YEREL
Giriş Tarihi : 09-11-2021 11:49   Güncelleme : 09-11-2021 11:49

AKYÜREK, “HOPA’YI DAHA İLERİ NASIL TAŞIRIZ DİYE DÜŞÜNÜP ÇALIŞIYORUZ”

AKYÜREK, “HOPA’YI DAHA İLERİ NASIL TAŞIRIZ DİYE DÜŞÜNÜP ÇALIŞIYORUZ”

Hopa Ticaret ve Sanayı Odası Başkanı Osman Akyürek, gerçekleştirilen çalışmalar ve Hopa’nın coğrafi olarak önemine değinen önemli açıklamalarda bulundu.

“Hopa 136 yıllık bir ticari geçmişe ve deneyime sahip, Türkiye’nin en önemli coğrafi noktalarından biri” diyen Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek, Hopa’nın bir liman kenti, bir doğu kavşağı, balığıyla, çayıyla önemli bir nokta olduğunu belirtti.

Hopa’nın Türkiye’nin en önemli coğrafi noktalarından biri olduğunu belirten Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek, “Hopa bir liman demek, Hopa bir doğu kavşağı demek. Hopa tarımda bir fındık ve çay alanı demek. Bölgede balıkçılığın en yoğun yaşandığı, hamsi ile özellikle Hopa hamsisi ile ülkenin en değerli hamsisini üretebilen noktalardan bir olarak var. Bu ticari faaliyetlerimizi Hopa Ticaret Odası olarak, o geçmişte ki kültür be değeri de gözümüzün önünde bulundurarak o bilgi birikimle beraber Hopa’yı ileriye nasıl taşırız diye düşünüp çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

Sarp Kara Hudut Kapısı Türkiye’nin Kafkaslara açılan ve en yoğun kapılarından biri olduğunu vurgulayan Akyürek, “Yurdun dört bir tarafından ihracat için Kafkaslara doğrudan gitmek için kullandıkları en işler kapı konumundadır.  Sarp Kara Hudut Kapısı’nın diğer önemli bir özelliği de Kara Hudut kapıları içerisinde en çok yolcunun geçtiği kapı olması nedeniyle önemi bir kat daha artıyor. Örneğin bir yılda kapıdan geçen insan sayısı ortalama 7 milyon civarında oluyor. Ortalama ilçe nüfusu ile eş değer günlük kapı giriş çıkışı yapılan bir sınır kapısı düşünün. Kara hudut Kapısı olarak İstanbul ve Antalya’dan bile önde birinci sıradayız. Sarp Sınır Kapısı demek buradan Çin’e kadar olan bölümünde ticaretin en önemli ayağı demek. Ancak biz bunu fırsata çevirebiliyor muyuz? Bunla ilgili hem Devlet olarak hem Ticaret ve Sanayi Odası olarak elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Burada ki asıl unsur bir Devletten Başka bir Devlete geçiş var. Zaman zaman bizden, zaman zaman karşı taraftan kaynaklanan sorunlardan dolayı Tır kuyrukları oluşabiliyor. Ama ben hep söylüyorum. İyi ki Tır kuyruğu var. Çünkü Tır kuyruğu varsa iş var demektir. İş varsa ihracat ve istihdam var. Bunu çok önemsiyoruz. Bu kuyruklar işi, istihdamı ve ihracatı gösterir. Bu kuyruklar dün vardı, bugün de var, yarın da olacak. Olmasını biz arzu ediyoruz. Son bir buçuk yılda yüzde 20-30 oranında bir nakliye artışımız var. İhracat artışımız var” dedi.

“Laz Böreği Hopa’nın Bir Markası Oldu”

