YEREL
Giriş Tarihi : 21-10-2021 11:17   Güncelleme : 21-10-2021 11:17

AKIL ALIR GİBİ DEĞİL

AKIL ALIR GİBİ DEĞİL

Üniversitelerin açılmasıyla birlikte ev kiralarının orantısız artışı tepkilere neden oluyor.

Artvin Çoruh Üniversitesi'nin yaklaşık 2 yıl aradan sonra yüz yüze eğitime geçmesiyle üniversite öğrencilerinin yeniden ev aramaya başlaması kiralara yapılan zamları da beraberinde getirdi.

Pandemi nedeniyle yaklaşık iki yıldır evleri boş kalan ya da düşük fiyata kiralayan birçok ev sahibi öğrencilerin okula dönüşünü fırsata çevirmeye çalışıyor. 3 ay öncesine kadar ortalama 500 TL ile 1500 TL arasında olan kira bedeli yüz yüze eğitimin başlamasıyla ortalama kira fiyatları 1000 TL ile 2500 TL ye çıktı. Bu artışlar karşısında öğrenciler olmak üzere kirada kalan vatandaşlarda durum karşısında çaresiz kalıyor.

Yana yakıla kalabilecekleri ev arayan öğrenciler, "Ev kiralarında ki bu artışları anlamıyoruz. En çokta normal bir aileye söylenen fiyat ile öğrenciye söylenen fiyat arasında ki uçuruma anlam veremiyoruz. Zemin kat 1+1 veya 2+1 sobalı ve eski bir eve bile baksak en kötü 1000-1500 TL gibi fiyatlarla karşılaşıyoruz” diye dertli.

Kiralarda meydana gelen bu aşırı artışlardan tek şikayetçi öğrenciler değil. Yaşamını Artvin’de sürdüren kirada kalan neredeyse bütün vatandaşlar da durumdan şikayetçi. Selvi Özer de bunlardan sadece birisi. 10 yıldır Artvin’de yaşayan Selvi Özer adeta ev sahiplerine ateş püskürüyor. Özer, ev sahiplerinin hakkından fazla kira bedeli istediklerini ve tabiri caizle içinde bulunulan durumu fırsatçılığa çevirdiklerini belirtiyor.

Ekonomik durumların insanları değiştirdiğine dikkat çeken Özer, “Artvin’in Hayır Kapısı Kapanmış yaşlısı olarak genci olarak esnafı olarak ev sahibi olarak gerçekten öğrencisine memuruna tamam iyi davranmış olabilir ama maddi yönden hayır kapısını çoktan kapatmışlar” ifadesini kullandı.

“İnsanlara Karşı Güven Yok Oluyor”

Özer, “Dşün ki 1500 lira kiradır. 500 lirada elektrik su geliridir etti 2000 lira, 1000 lirada çocukların hiçbir şeyi değil eğitimine harcasan 1000 lira kalır. Aile geçimsizliği huzursuzluk çocuklara daha iyi eğitim olmaz iyi beslenmezler insanlara karşı tepkisi daha çok olur. Artvinlinin ev sahiplerine karşı daha tepkili olurlar yani bu neyi doğurur insanlara karşı olsun çocuklar olsun güvenini yitirir yani tepki olur. O çocuklar bizimse eğer vatana hizmet edecekse devlete düşeni devlet yapıyorsa ya da yapmıyorsa o zaman biz halk olarak ne güne duruyoruz” diye konuştu.

Artvin’i çok sevdiğini belirten Selvi Özer, son yıllarda Artvinli ev sahiplerinin tutumunu anlamadığını ve bu tutumun, davranışın Artvinlilere yakışmadığını vurguladı. Özer, “Ev sahipleri vijdanı, insanlığı elden bırakmamaları gerektiğini bu malın gelip geçici olduğunu bu gelen memurların, çocukların, öğrencilerin bizim ülkenin vatandaşı olduklarını Artvin’in havası güzel doğası güzel ama birazda insanı fırsatçı olmasın yardımcı olsun. Biraz antipati yapsınlar” dedi.

Hatice Diler