YEREL
Giriş Tarihi : 15-12-2021 17:42   Güncelleme : 15-12-2021 17:42

Ardanuç’ta Spor Yapmayan Kimse Kalmayacak

Ardanuç’ta Spor Yapmayan Kimse Kalmayacak

Ardanuç Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü pandeminin etkisini yok etmek için sportif çalışmalar yapmaya devam ediyor. Futbol, futsal, voleybol, badminton, güreş, dart, jimnastik, masa tenisi, satranç ve okçuluk branşlarında eğitim verilen Gençlik Spor tesislerinde gençler sportif faaliyetlere yönlendirilerek daha sağlıklı gelecek nesiller oluşturma hedefleniyor.

Ardanuç Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Emrah Yılmaz, tesisleri halk eğitim, milli eğitim ve ilçede faaliyet gösteren spor kulüpleri dahil olmak üzere herkese açık olduğunu söyledi.

Halkın sportif faaliyetlerine ilgisinin yoğun olduğunu belirten Emrah Yılmaz, “Pandemi gerek ülkemizi gerekse dünyayı etkisi altına aldı.Gençlik Ve Spor İlçe Müdürlüğü olarak özellikle bu dönemde bu olumsuz durumu bir nebze kurtarabilmek için çeşitli spor etkinlikleri düzenlemeye başladık. Bunların başında voleybol etkinliğimiz oldu. Hem oyuncusu ile hem izlemeye gelen seyirciler ile bir nebze de olsa negatif enerjiyi üzerimizden atmış olduk. Bunun tetikleyicisi olarak şimdi bir tık daha üstüne çıktık. Salon futbol takımı kuracağız ona da aşırı bir ilgi var katılım oranı oldukça fazla. Pandemi ’dendolayı üzerimizde oluşan baskıyı atacağız. Bunun yanında da tesislerimizi tahsis ettiğimiz kulüplerimiz okullarımız var haftanın yaklaşık 78 saatini onlara tahsis ettik. Halk eğitim aracılığı ile açılan kurslar olsun,milli eğitimin beden dersleri olsun, ilçemizde bulunan spor kulüpleri olsun bunlara tahsis süreci var, onlarda gece saat 9’a, 10’a kadar tesissilerimizden faydalanıyorlar” dedi.

“İl Birinciliği Müsabakaları İlçemizde Yapılacak”

Ardanuç’u sportif faaliyetler konusunda ön plana çıkarmaya çalıştıklarını belirten Emrah Yılmaz, okul sporlarına katılımın yoğun olduğunu aktardı. İl birinciliklerinin ilçede yapılmasının oldukça önemli olduğundan bahseden Yılmaz, “Okul sporları anlamında da şu anda zaten bir ilköğretim okulumuz var, 2 ortaokulumuz var, 3 tane lisemiz var. Okullarımızda bütün branşlar olmasa da öğrenci sayıları az olduğu için katılabildikleri faaliyet sayısına göre yoğun katılımları var. Özellikle ilçemizde yapılacak olan bazı spor aktiviteleri de var, il birinciliklerinde örneğin badmintonilçemizde yapılacak, geleneksel Türk okçuluğu ilçemizde yapılacak yine birkaç branşı ilçemize aldık il birinciliği müsabakalarını. Bu yönden şanslı olduğumuzu düşünüyorum. İl birinciliği müsabakalarında daha önce ödenek ödenmiyordu şimdi o problemde ortadan kalktı. Maddi anlamda okulların yükünü de üzerlerinden aldık. Bu yüzden dolayı katılımlar biraz daha arttı, ondan dolayı da olumlu bir gelişme oldu” şeklinde konuştu.

Spor salonlarında ve stat alanında yaptıkları bakım ve onarım sonrasında vatandaşların kış aylarında da spor yapabileceklerini söyleyen Yılmaz, “Kışın tesislerimiz çok soğuk oluyordu hem spor yapan için hem izleyenler için dezavantajdı. Pandemi sürecinde bu inşaatlarla uğraştık bu olumsuzlukları ortadan kaldırdık şu an çok şükür eksi 50 derece bile olsa içeride sıcak bir ortamda çocuklarımız etkinlik yapabiliyorlar. Ayrıca sahada aydınlatmalarımız ile gece saat 9-10’lara kadarsporcularımız spor aktiviteleriniyapabiliyor” diye konuştu.

“Siz gelemiyorsanız biz geleceğiz”

Yılmaz, köylerde yaşayan çocukların ayağına spor faaliyetlerini götürdüklerini vurgulayarak, “Yaz spor okulları döneminde yapmış olduğumuz faaliyetlerde, branşlarda köy muhtarları ile diyalog halindeyiz. Onları belli günlerde, onların istedikleri günlerde köy merkezi, okul veya olur bir ortamda çocukların aileleri ile toplanmalarını istiyoruz. Sonra ilçe müdürlüğümüze ait teçhizatlımızla birlikte bulundukları noktaya gidiyoruz. Kalemizi, basketbol potamızı, bütün spor ekipmanlarımızla antrenör uzmanlarımı ile birlikte bu alanda bir etkinlik yapıyoruz. Bazen muhtarlarımızdan gelen talepler oluyor oraya gidiyoruz, bazen biz isteyip gidiyoruz. Sadece okullarda değil örneğin geçen hafta sanayi esnafına gittik onlara bir etkinlik düzenledik. Onların işlerinden dolayı gelememe durumları oluyor işlerinden dolayı bizde değişik bir hava olsun diye böyle bir etkinlik düzenledik, çok da güzel bir ilgi vardı, çok da güzel bir katılım oldu bizlerde çok memnun kaldık. Bunu birkaç kere değil de daha fazla olacak şekilde ayın belli zamanlarında yapmayı planlıyoruz çünkü orda güzel bir mesaj aldık. Sadece sanayi esnafına değil önümüzdeki hafta nasip olursa merkezdeki esnafımıza aynı şeyi düşünüyoruz ondan sonra ev sahiplerimize, TOKİ’de ki mahallerimize, ev sahiplerimize, çeşitli mahallelerimize erkinlikleri düzenlemeye çalışacağız. Biz şu mesajla çıkıyoruz “Siz gelemiyorsanız biz geleceğiz” diye mesajla spora kazandırmaya çalışacağız. Ümidimizde şu Ardanuç’ta spor yapmayan kimse kalmayacak, lisanssız kimse kalmayacak” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, özel gereksinimli vatandaşlara yaptıkları etkinlikten de bahsederek şu ifadeleri kullandı.  “3 Aralık Engelliler günüydü buradaki Ardanuç spor kulübü ile koordineli bir projeye imza attık. Aslında 3 aralıkta onları hatırlamak değil, her gün hatırlamak babında onların her zaman yanında olduklarımızı empati kurarak gerçekleştirmek istedik. Ardanuç spor kulübü yöneticileri de oyuncuları da güzel bir düşünce ile sahaya çıktılar. Forma dağıtımı oldu, sahaya hep birlikte rehabilitasyon merkezinin kaldığı misafirlerle birlikte yeşil sahaya adım attık onlarla beraber eğlendik. Maçın sonucunda güzel, yöresel müzik ezgilerimiz ile halay çektik kaymakam beyin de katılımları ile birlikte. Güzel bir etkinlik oldu, sadece 3 aralık değil, her gün onların yanında olmamız gerektiğini, onlarla birlikte hareket etmemiz gerektiğini, empati kurmamız gerektiğini millete böyle bir farkındalık yaratarak hissettirmeye çalıştık.”

HATİCE DİLER