YEREL
Giriş Tarihi : 20-12-2022 10:58

Ardanuçlu Âşık Efkari Anıldı

Ardanuçlu Âşık Efkari Anıldı

Ankara’da bulunan Ardanuçlular Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği,  Ardanuçluu ünlü ozan‘ÂşıkEfkari’ etkinliği düzenledi.

2020 yılı içinde yapılması planlanan etkinlik Pandemi nedeniyle ancak 2 yıl sonra 2022 yılının son ayında yapıldı. Dernek’te yapılan etkinliğe yerin küçük olması nedeniyle sınırlı sayıda davetliler katıldı.

Etkinliğe Efkari’nin Türkiye’nin dört bir yanında, Artvin, Düzce, Ankara, Bursa’da bulunan torunları, torunlarının torunları, Efkari Babayı seven Ardanuçlular ve Artvinliler katıldı. Az kişiye haber verilmesine rağmen dernekte yer kalmadı, birçok kişi etkinliği ayakta takip etti.ÂşıkEfkari anma programına konuşmacı olarak Efkari’nin doktora tezi olarak geniş kapsamlı bir kitap yayınlayan Prof. Dr. Hayrettin Rayman, yaklaşık 5 yıldır Efkari romanını hazırlama çalışması içinde olan Emekli öğretmen Ardanuç Samsğarlı ( Aşağıırmaklar) köyünden Nuri Aksakal, Gazeteci Sami Özçelik konuşmacı olarak katılırken, Gazeteci, şair, yazar, sanatçı Rasim Yılmaz, türkülerle eşlik etti. Programın moderatörlüğünü ise Ardanuçlu emekli öğretmen Güner Yalçın yaptı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Ankara- Ardanuçlular Derneği Başkanı emekli öğretmen Fehmettin Yalçın yaptı. Yalçın konuşmasında, “Bu programı aslında bundan 2 yıl önce yapacaktık. Ancak biliyorsunuz pandemi nedeniyle yapılamamıştı. Bugün gerçekleştiriyoruz.  Efkari Baba’nın torunlarından gelenler var. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Yerimizin kısıtlı küçük olması nedeniyle davetimizi ona göre yaptık. Bu yüzden birçok hemşehrimiz bize sitemde bulunabilir. Programın moderatörlüğünü Emekli Öğretmen Güner Yalçın yapacak.  Ben sözü program konuşmacılarına ve yöneticiye bırakıyorum.” ifadelerini kullandı.

Programın yöneticisi emekli öğretmen yazar Güner Yalçın, sözü konuşmacılara vermeden önce Efkâri ile ilgili bilgi verdi.

İlk konuşmacı olan Nuri Aksakal, Efkari’nin biyografisi ve hayathikayesini anlattı. Anlatım aralarında ise Rasim Yılmaz sözleri Efkari’yeait bestesi Rasim Yılmaz’a ait “Kasımoğlu Pınarı” bestesi Kazım Birlik’e ait “Nazlanınazlanı” iki türküyle birlikte “Yaralı Mahmut” “ Huş Türküsü” ve “Hey onbeşliTürkülerini  seslendirdi. Son konuşmacı olan  Prof. Dr. Hayrettin Rayman, Efkari’nin edebi kişiliğini anlattı. Efkari’nin 5 yıl medrese eğitimi almasına rağmen şiirlerini son derece arı bir Türkçe ile yazdığını, Farsça ve Arapça’ya boğmadığını, çünkü halk şairi olduğunu belirtti.Konuşmacıların ardından katkı sunan,  emekli öğretmen Zeki Genç halası Nazmiye hanımın eşi olan  Eniştesi Aşık Efkari ve babasının atışmalarını anlattı. Efkari’nin iki torunu emekli öğretmen Şükran Ganım ve Katipp Şentürk de dedelerini anlattı. Programı düzenleyen Ardanuçlular  Derneği’ne teşekkür etti. Program sonrası fotoğraf çekimi esnasında Aşık Efkari  Baba’nın  torunları, akrabalarından oluşan bir Efkari  Korosu oluştu ve  “dünyayı toplasan bir Artvin etmez” diyen Aşık Efkari için Artvin Türküleri seslendirdi. Bu arada  2023 yılında Ardanuç’ta Aşık Efkari Heykeli’nin açılacağı müjdesini Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir’in verdiği dile getirildi. Benzer bir etkinliğin Ardanuç’ta yapılması temennisi dile getirildi. Günün anısına fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

Gündem ArtvinGündem Artvin