YEREL
Giriş Tarihi : 09-12-2021 17:03   Güncelleme : 09-12-2021 17:03

“ARDANUÇ EN CİMRİ YATIRIM YAPILAN YERDİR”

“ARDANUÇ EN CİMRİ YATIRIM YAPILAN YERDİR”

Yıldırım Demir, “Karayollarının Türkiye Cumhuriyeti devletinde 28 yıldır devam eden başka bir yolu yoktur.”

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Ardanuç’u Ardahan ve Erzurum’a bağlayacak bağlantı yolları başta olmak üzere Ardanuç’un genel sorunları hakkında konuştu.

Devletin yatırım yapma konusunda en cimri davrandığı yerlerin başında geldiğini belirten Başkan Demir, “Devam eden yollarımız var. Birisi Ardahan yolu 30 kilometre yol bu yıl 28’inci yılı karayollarının Türkiye Cumhuriyeti devletinde 28 yıldır devam eden başka bir yolu yoktur” dedi.

Ardanuç’un diğer illere bağlantısını sağlayacak yol çalışmalarını değerlendiren Demir, “Devam eden yollarımız var. Birisi Ardahan yolu 30 kilometre yol bu yıl 28’inci yılı karayollarının Türkiye Cumhuriyeti devletinde 28 yıldır devam eden başka bir yolu yoktur. Ayrıca Olur’a bağlantı yolu var onunda ödeneği yoktu, neredeyse çalışma yapılmadı. O yolunda yüzde sekseni Erzurum sınırında yüzde 20'si Ardanuç sınırında. Erzurum sınırındaki tamamlandı ama ne zaman ki Ardanuç sınırına geldik frene basıldı. O iki yolun bitirilmesi çok önemli. Ülke genelinde olduğu gibi burada da göç sıkıntısı var istihdam alanlarının yaratılması lazım. En azından bu bölgede hayvancılık var, tarım var Onların desteklenmesi lazım. Onlara yeni üretim alanlarının geliştirilmesi lazım ama şu an en büyük sorunlarından birisi orman kesimi. Madenciler bu ilçenin yüzde 50'sinden fazlasını çalışma sahasına kattı. Ardanuç savunma yapmaktan Yol alamıyor ki zaten öyle bir aşamaya getirdiler ki insanlar mevcudu korursa iyi” diye konuştu.

“İleride Ülkenin Geleceğine Işık Olacak”

Ardanuç’un geleceğinin organik tarım, organik hayvancılık, iç Turizm, doğa turizmi olduğunu vurgulayan Başkan Demir, “Ben ilçenin geleceğinden umutluyum Çünkü bu ilçede; organik tarım, organik hayvancılık, iç Turizm, doğa turizmi gelişecek onlar Bizim lehimize. İleride ülkenin geleceğine Işık olan bir ilçedir bundan çok umutluyum.

Cehennem Deresi kanyonu projesi ülke için güzel bir yatırım Çünkü burada güzel bir değer var o değerinde meydana çıkması, ziyaretçi alması ve yöre ekonomisine katkı sağlaması önemli. Orada hem Artvin İl Özel İdaresi, hem Kültür Bakanlığı, hem DOKA hepsi kaynak vererek geldi. Ama az önce bahsettiğim Ardanuç’a cimri olma işi orada da var. 10 lira ödemesi gerekiyorsa 2 lira veriyorlar 1 lira veriyorlar iş uzuyor. O noktada devletin yetkili kurumlarından kaynak aktarılması lazım. Bu güzel bir yatırımdır yapanlara teşekkür ediyoruz. Aynı şekilde Adakale de Artvin tarihi demek, Doğu Karadeniz'in tarihi demek Adakale’den geçer. Orada da yeni uyanıyoruz güzel çalışmalar projeler var Adakale’yi eski doğal yapısında bıraksaydık Artvin toplamına gelen turist oraya gelirdi. Hopa sahil ticareti dışındaki ilçelerde olan ziyaretçilerin tamamı kadar buraya turist gelirdi bozulmamış olsaydı. Şimdi bunun devlet yetkililerince onay verilerek projelerin başlanması ilçe adına sevindirici bir durum. İnşallah yatırıma dönüşür buradaki tarih gün ışığına çıkarılır” ifadelerini kullandı.

“Çocuklarımız Özel Vakıflara, Tarikatlara Gitmesin Diyoruz”

Ardanuç’ta ki Yüksekokul bünyesinde ki öğrencilerin yurt sorununa kalıcı çözüm bulunmasının hayati önem taşıdığını söyleyen Başkan Demir,  “Ardanuç'ta yüksekokul var burada da öğrencilerin barınma sıkıntısı var.  Milli Eğitim, Kaymakamlık ile birlikte eski bir adliye lojmanı vardı o tadilat edildi. Sağlık Ocağı vardı bir grup orada misafir ediliyor öğretmen evinde misafir ediliyor. Aşağı yukarı yüzde 50-60'ı yine devlet kurumlarında Ama bunlar eski binalar, sağlıksız, Yurt vasfı taşımayan binalar biz istiyoruz sorunu kökten çözelim maalesef devletin yatırımcı kurumları bunu özel Vakıflara ihale etmişler son derece yanlış. Biz de çocuklarımız özel vakıflara, tarikatlara gitmesin diyoruz. Bunun için girişimlerimiz var İnşallah başarılı oluruz. Bu yönde bütün hemşirelerimizden de destek isteyeceğiz bunu yapmak Vatandaşlık görevimiz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Gitme Zamanı Gelmiştir”

Ülke ekonomisi ve son süreci de değerlendiren Başkan Demir, “Bu hükümetin Türkiye Cumhuriyeti'ne vereceği bir şey kalmamıştır, gitme zamanı gelmiştir. Çünkü Türkiye ekonomisi üretimden son derece uzak bir durumda.  Bunu yeni kanlar yeni güven duygusuyla değiştirebiliriz. Değişmezse bu kara düzen aynen devam eder muhakkak değişmelidir. Hükümetin Türkiye verici hiçbir şey kalmamıştır hangi alanda verebilir; dış politikada mı, sağlıkta mı, Eğitim'de mi hizmet verecek. Eğitimi ihale etmişiz tarikatlara, dış politikayı ihale etmişiz S-400’lre, sağlığı ihale etmişiz. Eskiden kuyruk vardı Şimdi yok mu? Şimdi randevu var. Eskiden hastanede bekliyorlardı Şimdi evde bekliyoruz. Dâhiliyeye sıra almak istesek 8 gün bekliyoruz bu sefer evde bekleniyor kalbimiz ağırsa randevu alınıyor, kalp bekliyor 3 gün. Sağlıkta da hava atıldığı gibi ilerleme yok. Bir otoyollar. Havayolları var Başka ülkede iyiye giden bir şey söylesinler. Önemli olan insanların ekonomisi, insanların mutlu olması. Biz de önümüzü göremiyoruz. Gelirlerimiz sabit ama giderlerimiz değişiyor. Mesela kira artışı konusunda Ardanuç Belediyesi Her yıl kira artışını yeniden değerlendirme ile karar alıyorduk geçen yıl pandemiden dolayı hiç arttırmadık, 2022 yılı içinde dik ki yeniden değerlendirme bedeline bakalım. Devlet bu bedeli yüzde 36 küsur olarak belirlemiş. Ben utandım, normalde yapmamamız gerekirken yeniden meclis kararı alarak bunu yüzde 20 olarak belirledik. Ben bu zammı verirken utandım zammı geri çektim, Ankara’dakiler de utansın” vurgusunu yaptı.

Hatice Diler