Ticaretin ve hayatın içerisinde hedefin ve vurgunun önemli olduğuna inandığını belirten Başkan Akyürek, “2 bin yılında Dünya da yöresel ürünlerle ilgili bir tescilleme süreci başladı. Burada amaç unutulmaya yüz tutan ürünleri, değerleri yaşatmak ve o bölgeye değer katmaktı. Örneğin Laz Böreği Hopa’nın bir kültür ve geleneği konumunda. Bu ürünü geçmişten geleceğe taşımak için bir kayıt altına almak için yapılan bir işlem tescilleme. Bunun ikinci ayağı da kıymetinin bilinmesidir. Ekonomiye, endüstriye kazandırılmasıydı. Biz de Hopa Ticaret ve Sanayi Odası olarak Laz böreğinin kıymetinin farkında olarak bu ürünümüzü tescillendirip ekonomiye kazandırıp bölge de istihdama, üretime ve hayatın içerisinde kabulüne çalıştık. Bunun içinde 2 ürünümüzün tescilini yaptırdık. Önce Laz Böreğini aldık ve artık Laz böreği Hopa’nın bir markası oldu. Arkasından Hamsili ekmek olarak bilinen bir ürünümüzün tescilini aldık. 2 ürünümüzü de son 5 yıldır Dünyanın ilk 3’üne giren Türkiye’nin en büyük yöresel ürünler fuarına katılarak tanıtımlarının da bulunduk.

Geçen ay bir kadın kooperatifi kurduk ve bu kooperatife ürettiğimiz ürünleri mutfağına varana kadar devir yaptık. Bugün kendimiz de onlardan satın alarak ikramlar da bulunuyoruz. Onlarında gerçekten müthiş bir üretim ve pazarlama potansiyeline ulaşacaklarını düşünüyorum. Kadın Kooperatiflerinin bu Ülke de gün geçtikçe önemli bir yer tutacağının da kanaatindeyim. Avrupa’da en başarılı kurumsal firmalar kooperatiflerle beraber gelişmiş. Kooperatif ne demek; üretenlerin birlikte katıldığı, birlikte yönettiği, sattığı, payını aldığı bir kuruluştur. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde tamamı kadı olan bir kooperatif kuruluş için başvurursa ondan herhangi bir aidat ve ücret alınmayacak. Umut ediyorum ki bundan sonra da bu tarz teşvikler yaygınlaşarak devam eder ve kadın girişimci kooperatiflerimizin sayısı artar. Çünkü kadın kooperatiflerinin varlığı ülkede ki kadın istihdamı açısından çok önem arz edecektir” diye konuştu.

“Yağmur Festivali İle Dünya Da Farkındalık Yaratabiliriz”

Hopa ve Kemalpaşa’da önemli Turizm potansiyellerinin olduğunu ifade eden Akyürek, “doğasından hiç bahsetmeye gerek yok. Normalde doğu Karadeniz de insanlarımız yağmurdan şikâyetçi ama Orta Doğu’da yağmur yağmıyor. Bir yağmur festivali yaparak bölgesel olarak Dünya da bir farkındalık bile yaratabiliriz. Elimizde turizm potansiyelinde kullanabileceğimiz nelerimiz var önce bir ona bakmak lazım. Örneğin 3 aşamalı da olsa Türkiye’nin en uzun akan şelalesi Hopa da ama bunu insanlarımız yeni yeni öğreniyor. Cahcağan Şelalesi olarak bilinen şelalemizi yürüyüş yollarıyla gezi alanlarıyla bir turizm destinasyonu haline getirebiliriz. Yine bölgemiz de Ciha Kalesi var. Ciha başka yerlerde de var ama en yükseği Hopa da yer alıyor. Diğerleri Ciha tepesi olarak algılanıyor. Bizim ki başlı başına kale. Ciha Kalesini çok önemsiyoruz. Amacımız 2022 de Ciha kalesinin Turizm destinasyon alanı olarak turizme açılmasıdır” şeklinde konuştu. 

“Her Zaman Daha İyisi İçin Çalışmaya Devam Edeceğiz”

Gerçekleştirmek istedikleri projelerden de bahseden Akyürek, “tescil alınan iki üründen birini 2022 yılında dünya markası olarak tescillendirmek istiyoruz. Bunun için de Birleşmiş milletlerin Bürüksel de merkez edindiği kurula başvuracağız. Bu kuruldan ülkemizde bu güne kadar 7 ürün tescil almış. Bizde ürünlerimizden birinin başvurusunu yapacağız. Bu bizim en önemli projelerimizden biri. 2’incisi Organize Sayanı Bölgesi çalışmalarımızı 2022 yılında Kemalpaşa da yeniden yapmayı planlıyoruz. Yine turizm de Cahcahan şelalesini, Ciha kalesini gibi değerli olan ürün ve yerlerimizi Turizme kazandırmak için proje çalışmalarımız olacak” ifadelerini kullandı.

Hatice Diler