YEREL
Giriş Tarihi : 08-06-2021 11:07   Güncelleme : 08-06-2021 11:10

Alım gücü düştü

20 senedir pazar esnaflığı yapan Aynur Yeniçeri, pandemide bir pazar esnafı olarak nasıl etkilendiğini anlattı.

Alım gücü düştü

Pazar yeri değiştiği için müşterilerinin dağıldığını ve satışlar konusunda zarar gördüklerini ifade eden Yeniçeri, “Gelmediğimiz zamanlar ürünlerimiz zayoldu. Müşterimizin yarısı pandemi döneminde köylere dağıldığı için satışlarımız azaldı. Köyde ineklerim var süt, yoğurt yapıyorum. Kendi ürünlerimi yetiştirerek buraya getiriyorum ve satıyorum” dedi.

Ürünler elimizde kalıyor

Ürün fiyatlarını artırınca kimsenin almadığını belirten Yeniçeri, ürünlerin elinde kaldığını belirterek,

“Süt ve yoğurtları geçen hafta hep geri götürmek durumunda kaldık. Ot iki TL’nin üstüne çıktı. İneklerimiz için arpa mısır alıyoruz fiyatları 180 TL ye çıktı.  Ne yapacağımızı bilmiyoruz bizlerde şaşırmış bir haldeyiz. Çiftçilik güzel bir meslek kendimiz üretip getiriyoruz. Köyde ve çarşıda ev yaptırmıştım fakat şu an ki pandemi döneminde borcumu bile veremeyecek bir haldeyim. Fiyatları artırmasak olmuyor artırsak dünya kadar şey alacak parayla artırmak durumunda kalacağız. Fiyatlar geçen seneyle aynı değişmiyor. Devletten de bu dönemde bir destek almadık” dedi.

Pazar yerinin bir araya getirilmesini istiyoruz

Pazar yerinin bir araya getirilmesini isteyen Yeniçeri, “Pazarın dağılmasından ötürü fazlasıyla olumsuz etkilendik. Burası yağışlı havalar için daha kapalı bir yer olduğundan kaynaklı burada daha rahat ediyoruz. Hep bir arada olsak satışlarımız daha da iyi olur. Belediyenin önünde yer sorunu oldu ve sıcakta şemsiye açmak istediler ben şemsiye açmakta zorlanıyorum ve süt, yoğurt, yağ ve peynir sattığım için maalesef güneş vurunca ürünlerim eriyor. Buranın üstü en azından biraz kapalı ve üstümüze yağmıyor. Satış konusunda Pazar yerinin aşağıda olmasını isterdim. Tam kapanma olduğu zaman süt, yoğurt vb. şeyleri değil yeşil sebze ve fide getirmemizi söylediler. Arabam olmadığı için komşumun arabasıyla geliyorum o zaman ona da yakıt koymak gerekiyordu. Ben süt, yoğurt getiremedikten sonra iki üç tane sebze için tezgâh açamazdım. Birkaç sebze satmak için günümü harcayamazdım. Pazar yeri için herkes bir arada olsa tabi ki güzel olurdu. Eski pazar yerimiz dağıldı biz buraya geldik bir kere Belediye Başkanı gelip de sizin ne derdiniz var diye sormadı” ifadelerine yer verdi.