YEREL
Giriş Tarihi : 22-08-2022 11:36

Ardanuç Halkından Cehennem Kanyonu Tepkisi

Ardanuç Halkından Cehennem Kanyonu Tepkisi

Ardanuç’ta bulunan Cehennem Deresi Kanyonun turizme kazandırılması için yapılan çalışmanın durması ve doğal sit alanının tahrip edilmesi ilçede tepki topladı.

Kendi Dalında Dünyanın en büyük ikinci kanyonu özelliği taşıyan; ilçemizde bulunan Cehennem Deresi kanyonu için yapılan “Cehennem Deresinde cennet yaşanıyor” proje kapsamında başlatılan projeninim 2022 etabında çalışmaların durması aynı zamanda Kanyon içerisinde yapılan merdiven yapım çalışması ilçede tepkilere neden oldu.” Türkiye’nin sayılı kanyonlarından birisi tanıtılmaya ihtiyacı var e bazı düzenlemeler yapmaya da ihtiyaç var.Ama orası Doğal sit alanı o yüzden yapılacak projelerin doğal sit özelliğini bozulmaması gerekiyor.” diyen Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir;”Biz yapılan yatırımı doğru buluyoruz,gerekli buluyoruz, gecikmiş buluyoruz ama bir yerel yönetici olarak da bizim hiçbir fikrimizin alınmadığı ve oradaki proje üzerinde hiçbir dahlimizin olmadığını belirtmek istiyorum” diyerek tepki gösterdi.

Burası doğal sit alanı; doğa Allah vergisi, olduğu gibi demektir.

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir; “Ardanuç Cehennem deresi kanyonunda iki üç yıldır bir çalışma var bu çalışmayı hem kalkınma ajansı, Özel İdare, Kültür Turizm Bakanlığı beraber yürütüyorlar. İşin doğrusu biz Yerel ilçemize yapılan bir yatırımın gerekliliğine inanıyoruz çünkü Cehennem Dere kanyonu; Türkiye’nin sayılı kanyonlarından birisi tanıtılmaya ihtiyacı var e bazı düzenlemeleri yapmayada ihtiyacı var.Ama orası Doğal sit alanı o yüzden yapılacak projelerin doğal sit özelliğini bozmaması gerekiyor, biz yapılan yatırımı doğru buluyoruz,gerekli buluyoruz,gecikmiş buluyoruz ama bir yerel yönetici olarak da bizim hiçbir fikrimizin alınmadığı ve oradaki proje üzerinde hiçbir dahlimizin olmadığını belirtmek istiyorum.

Yapılan yatırımlar doğru ama yanlışlık,eksiklik şurada hem yerele danışılmıyor hemde orda doğal sit alanı adı üzerinde;Doğa Allah vergisi olduğu gibi demektir. Bunu kazmayla, kürekle, iş makinalarıyla bozarsanız, tahrip ederseniz onun doğallığını, güzelliğini, çekiciliğini yitirirsiniz.Bizim eleştiri noktamızda orada bazı yerlerdeki çalışmalarda kanyon içerisinde yapılmaması gereken işler yapılmış. Bunu yanlış bulduğumuzu kabul etmediğimizi belirtmek istiyoruz ama yapılan yatırım gereklimi, gerekli devam etsin mi tatbiki devam etsin fakat aslını bozmadan Doğayla uyumlu, bilimsel gerçekliklere uygun çalışmalar yapılmasını istiyoruz” dedi.

Projenin çöp haline dönmesini istemiyoruz.

İyi Parti Ardanuç İlçe başkanı Selçuk Babacan; “Şöyle bir şey söylemek istiyorum otantikliği, taşı kırarak yol haritası açarak sonuçta bir şah eseri bozmak demektir ve otantik yapısı bozulmuştur. Yatırıma şükreden insanlarız, çokta güzel bir yatırım amaçlı konjektür oluşturdu. Bunun her zamanda yanındayız fakat yanında olduğumuz gibi yapılan yatırımında tamamlanmasını istiyoruz yani parçalayıp ondan sonrada bırakıp çöp haline dönmesini istemiyoruz” dedi.

Cehennem Deresi Kanyonunda yapılan bu şeylerden daha fazlası büyük şehirlerde var

Yurttaş Gürsel Kaya; “Geçmiş dönemlerde yaşayan kültürlerin ve Doğanın bize bahşetmiş olduğu güzelliklerin hepsinin bir yerde yaşandığı ilçe. Burasını Turizme katmak, kazandırmak elbette hepimizin arzusu ama bunu Doğayı tahrip etmeden. Cehennem Deresinde yüzyıllardır Doğanın şekillendirdiği bir yapı var. Batıdan gelen turistler Cehennem Deresi ki, Dünyanın en büyük ikinci kanyonu şu anda da bu kanyonun başında bulunmaktayız. O Doğal güzellikleri görmek için Ardanuç’a geliyorlar ama içerisinde yapılan yol gibi tahribatlar, Suni yapılanmalar insanların elbette ilgisini çekmiyor,çünkü büyük şehirlerde bu yapılan şeylerden,suni yapılan şeylerden sonradan yapılan inşaatlardan çok daha fazlası var.”

 

AdminAdmin