YEREL
Giriş Tarihi : 20-04-2022 11:33   Güncelleme : 20-04-2022 11:33

“Alternatif Gümrük Kapılarına Yönelin”

“Alternatif Gümrük Kapılarına Yönelin”

“Uzak Mesafe Tırlarının Alternatif Gümrük Kapılarına Yönelmeleri Kuyruğunu Azaltacaktır”

Hopa Kaymakamlığından Sarp Kara Hudut Kapısını kullanarak yurt dışına ihracat yapan tırların oluşturduğu kuyrukla ilgili açıklama yapıldı. Hopa Kaymakamlığından, Sarp Sınır Kapısını kullanan TIR sayıları geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık iki katına çıkması sonucu Batum ve Kuatisi gibi yakın mesafelerin dışındaki uzak mesafeli yerlere ihracat yapan TIR’ların alternatif gümrük kapılarını kullanmaları çağrısı yapıldı.

TIR parkı yazılımı SMS sistemi ile birlikte TIR parkına ilk girenin ilk çıkmasının sağlandığı aynı zamanda sıra ihlallerinin ve üçüncü şahısların TIR sırasına müdahalesinin önüne geçildiği bilgisinin de yer verildiği açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Sarp Kara Hudut Kapsını kullanarak yurt dışına ihracat yapan TIR ve kamyonlar, önceden Esenkıyı ve Kopmuş TIR parklarını kullanmakta iken, Arhavi ilçesi girişinde yeni faaliyete geçirilen TIR parkıyla birlikte TIR parkı kapasitemiz 2 katına çıkartılmıştır.TIR parkı yazılımı da yenilenerek SMS sistemine geçilmiştir. Bu sistemle birlikte TIR parkına ilk girenin ilk çıkması sağlanmış, aynı zamanda sıra ihlallerinin ve üçüncü şahısların TIR sırasına müdahalesinin önüne geçilerek adil bir sıra sistemi kurulmuştur. Yeni ekonomik model ile birlikte son dönemlerde, ticaret hacmindeki artışa bağlı olarak, Sarp Sınır Kapısını kullanan TIR sayıları geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık iki katına çıkmıştır. Dolayısıyla sayıların artmasıyla birlikte Arhavi ilçesinde bulunan TIR parkına giriş yapan TIR’ların bekleme süresi 5 güne kadar çıkmıştır. Dış gümrüklerde gümrüğü tamamlanarak bölgemize sevk edilen günlük TIR sayılarına bakıldığında bu sayının da her geçen gün artmaya devam ettiği gözlemlenmektedir. Bu nedenle Batum ve Kuatisi gibi yakın mesafelerin dışındaki uzak mesafeli yerlere ihracat yapan TIR’ların alternatif gümrük kapılarını kullanmaları hem bekleme süresini azaltacak hem de ihracat yükünün zamanında teslim edilmesini sağlayacaktır.”