YEREL
Giriş Tarihi : 03-08-2021 11:22   Güncelleme : 03-08-2021 11:22

ARDANUÇ’UN YENİ MARKASI: LAVANTA

Yeni gözde lavanta bitkisi Ardanuç’un vazgeçilmez geçim kaynağı olma yolunda ilk adımını attı.

ARDANUÇ’UN YENİ MARKASI: LAVANTA

Geçmişten gelen ve bir türlü çözülemeyen su problemi bölge halkını olumsuz etkiliyor. Temel geçim kaynağı olan tarımın neredeyse durma noktasına geldiği Ardanuç’ta halk alternatif geçim kaynağı üretmeye başladı. Hem katma değer oluşundan hem de fazla su istemediğinden dolayı lavanta bitkisi Ardanuç iklimi için vazgeçilmez geçim kaynağı olmaya aday. 
Ardanuç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinin girişimleriyle ekilen lavantanın ilk hasadı başladı. Hasadın ilk gününde bahçede bulunan isimler arasında Kooperatif kurucu Başkanı Gürsel Kaya,  Artvin Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı İbrahim Durmuş ve kooperatif üyelerinden Turgut Sezer yer aldı.
 “Amacımız Ardanuç Halkını Toprakla Buluşturmaktı”
İklim değişikliğinin önüne geçilmediğini ve Ardanuç’un da buna kurban gittiğini belirten Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Kurucu Başkanı Gürsel Kaya, “amacımız Ardanuç’ta üretimi yeniden yaratmak ve insanların toprakla buluşmasını sağlamak için bir çalışma yapmaktı. Lavanta susuz bir bitki ve suya gereksinim duymayan bir bitkidir. Ardanuç’ta ekilemeyen tarıma elverişsiz ve susuz bir sürü alanımız var. Bu arazileri eğer lavanta ile değerlendirirsek lavantalar turizme bayağı bir katkı sağlamış olacak. Böylelikle Ardanuç’ta yeni bir yaşam kuracağız. İnsanlar tarlaları ekecek lavantadan gelen gelirlerle de güzel bir şekilde yaşayacağız” ifadelerini kullandı.
Lavanta Yağı Ardanuç’tan Sorulacak
Lavantaların kalitesinin Türkiye ve dünya sıralamasına gireceğinin altını çizen Kooperatif Başkanı Kaya, “denemesi yapılan lavantalarımız yağ üretimine elverişli bir lavanta cinsidir. Ardanuç’un bütün kesimlerinde bu lavantayı ekmemizin bir nedeni var; burası toprak anlamında kumlu bir toprak ayrıca rüzgâr alan bir yer. Lavanta sıcağı sever deneme ekimlerimizde de gördük ki Ardanuç’un her yerinde lavanta ekip yetiştirebilme şansımız var” şeklinde konuştu. Lavantanın katma değer bir ürün olduğunu anlatan Gürsel Kaya,  lavantanın kozmetik, deterjan, parfüm gibi alanlarda kullanıldığını ve ihracat ürünü olduğunu vurgulayarak “Bilim insanlarını bu tarlaya getirdik lavanta yağı analizlerini aldılar ve lavantaları beğendiklerini söylediler. Lavantanın Ardanuç’ta da iyi bir aroması var. Gördüğümüz lavantanın aroması şuana kadar gördüğümüz hiçbir yerdeki aromaya benzemiyor. Çok özel bir aromadır” dedi.
Polen Süresi Kırk Gün Uzayacak
Çiçeklerin 20 Haziran ve 10 Temmuz tarihleri arasında salgıladıkları nektarın arıların bal yapma potansiyelini oldukça arttırdığını dile getiren kooperatif üyesi Turgut Sezer, bu tarihlerden sonra lavanta çiçeklerinin nektar salgılama süresini 40 gün daha uzatacağını anlatarak konuşmasında şu ifadelere de yer verdi:  “bir arıcı on kilo bal hasat edecekse aynı grup çiçek olduğu için otuz kilo bal hasat edebileceği anlamına geliyor. Arıcıların buradan Ardahan’a gitmelerine hiç gerek yok. Buradaki tarla yeterli değil fakat bunu çoğaltırsak ve yaygınlaştırırsak bölgemizi lavanta dünyası yaparız. Biz Ardanuç’u lavanta cennetine çevirirsek geliştirmiş ve daha fazla bal hasadı etmiş olacağız. Lavanta balın kalite anlamında da çok iyi bir kalitesi var. Ardanuç bölgesinin çiçeğiyle harmanlandığında çok daha farklı sonuçlar elde etmiş olacağız” 
“Balımızı Daha Da Değerlendireceğiz”
Lavanta ekim sahası girişimini sonuna kadar desteklediğini dile getiren Artvin Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı İbrahim Durmuş, “Daha önce biz bu lavanta bahçelerini Isparta’da gördük ama şuan Ardanuç’ta da var. Kendi memleketimizde de olduğu için çok mutluyuz. Artvin’de böyle bir girişimin yapılması benim için bir sürpriz oldu fakat Artvin’deki girişimciler her şeyi başarır. Ekonomik olarakta çok faydalı bir girişim oldu. Biz arıcılar olarak bu girişimin arkasındayız. Artvin’de çeşitlilik çoğalıyor zaten ilimiz Türkiye’nin bitki örtüsü bakımından zengin bir bölgedir. Böyle bir katkıyla bala hoş koku vererek balımızı daha da değerlendireceğiz” diye konuştu. 
“Artvin Balı Eczanelerde Satılmalı”
Lavanta balının Artvin’de olması değerinin bir o kadar artması anlamına geldiğini anlatan İbrahim Durmuş, bölgedeki arıcılarla iş birliği yapıp balı çoğaltmaları gerektiğini vurgulayarak “ben çocukluğumdan beri hastane yüzü bilmem, ilaç içmem çünkü çocukluğumdan beri bal yiyorum. Fakat hasta olduktan sonra da yemenin bir faydası yoktur. Üniversiteler bal üzerine biraz daha çalışma yapmalı. Artvin balının eczanelerde satılması lazım” dedi.