YEREL
Giriş Tarihi : 16-09-2021 10:45   Güncelleme : 16-09-2021 10:49

AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI

Ahilik haftası kutlamaları Valilik önünde gerçekleştirilen etkinlikle başladı

AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI

Anadolu esnaf kültürünün önemli geleneklerinden olan Ahilik Haftası’nın bu yıl 34’üncü kutlamaları Milli İrade Meydanında Ticaret İl Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Artvin Ticaret ve Sanayi Odasınca, Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başladı.

Programa, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, AK Parti Artvin Milletvekili Erken Balta, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin,  Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Hakkı Seyhan, Artvin Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, Ticaret İl Müdür Vekili Bilal Taş, il protokolü, esnaf ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşma yapan Vali Yılmaz Doruk, Ahiliğin Anadolu’da yüzyıllardır devam eden birlik ve beraberliğin temeli olduğuna dikkat çekerek, “Bu yıl 34’ncüsü gerçekleştirilecek olan ahilik haftasını kutlamanın sevincini hep birlikte yaşıyoruz. Sahip olduğumuz bu eşsiz kültürün bilinmesi, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması son derece önemlidir. Anadolu’da yüzyıllardır devam eden birlik ve beraberliğimizin temeli bu yapılanmadır. Ahilik bir meslek örgütü olmasının yanı sıra manevi bir terbiye ocağıdır. Ticaret erbabını doğruluk ve dürüstlük gibi temel ilkelerin şemsiyesi altında birleştirmiştir. Sahip olduğu vizyon ve ilkeleriyle yüzyıllar boyunca nice erdemli insan yetiştirmiştir. Ahiler, ticarette ahlaki değerleri esas alır. Günümüz sosyal ve ekonomik hayatına yön veren kavramları 800 yıl önce belirlemişlerdir. Dünyada başka örneği olmayan böylesine köklü bir camiaya sahip bir milletin mensubu olmakla ne kadar iftihar etsek azdır” dedi.

Anadolu’nun köklü kültürlerinden olan Ahiliğin Mesleki dayanışma üzerine kurulu, güzel Ahlaka dayalı Ahilik felsefesinin günümüzdeki evrensel değerlerle aynı olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Demirhan Elçin, “Ahilik, Anadolu Selçuklu Devleti’nin son dönemleriyle Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemi arasında güçlenmiş esnaf örgütüdür. Mesleki dayanışma üzerine kurulu, güzel Ahlaka dayalı, üretimi standarda bağlayan ve ihtiyaca göre sınırlayan, sanatı geliştirmeyi ve dünyaya bırakmayı hedefleyen, ahlak ve terbiyeyi benimseyen, sevgi saygı ve yardımlaşmayı öne çıkaran, insan odaklı kültürü benimseyen, ahilik felsefesi günümüz dünyasında evrensel değerlerle tıpa tıp aynıdır” diye konuştu.

Ak Parti Milletvekili Erkan Balta, Ticari kazanç hırsının insanlara zarar vereceği güvensizliğe neden olacağını Ahiliğin ticaret ahlakının prensiplerini belirlediğini dile getirerek, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Ahilik'le ilgili bu törenlerin gönül arzu ediyor ki sembolik anma programları değil de gerçekten Ahiliğin taşıdığı ruhu, anlayışı bugüne taşıyacak, bugünün ticaret hayatına yansıtacak, taşıyacak çeşitli faaliyetleri de, çeşitli girişimleri de yapabilsek. Niçin böyle düşünüyorum? Günümüz ticareti bilhassa coğrafi keşiflerden sonra batıda gelişmiştir batıda oluşan modeller batıda oluşan sistemler daha sonra on beşinci, on altıncı yüzyıldan itibaren bütün dünyaya yayılmıştır. Sizler de çok iyi bilmektesiniz ki batıda gelişen kazancın önünde hiçbir değeri tanımayan bir ticari anlayışın günümüz dünyasına, gıda sektöründen, sağlık sektörüne varıncaya kadar hâkim olduğunu görmekteyiz. Bugün bir sağlık sorununu bütün dünya yaşıyor. Aşıya güvenmiyoruz tedaviye güvenmiyoruz. Bunun temelde sebebi nedir? Temelde bu üretimin ticari kazanç hırsıyla insanlara zarar verebileceği güvensizliğine dayanmaktadır. Fakat Ahilik teşkilatı Anadolu'ya Türklerin yerleştiği on birinci, on ikinci yüzyıldan itibaren döşeme bir kültür medeni, şehirleşmiş bir düzene geçtikten sonra o şehir hayatını, ticaretini oluşturan kesimlerin ahlakını, prensiplerini belirleyen bir teşkilat olarak görüyoruz. Temelinde elbette ki inancından almış olduğu değerleri inancının ışığında şekillenen bir teşkilat ama özünde bakıyorsunuz dayanışmanın ahlakın olduğu bir teşkilat olduğunu görüyoruz. Yani kazanmanın her şey olmadığını anlatan hem komşusunu düşünen kendisinin rekabet ettiği esnaf arkadaşını düşünen aynı zamanda kazanç elde ettiği müşterisini düşünen, müşterisini aldatmayan kimselerdir.”

Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hakkı Seyhan, ahiliğin toplumdaki yerinin önemine vurgu yaparak, “Ahilik ruhuna uygun olarak kendi öz sermayesi ve alın teriyle üretim yapan esnafımız, tüccarımız ülke ekonomisine güç katmaktadır. Ahilik, ortaya koyduğu temel ilkeleriyle, toplumda yaşayan her kesimi kaynaştıran, bütünleştiren ve millet olma bilincini tüm toplumlara yayan sistemin adıdır. Türk milletine özgü bir kurum olan Ahilik Teşkilatını oluşturan bu değerli insanlar, o dönemin yozlaşmış, parçalanmış, kimliğini kaybetmiş, fakirleşmiş Anadolu Türk boylarına birlik, kardeşlik, dostluk, hoşgörü ve insan sevgisini esas alan bir anlayışla, bir çatı altında birlikte yaşamayı, iş ve meslek sahibi olmayı öğretmişlerdir” şeklinde konuştu.

Ahilikte dinin ve tasavvufun önemli konumda olduğunu aktaran Bilal Taş, “Ahilikte şüphesiz din ve tasavvuf çok önemli iki öğe konumundadır. Hatta denilebilir ki; Ahiliğin inanç ve kabuller sistemi aslında dini prensiplerden başka bir şey değildir. Nitekim bakıldığında İslam Ahlakı ile Ahilik felsefesi birebir örtüşmektedir. En büyük sermayemiz olan birlik ve beraberliğimizin daha da güçlenmesi, çıraklık, kalfalık, ustalık merhalelerinden geçen sanatkârlarımızın Ahilik İlkeleri doğrultusunda yetiştirilmesi, asırları aşan birikimlerden oluşan iş ahlakının benliğimizde oluşması, ülkemizin geleceği açısından da büyük önem arz etmektedir. Bugün büyük ve güçlü bir devlet olma yolunda ilerlerken medeniyete ışık tutmuş, insan odaklı Ahilik sistemini yaşamak ve yaşatmak için hepimize görev düşmektedir. Milletimizin ve insanlığın karşı karşıya kaldığı günümüz meseleleri için başlıca çözüm yollarından biri olan Ahilik değerlerinin; ülkemiz ve dünyada daha fazla tanınmasını sağlamak için daha fazla gayret göstermemiz gerekmektedir. Ahilik özüne, eşrefi mahlûkat olan insanı yerleştirerek 'Hakka hizmet, halka hizmet anlayışıyla hem dünyevi hem de uhrevi bir sistem kurmuştur. Ahiler oluşturdukları sosyal dayanışma, sosyal güvenlik sistemiyle adeta kimsesizlerin kimsesi olmuşlardır. Bugün ülkemizin her ilinde bulunan esnaf odaları, meslek odaları, sanayi ticaret odaları da ilhamını Ahi Evran kültüründen almıştır. Bu vesileyle başta Ahi Evran-ı Veli olmak üzere ahirete irtihal etmiş tüm ahilere, esnaf sanatkârlarımıza Mevla’mdan rahmet, Meslek hayatına devam eden tüm esnaf, sanatkâr ve tacirlerimize bol bereketli ve helalinden kazanç diliyorum” ifadelerini kullandı.

Protokol konuşmalarının ardından Başkan Elçin 2021 yılı ilin çırağı seçilen Emre Coşkun’a, AK Parti Artvin Milletvekilli Erkan Balta 2021 yılı ilin Kalfası seçilen Esra Atan’a ve plaket takdim etti. Vali Doruk İlin Ahisi seçilen Sabit Akgül’e şed kuşatmasını yaparak plaket takdim etti. Programa, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, AK Parti Artvin Milletvekili Erken Balta, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin,  Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Hakkı Seyhan, Artvin Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, Ticaret İl Müdür Vekili Bilal Taş, il protokolü, esnaf ve vatandaşlar katıldı.

Etkinliğin sonunda, Vali Doruk, Başkan Elçin ve protokol üyeleri vatandaşlara pilav ve kavurma ikram etti.

HATİCE DİLER