. Başarın açıklamalarından sonra Yaşar Kars’ın verdiği röportaj ile etkinlik sonlandı. Kars, “ 9 yıl önce Artvin’de gerçekten sahada olan ayrıca işte şairlerin, ozanlarında dönemi denebileceği fotoğraf sanatçılarının da fotoğrafçılıkla uğraşan kişilerinde örgütlenebileceği bir dernek kurduk. Bunu tabi kuruluş amacında yazdığı gibi bizim kuruluş tarihinden de anlaşılacağı üzere 19 Mayısı seçmemizin bir nedeni vardı oda bu derneğin kırmızıçizgilerinin ne olduğunun mesajını vermek “ ifadelerine yer verdi.