YEREL
Giriş Tarihi : 07-06-2022 12:27   Güncelleme : 07-06-2022 12:27

“Amacımız Sağlıklı Beslenmeyi Öğretmek”

“Amacımız Sağlıklı Beslenmeyi Öğretmek”

Diyetisyen Çiğdem Küçük, Diyetisyenler Gününde gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütünün(DSÖ) açıkladığı son verilere göre Türkiye nüfusunun yüzde 66.8'i fazla kilolu, yüzde 32.1'i obez. Ayrıca DSÖ verilerine göre Türkiye obez veya kilolu yetişkin oranı açısından Avrupa’da ilk sırada.

Sağlıklı beslenmenin önemli olduğu kadar sağlıklı kilo vermekte oldukça önemli. Artvin’de diyetisyenlik yapan Çiğdem küçük, “Kişiyi ideal kiloya getirirken tek amacımız hızlı tartı düşsün değil aynı zamanda kişiye sağlıklı beslenmeyi de öğretmek olduğu için hızlı kilo verdirenşok diyetleri asla önermiyorum” dedi.

Diyetisyen Küçük, “İnsan sağlığının korunmasında beslenmenin önemi ilk çağlardan beri bilinen bir olgudur. M.Ö. 2500 yıllarında Babil’de bulunan taş tabletlerde hastalıklarda beslenmede yapılacak uygulamalar ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. M.Ö. 460-377 yıllarında yaşayan ve tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat’ın “diyetle tedavi edebileceğiniz hallerde ilaç tavsiye etmeyiniz” dediğini biliyoruz. Yine 11. yüzyılda Çin’li bir doktor “hastasını diyetle tedavi eden ilaçla tedavi eden daha üstündür” demiştir. Pek çok hastalığın gelişiminde ve tedavisinin etkinliğinin arttırılmasında diyetin önemli rolü olduğu pek çok araştırma ile kanıtlanmış durumdadır. Bana göre diyetisyen bir nevi öğretmendir. Beslenmeyi tam oturtamamış, kötü beslenme tarzına sahip danışanlarıma en baştan nasıl bir program içinde olmalıyız, kaç öğün yemeliyiz bunları öğrettiğim için bir nevi öğretmenleri olabilirim. İnsanların bu düzeni kurup kilolar verip ağrılarından, memnun olmadıkları dış görüntülerinden kurtulup kazandıkları özgüven sayesinde bana olan sevgileri minnetleri mutlulukları bu mesleği devam edebilmemdeki en büyük pay. Her mesleğin yorucu koşulları görünmeyen zorlukları da illaki vardır ama yine de onları bile seviyorum” dedi.

İnternetin de gelişmesiyle birlikte diyet konularında çok fazla bilgi kirliliği oluğunu aktaran Küçük, “Her diyet kişiye özgüdür. Bizler diyetleri yazarken karşının ihtiyacına gereksinimlerine kullandığı ilaçlara varsa bir hastalığı bunun tedavisine yönelik oluşturuyoruz. Kişiyi ideal kiloya getirirken tek amacımız hızlı tartı düşsün değil aynı zamanda kişiye sağlıklı beslenmeyi de öğretmek olduğu için bu tarz diyetleri asla önermiyorum” diye konuştu.

Özellikle kilo verme konusunda motivasyonun oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Çiğdem Küçük, “Danışanlarıma her zaman bir telefon kadar yakın oluyorum. Bulundukları ortamda ne yiyeceklerini seçemediklerinde her zaman bir telefon uzaklarındayım. Bu da güçlü bir bağ oluşturuyor aramızda” ifadelerini kullandı.

Yaz mevsiminin gelmesiyle diyet konuları çok daha gündemde olduğunu aktaran Küçük danışanlarına şu önerileri verdiğini aktardı: “Kesinlikle bol sıvı tüketimi çok önemli. Yazın sıcakla birlikte kaybedilen su miktarını kesinlikle yerine koymalılar. Sıcak havalarda soğuk bir şey içmek istediklerinde sade maden suyu tercih edebilirler. Yaz meyvelerini porsiyon kontrolüyle ara öğünlerine dahil edebilirler.”

Çiğdem Küçük Kimdir?

“1995 Trabzon doğumluyum. Artvin Çoruh Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezunum. Yaklaşık 5 yıldır aktif olarak diyetisyenlik hayatımın son 1.5 yılında Artvin’de kendi ofisimde mesleğimi icra ediyorum.Kilo verme, kilo verme, hastalıklarda beslenme tedavisi, emzirme döneminde beslenme, çocuklarda yeme bozuklukları uzmanlık alanlarım.”