YEREL
Giriş Tarihi : 09-06-2022 11:21   Güncelleme : 09-06-2022 11:21

Ardanuç’ta İncelemelerde Bulundular

Ardanuç’ta İncelemelerde Bulundular

Cumhuriyet Halk Partisi Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, İstanbul Milletvekili Özgür KarabatArdanuç Tepedüzü köyü Çayağzı mahallesine gelerek bölgede yapılması planlanan hidroelektrik santrali(HES) yerinde incelemeler yaptılar.

‘Sorunları biliyoruz sorunları biz çözeriz’ çalışması kapsamında CHP’li vekiller Ardanuç’a geldi.Burada köylülerle görüşen heyetköy muhtarından dava ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi aldılar.

Vekillere bilgi verem köy muhtarı ElyesaUygun “Danıştay kararını beklemeksizin burada bir işlem uygulamaya çalıştılar. Bütünsiyasilerin, yetkililerin bu konuda emek sarf etmelerini istiyoruz” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat burada yaptığı açıklamada, “HES yapılmayla karşı karşıyayız köylüler hukuk mücadelesi devam ediyor. Henüz tamamlanmamış bir süreçten bahsediyoruz. Hukuki süreç tamamlanmadan HES yapan şirketler, diğer bütün örneklerde olduğu gibi fiili durum yaratarak fiili durumun diğer tarafı eşkıyalıktır. Bunu yaratarak köylülerin emeğine, köylülerin sebzecilik üretimine, köylülerin hayvancılığına her şeyine engel olmaya çalışıyorlar. Evet köylüler bunu istemiyor on iki köy etkileniyor üstelik şöyle bir durumda var. Bundan önce üç tane mahkeme mahkemelerce iptal edilmiş yani hukuki süreç tamamlandığında mahkemeler buradaki vatandaşları, yurttaşları haklı bulmuş. Dolayısıyla şu da mümkündür ki bir mahkeme sürecinde burasıda iptal edilecek. Hal böyleyken şirketin burada ısrar etmesi fiili durum yaratması çok kabul edilebilir bir şey değil. Onun ötesinde zaten bu HES santralleri Çoruh’ta, özellikle Kelkit vadisinde çok ciddi çevre problemleri yaratıyor. Başlangıçta bu problemler gözükmüyor ama zaman uzadıkça yeraltı su kaynaklarının daha aşağıya inmesi yukarlarda suların azalması, yükseklerde yaylaların su kaybetmesi bizi bir dizi büyük çevre problemleriyle kuraklık problemleriyle bizi baş başa bırakıyor. Bunun karşılığında büyük enerji üretimimi oluyor oda başka bir muamma çünkü bunlar çok küçük santraller Türkiye’deki enerji üretiminde çok az bir parçası yani öyle kayda alınmayacak derecede enerji üretiyorlar bu santraller. Ve bu sözleşmeler imzalanıyor ki bu sözleşmeleri imzalayan HES şirketleri suyun başının da sahibi oluyor. Yani suyun başını da tutuyor yani buda kabul edilebilir bir şey değil. Bunu kabul edemeyiz, her yanından kabul edilmez bir şey çevre açısından kabul edilemez bir şey değil, buradaki köylülerin hukuki hakları olarak da kabul edilemez şey, mülkiyet hakları kabul edilmeyen süreç. Biz sayın milletvekilimizle Artvin Milletvekilimizle sayın il başkanımızla, ilçe başkanlığımızla Ardanuç İlçe Başkanımızla İl Genel Meclis Üyemizle hep beraber buradayız bu sürecin yakinen takipçisi olacağız Türkiye Büyük Millet Meclisinde takipçisi olacağız. Biz il bazında bunun takipçisi olacağız köylülerin vatandaşlarımızın yanında olmaya her zamanki gibi devam edeceğiz” diye konuştu.

Tepedüzü Köyü Muhtarı Elyesa Uygun vekillere yaptığı açıklamada,“santral sahası bundan yaklaşık 3 kilometre yukarıda regülatör sahası var regülatör var yaklaşık beş altı metreden suyu kaldırıp bu kaydan akıtmak, böyle bir proje bizim hiçbir zaman kabul etmedik. BununÇED’i ile ilk 2014 yılında karşılaştık 2014 yılından,2013 yılı sonu itibariyle askıya çıktı ve 2014 yılında davaya başladık.2014 yılından itibaren bu dava ardışık dosya olarak devam ediyor. Birinci dosyanın ÇED’ini iptal ettirdik, ikinci dosyanın ÇED’ini iptal ettirdik.Ama ÇED’lerin çok kolay alındığını size söylemem yersiz olacak. Çabuk bir ÇED alıp arkadan dolanıyorlar. Şimdi üçüncü ÇED’e gelindiğinde aynı yer, aynımahkeme, aynı keşif ve yaklaşık iki şeyde keşif heyetindeki bilir kişilerden ikisi hiç değişmedi aynı kişilerdi buna rağmen, geçen keşif döneminde köylüler lehine rapor yazıp ÇED’ini iptal eden mahkeme üçüncü dosyada daşirketin lehine karar verdi. Bu işler burada yapılabilir dedi.Bizde konuyuDanıştay’ataşıdık. Şimdi şirketbu birinci ve ikinci dosyalarda muradına eremedikleri şeyini üçüncü dosyada kendi lehine karar verildiği içindeDanıştay kararını beklemeksizin burada bir işlem uygulamaya çalıştı. Köylülerbuna karşıdır, bizdezaten karşıyız eğer bura bu işlem yapılırsakidileğimiz,muradımız,inancımız odur ki yapılmasın sadece burası değil burada gelip bütün hakimler konunun diğer ilgilileri  birkayanın içinde zararsız gibi addediyorlar. Öyle değil çünkü burada oniki,onüç köy direk etkilenecek pozisyonda çünkü sulamalarını buradan yapıyor. Bu mahalle Sadece sebze ve meyvecilikten geçinen mahalledir. Aynızamanda benim köyümün mahallesi şurada sulama kanalı toptan iptal olacak. Burada santralden çıkacak su yararlı su size anlatmama gerek yok. Şuanda 2022 yılı itibariyle üç ay önce Rize idare bölge mahkemesinin kararını alan şirket burada işlem yapmaya çalışıyor, bizde elimizden geldiği kadar bu işlemin yapılmaması içinmücadele ediyoruz bütün bulduğumuz yetkiliye, siyasiye bütün yetki kılınacak herkese derdimizi anlatmaya çalışıyoruz. Yani bu konunun durdurulması için tasarruflarını emeklerini bundan yana kullanmalarını talep ediyoruz efendim hepsi bu” ifadelerini kullandı.