YEREL
Giriş Tarihi : 10-11-2021 17:15   Güncelleme : 10-11-2021 17:15

“AMAÇ İŞSİZLİĞİ AZALTMAK İSTİHDAMI ARTTIRMAK”

“AMAÇ İŞSİZLİĞİ AZALTMAK İSTİHDAMI ARTTIRMAK”

"Kadınlarla Büyük Türkiye Yolunda" programı Artvin buluşmasıyla devam etti.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığınca hayata geçirilen "Kadınlarla Büyük Türkiye Yolunda" projesi kapsamında Artvin’de program düzenlendi.

“Kadının emeği, Türkiye'nin istikbali" sloganıyla Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde düzenlenen programda konuşan İŞ-KUR İl Müdürü Cevdet Ertürk, “Bu sene 2 bin açık iş aldık ve bu 2 bin açık işin bin 950'sini işe vermeye vesile olduk ve bunun da 400'ü kadın. Kadınlarımızın iş hayatına istihdama katılması bizi ziyadesiyle mutlu ediyor” dedi.

En büyük gayelerinin İşsizliği azaltmak istihdamı arttırmak olduğunu vurgulayan Cevdet Ertürk, “Çalışma ve iş kurumu olarak bizim hedeflerimiz var. İşsizliği azaltmak istihdamı arttırmak. Bunu nasıl yapıyoruz, bizim iş ve meslek danışmanlarımız var. Bu iş ve meslek danışmanlarımız vasıtası ile sahaya iniyoruz. İşverenlerimizi ziyaret ediyoruz. Ve onlara soruyoruz ne tür elemana ihtiyacınız var biz size nasıl yardımcı olabiliriz diye. Bu sene 10 aylık süre içerisinde bin 250 işvereni bizzat ziyaret ettik ve onlardan talep aldık o talepleri alıyoruz açıyoruz ve o açık işlemi doldurmaya çalışıyoruz. Bu bin 250 ziyaret neticesinde bu sene 2 bin açık iş aldık ve bu 2 bin açık işin bin 950'sini işe vermeye vesile olduk ve bunun da 400'ü kadın. Kadınlarımızın iş hayatına istihdama katılması bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Bizim aktif iş gücü programlarımız var bunlar neler, iş başı eğitim programı ve meslek eğitim kursları gibi programlarımız var. İş başı eğitim programı nedir? En az iki tane sigortalı çalışan işverene üçüncüyü biz veriyoruz. Bu programlar 3-6-9 aylık olabiliyor. Eğer imalat alanındaysa programımız 6 ay, haberleşme ve bilişim alanında ise 9 ay, diğer sektörlerde ise 3 ay. Elemanı işveren ile ilişkilendiriyoruz. Hem burada işverene elemanı gözlemleme fırsatı veriyoruz hem de bu giden vatandaşın işi iş başında öğrenme fırsatı veriyoruz. Bu şekilde biz bu sene ilk 10 aylık süre içerisinde bin 100 kişiyi işverenler ile ilişkilendirdik. Ve bu bin 100 kişiden 700'ü kadın bu bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Buraya gönderdiğimiz bu çalışanlarımızın da bu süre sonrasında işveren ne kadar çalıştırmışsa bir o kadar da kendi sigortalı çalıştırıyor. Yalnız bir hafta önce bir değişiklik oldu artık istihdam süresini iki katına çıkardık. Yani biz bir işletmeye 3 aylığına elemanı verdiysek üç ay asgari ücret karşılığında maaşını bizden alacak, sağlık sigortasını biz yapacağız fakat 3 ay sonra 6 ay işveren bu elemanı çalıştırmak zorunda. Yani 3 ay daha fazla istihdamda kalmasına vesile olmuş olduk” diye konuştu.

“En Büyük Sıkıntımız İş Beğenmeme Ve Nitelikli Eleman Eksikliği”

Kadınlara son derece kıymet verdiklerini ve onların iş gücü piyasasına katılmasını önemsediklerini ifade eden Cevdet Ertürk, “Bizim istihdamın önünde 2 büyük sıkıntımız var bunlar iş beğenmeme ve nitelikli eleman eksikliği. Bu nitelikli eleman eksikliğinin giderilmesi noktasında biz Milli Eğitim ile ortaklaşa meslek eğitim kursları programları veriyoruz. Geçen sene pandemi döneminde bu kursları dazla açamadık ancak yine de 200 kişiyi mezun ettik. Bu 200 kişiden 160'ı kadın. Dolayısıyla biz iş kurumu olarak kadınlara son derece kıymet veriyoruz onların iş gücü piyasasına katılmasını önemsiyoruz. Bu meslek eğitim kurslarında gerek bakırcılık gerekse sebze meyvecilik, gerek halıcılık gibi birçok istihdama sönecek meslekler üzerinde bu kursları açıyoruz ve açmaya da devam edeceğiz.

Toplum yararına Programlardaki (TYP) gelişmeler oldu. Geçen hafta gelen yazı ile bu programlar artık çok acil yangın sel olmadığı sürece açılmayacak. Ama bu sene açtığımız bu programlardaki özel idareye milli eğitime gençlik spora müftülüğe ve aile ve sosyal ğolitikalara 530 kişilik program açtık ve bunların 400'ü kadın.

Biz kadınları önemsiyoruz. Kadınların iş hayatına istihdama girmesinden son derece mutlu oluyoruz. Kadınların girdiği yerde emek biraz daha güzelleşiyor. Kadınların girdiği yerde katma değer biraz daha artıyor” ifadelerini kullandı.

“Engelli Ve Eski Yükümlülere Yönelik Bir Programımız Da Var”

Şuana kadar Artvin çalıma ve iş kurumu olarak 27 tane projeye imza attıklarını ve bu 27 projenin 19'unu bitirdiklerini de belirten Ertürk, “Engellilere 65 bin liraya kadar makine ve teçhizat desteği eski yükümlülere de 45 bin liraya kadar makine techizat desteği veriyoruz. Şuana kadar Artvin çalıma ve iş kurumu olarak 27 tane projeye imza attık. Bu 27 projenin 19'unu bitirdik. Bu kardeşlerimiz şuan istihdamda. 8 tanesinin takip süresi devam ediyor. Ve bu 8 projenin iki tanesi kadın kardeşlerimize ait. Biri arhavide kuaförlük yapıyor, biride hopa da ev yemekleri üzerinde kendi işini kursu ve devam ediyor. Bugün itibariyle temmuz ayında Ankara'ya valilik başkanlığında istihdam kurulunda aldığımız kararlarla gönderdiğimiz projelerden 12 proje göndersik genel müdürlüğümüze yazı geldi 12 projenin 10 tanesi kabul oldu. Bu 10 projenin 5'i engelli, 4'ü eski hükümlü 1'i de teknoloji destek projesi. Bu teknoloji destek projesi şu, işletme kuran kişi 5 yıl boyunca 4 tane engelli çalıştırma tahüdü veriyor bize bunu karşılığında bir proje hazırlıyor ve bu projeyi biz burada kabul ettikten sonra Ankara'ya gönderdik 560 bin liralık bir projeydi bu meyve sebze kurutması ile ilgili işletme kurma talebiydi. Bunun 280 bin liralık kısmı bugün itibari ile serbest bırakıldı hayırlı olsun. Bu işletmenin sahibi bir kadın.

Diğer kadın arkadaşlarımızın da öz güvenlerini tazeleyip girişim ruhlarını tazeleyip hiçbir zaman vazgeçmeden bizim projelerimize katılmanızı tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

Hatice Diler