YEREL
Giriş Tarihi : 07-07-2021 10:48   Güncelleme : 07-07-2021 10:48

Amenajman Planları Yenileniyor

Sahada inceleme ve değerlendirme yapıldı.

Amenajman Planları Yenileniyor

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanındaki ormanların, amenajman planı yenileme çalışmaları kapsamında sahada inceleme ve değerlendirme yapıldı.

Saha uygulamasına, Orman Genel Müdürlüğü Orman İdaresi ve Planlama Dairesi Başkanı Murat Çevirme, Artvin Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya, Amenajman Rehberlik ve Denetim Başmühendisleri ile beraberindeki heyet katıldı.

Yapılan bu çalışmalar sırasında el tipi mobil lazer tarama (Lidar) cihazının kullanım olanakları tanıtılmış ve deneme alanlarındaki uygulaması gösterilmiştir.

Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim elemanlarından Arş. Gör. Dr. Can Vatandaşlar tarafından yapılan cihaz tanıtımı sonrasında, daha önce klasik (yersel) envanter teknikleriyle manuel olarak ölçülen deneme alanları Lidar cihazı ile taranmış ve ağaç çapı, boyu, birim alandaki ağaç sayısı, ağaç türü gibi ölçümü oldukça zahmetli ve zaman alıcı olan hasılat parametrelerinin, deneme alanlarında Lidar teknolojisiyle kısa sürede elde edilen üç boyutlu nokta bulutları üzerinden dijital ortamda üretilmiştir. Üretilen bu veriler daha sonra yersel ölçümlerle karşılaştırılarak, Lidar'ın farklı orman tiplerindeki başarısı ölçülecektir. Bu sayede, özellikle Artvin'in arazi koşullarında oldukça zahmetli, masraflı ve zaman alıcı olan orman envanteri ve amenajman planlama çalışmalarına hız, etkinlik ve kolaylık kazandırılması beklenmektedir.

OGM