YEREL
Giriş Tarihi : 15-09-2021 10:58   Güncelleme : 15-09-2021 10:58

“AHİLİK MANEVİ BİR TERBİYE OCAĞIDIR”

Anadolu kültürünün önemli değerlerinden olan bu yıl 34’üncüsü düzenlenen Ahilik Haftası, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Başkanlığının ev sahipliğinde kutlandı.

“AHİLİK MANEVİ BİR TERBİYE OCAĞIDIR”

Milli İrade Meydanında düzenlenen törene, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, AK Parti Artvin Milletvekili Erken Balta, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin,  Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Hakkı Seyhan, Artvin Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, Ticaret İl Müdür Vekili Bilal Taş, il protokolü, esnaf ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşma yapan Vali Yılmaz Doruk, Ahiliğin Anadolu’da yüzyıllardır devam eden birlik ve beraberliğin temeli olduğuna vurgu yaparak, “Bu yıl 34’ncüsü gerçekleştirilecek olan ahilik haftasını kutlamanın sevincini hep birlikte yaşıyoruz. Sahip olduğumuz bu eşsiz kültürün bilinmesi, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması son derece önemlidir. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığımızca yayınlanan genelge ile 2021’in, Ahi Evran yılı olarak kutlanması kararlaştırılmıştır. Ahilik bilginin hikmetle, ticaretin ahlakla buluştuğu önemli bir esnaf yapılanmasıdır. Anadolu’da yüzyıllardır devam eden birlik ve beraberliğimizin temeli bu yapılanmadır. Ahilik bir meslek örgütü olmasının yanı sıra manevi bir terbiye ocağıdır. Ticaret erbabını doğruluk ve dürüstlük gibi temel ilkelerin şemsiyesi altında birleştirmiştir. Sahip olduğu vizyon ve ilkeleriyle yüzyıllar boyunca nice erdemli insan yetiştirmiştir. Ahiler, ticarette ahlaki değerleri esas alır. Günümüz sosyal ve ekonomik hayatına yön veren kavramları 800 yıl önce belirlemişlerdir. Dünyada başka örneği olmayan böylesine köklü bir camiaya sahip bir milletin mensubu olmakla ne kadar iftihar etsek azdır” dedi.

“İlk kadın teşkilatlanması Bacıyan-ı Rum”

Anadolu Kadınlar Birliğini Ahi Evran’ın eşi Fatma Bacı’nın kurduğunu ve bunun dünyadaki ilk kadın teşkilatlanması olduğunu hatırlatan Vali Doruk, “Birlik, toplumsal ve aileler arası yardımlaşmanın gelişmesinde, barış ve huzurun tesisinde önemli roller üstlenmiştir. Büyük ve güçlü Türkiye’ye giden yolda bu düsturda yetişen ahilerimizin başı çekeceğine olan inancımız tamdır. Ahi Evran’ın kardeşliğe, cömertliğe, akla ve ahlaka dayanan felsefesi bu yolda kılavuzumuz olacaktır. Bu düşüncelerle, doğumunun 850’nci yılında teşkilatın kurucusu Ahi Evran’ı rahmetle yâd ediyorum. Başta bu köklü geleneği yüzyıllardır yaşatarak günümüze taşıyan esnaf ve sanatkârlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın ahilik haftasını kutluyorum” ifadelerini kullandı.

HATİCE DİLER