YEREL
Giriş Tarihi : 14-11-2022 12:28

“Akaryakıt fiyatları zorluyor”

“Akaryakıt fiyatları zorluyor”

Borçka’da taksici esnafı olan Hasan Demirtaş, akaryakıt zamlarının taksicileri çok etkilediğini ve özellikle küçük yerde bu işi yapmanın oldukça zor olduğunu söyledi. Ulaşım sektörünün diğer bir ayağı olan otobüs firmaları ise ortak sorun olan akaryakıt fiyatlarından şikayetçi.

İlçede 34 senedir Taksicilik yaparak geçimini sağlayan Hasan Demirtaş kazandıklarını gidere verdiğini aktararak, “Gece, gündüz yirmi dört saat taksicilik yapıyorum. 2-3 senedir şöyle bir durum var araba kendini kavurmuyor. Aldığın para ile verdiğin şey tutmuyor. Geçim biraz zor ama dünya çapında hep aynıyız. Geçen sene bir lastik 400 TL şimdi iki bin TL den başlıyor. Günlük yevmiye gelmiyor yani. Ayda on bin TL kazandık diyelim aynı gider oluyor geçinemiyoruz” dedi.

İlçede taksiciliğin çok talep görmediğini belirten Hasan Demirtaş “Yazın iş çok kış iş hiç yok. Yazın 6. Ayda başlar 10. aya kadar ne iş yaptıysan o başka iş yok gerisi şansa. Günde ya yüz TL ya da yüz elli TL kazanırsın. El ele baş başa geçiniyoruz. Sigorta yaptıracağım ama fiyatı 6 bin TL, on beş bin TL kasko onu düşünüyorum şimdi nasıl olacak diye. Borçka’da taksicilik bitti yani. Daha önce yirmi, yirmi yedi tane taksi vardı şimdi çıkardılar altmış taneye e bu şekilde de olmuyor. Taksicilik yapmayı Borçka da önermem çünkü nüfus azdır. O yüzden ben kendi kendimi anca kavuruyorum anca geçinebiliyoruz. Üniversite olduğundan dolayı ilgi oluyor tabi ama Borçka milleti yabancı taksiye. Öğrenciler sabah gidemiyor mesela mecbur taksi tutuyorlar oda tabi günde 1-2 defa. Yağmur yağdığı vakit daha çok talep oluşuyor tabikide. Müşteriyi götürüyorsun, getiriyorsun ne kazandın sekiz yüz TL misal buna mazot koyuyorsun, müşterinin bazısının parası oluyor bazılarının olmuyor. Burada herkes birbirini tanıyor. Öğrenciler geliyor şu kadar paramız var beni götürür müsünüz diyor yok da diyemiyorum” ifadelerini kullandı.

“zamlardan dolayı halkın tepkisi ile karşılaşıyoruz”

Lüks Artvin Firmasında çalışan Semra Şentürk ise akaryakıta gelen zamlardan dolayı halkın tepkisi ile karşılaştığını ve bagaj sıkıntısı yaşadığını belirtti.

Lüks Artvin Firmasında görev yapan Semra Şentürk, bilet kestiğini ve yolculara yardım ettiğini belirtti. Artan benzin fiyatlarını ve yaşadığı sıkıntıları dile getiren Şentürk ” Aşırı bagaj sorunu çok yaşıyoruz. Bazı insanlar var çok anlayışlı kesinlikle şuanki fiyatlar yakıt fiyatını karşılamıyor. Bazısı var 5-10 TL’nin hesabını yapıyor. Tabiki fiyatlar hemen değişiyor ama bizde sıkıntı yaşıyoruz ve bizde memnun değiliz ama bizim elimizde olan bir şey değil. Temenni ediyoruz inşallah düzelir ama şuan rayında devam ediyor. Kurtarıyormu derseniz bana göre kurtarmıyor. Öğrencilere tabiki de elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. Fiyat indirdikçe bizde çok zarar ediyoruz. Kendimiz indirdiğimiz için kendimizden ödün veriyoruz. Ama yine de otobüslerimizde boş yer yok ful dolu gidiyoruz” diye konuştu.

 

Gündem ArtvinGündem Artvin