YEREL
Giriş Tarihi : 13-08-2021 11:30   Güncelleme : 13-08-2021 11:30

Aile kurmak büyük bir sorumluluktur

Artvinli TV’de yayınlanan “İslam’da Dini Öğretiler” adlı programa Din Hizmetleri Uzmanı Zeynep Okur konuk oldu.

Aile kurmak büyük bir sorumluluktur

Zeynep Okur programda aile ve evlilik kavramlarına değindi.

“Aile rabbimizin büyük bir nimetidir

Nikah ve evlilik bağının çok önemli sorumluluklar getireceğini belirten Okur, “Evlilik nikah bağı ile başlayan ahirete kadar uzanan uzun soluklu bir süreçtir. Sadece dünya hayatıyla bitmiyor. Ahireti de kapsayan bir süreçtir. Allahu Teala nikah bağını, nikahı galiz diye ifade ediyor. İki insanın yani eş adaylarının birbirlerine verdikleri bir sözdür. Eş adayları aynı hayat yolculuğunu birbirlerine varlıkta da darlıkta da beraber yürütmeliyiz sözünü verir. Bu yolda sabırla, merhametle, sevgiyle yol alırlar. Bu bakımdan nikah ve evlilik bağı çok önemli bir sorumluluk getirir. Bu kadar önemli insan hayatında aile kurmak, evlenmek çok büyük sorumluluktur. Çünkü insan aile içerisinde doğar, gelişir ve öğrenir. Topluma kazanır. Aynı zamanda toplumu oluşturur. Bir insanın ailesiz olması korumasız, kalkansız olması anlamına gelir. Aile rabbimizin büyük bir nimetidir. Bu nimeti verdiği için rabbimize ne kadar şükretsek o kadar azdır. Annelerin, babalarında evlatlarının mürvetini görmek en büyük istekleridir. Bu manada eş seçerken elbette ki çok dikkatli olmalıyız. Biz nasıl bir aile hayal ediyorsak, nasıl çocuklar yetiştirmek istiyorsak elbette ki seçeceğimiz eşle bir ilişki içerisindedir. Ailenin atmosferi seçeceğimiz eş ile şekil alır” ifadelerine yer verdi.

“Her insan kendi ailesini yansıtır”

Eğer bir eş adayı varsa veya belirlenmişse onu tanıma ve tercih noktasında nasıl davranılması veya nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Okur, “Ailesiyle beraber o kişiyi sorgulamak bizlere çok önemli bir ipucu verir. Çünkü insanlar ailesinin aynasıdır. Her çocuk kendi ailesini yansıtır. O aile içerisinde büyümüştür ve o ailenin yapısını taşır. Çocuk büyüyünce büyük ihtimalle annesi veya babası gibi bir yetişkin olacaktır. Eğitimle, kendi gayretiyle elbette ki kendi ekleyeceği şeyler de vardır ama o şekilde büyüdüğü için yoğunluk olarak ailesini taklit edecektir. Bu bize o kişinin az çok nasıl bir ailede yetiştiğine dair fikir verecektir. Bu konuda büyüklere danışmak lazım. Büyüklerin tecrübeleri hayatımızda çok önemlidir. Gençlerin duygusal yoğunluğu fazla olabiliyor ve bazı şeyleri çok fazla akıl süzgecinden geçiremiyorlar. Gençler duygu yoğunluğu içerisinde olduğu için o kişinin olumsuz tarafları da varsa bunu kabullenebiliyor. Evlendiğim zaman bunu kabullenebilirim, bununla yaşayabilirim gibi düşünebiliyor. Bunlar bazen evliliğin bitmesine bile neden olabilecek problemlere neden olabiliyor. Bunlara dikkat etmek için bizleri tanıyan büyüklerimize sorup danıştığımızda onların uyarıları, ikazları, tavsiyeleri bizlere çok büyük yol gösteriyor. Bunlara dikkat etmek çok önemli” diye konuştu.

“Hayırlı işlere vesile olmamıza engel olan bir durum haline geliyor”

Gençleri evlendirme konusunda aile ve toplum olarak yalnız bırakıldığını düşünen Okur, “Eskiden genelde aileler bu işi yapardı. Gençler büyüklerin eliyle evlendirilirdi. Bunun da olumlu olumsuz yanları tabi ki tartışılabilir. Fakat bu nasıl bir aileye gideceğini tanıma konusunda avantaj sağlayabilir. Günümüzde böyle yapılmıyor, gençler tek başına bırakıldı. Ailelerde kendisi bulsun, kendi tercihi olsun, müdahale etmeyelim, olumsuzluk olursa sorumluluk bizde olmasın gibi bir kaçınma durumu da oluyor. Evet gençler kendi tercihini kullanabilir ama bunu yapamayan gençlerimizde çok fazla. Gençlerin evlilikleri ertelemesinde ve geciktirmesindeki en büyük etken gençlerin yalnız bırakılmış olmasıdır. Vesile olacak kişiler şöyle bir kaygı içerisine de giriyor; ben vesile olurum ama eğer ilişki kötü giderse sorumluluk bende olur. Bu bence yanlış bir düşüncedir çünkü hayırlı işlere vesile olmamıza engel olan bir durum haline geliyor” dedi.