YEREL
Giriş Tarihi : 27-07-2021 10:32   Güncelleme : 27-07-2021 10:32

ARHAVİ BELEDİYESİ’NDEN DUYURU

Arhavi Belediyesi Nero Sokak Hayvanları Bakımevi ile ilgili basın duyurusu paylaştı.

ARHAVİ BELEDİYESİ’NDEN DUYURU

Doğu Karadeniz’de 22.07.2021 tarihinde Arhavi başta olmak üzere meydana gelen sel felaketinde bakım evinin çok ağır hasar aldığı ifade edilen duyuruda, “Yapılan spekülasyonları önlemek için felaketin yaşandığı 22.07.2021 tarihinde yaşananları detayları ile kamuoyu ile paylaşmak istemekteyiz” denildi.

Duyurunun devamında şu ifadeler yer aldı;

“22.07.21 sabahı bakımevimden sorumlu belediye personelimiz Kemal Durmuş sabah 06:00 da bakımevine gidip rutin besleme ve temizlik işlerini yapmış olup bu sırada yağış normal şiddetindedir. Ardından bayram olduğu için evine dönen çalışma arkadaşımız yağışın artması üzerine 09:00 sularında belediyeden gelen uyarı ile Bakımevine giden yol sular altında olmasına rağmen kendi canı pahasına yürüyerek bakımevine ulaşmış tüm kapıları açmış ve canları tahliye etmiştir. Saniyeler içerisinde kendini suların dışına atmıştır. Olay meydana geldiğinde bakım evinde bağlı hiçbir can yoktu. Olayın görüntü kayıtları güvenlik kameralarında mevcuttur.

Bakımevinin yerinin yanlış seçildiği vb konularda dezenformasyon yapmak suretiyle belediyemizin bugüne kadar canlar için yaptığı hizmetleri bilerek veya bilmeyerek karalamaya çalışanlar veya yok saymak isteyenlere karşı cevaben birkaç konunun özellikle altını çizmek istiyoruz; Öncelikle ilçemizin coğrafi şartları göz önüne alındığında dere yatağı olmayan ve bakımevi yapımına uygun düz arazinin bulunmaması nedeni ile, yani ilçenin fiziki şartlarına en uygun alan olarak O bölgede kuruldu. Kaldı ki maalesef sadece canların barınağı değil insanlarımızın evleri de aynı bölgede olduğu için sele teslim oldu.

Bakımevimiz bir şahsa ya da şahıslara ait olmayıp; gönüllülerin katkı ve desteği ile Arhavi Belediyesi bünyesinde hizmet vermektedir. Bakımevimiz RUHSATLI olup her hafta Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından denetlenmektedir. Tüm kurallara ve prosedürlere uygun olduğu belgelerle kanıtlıdır.

Coğrafi konumu gereği çok yağış alan Arhavi ilçesi Meteoroloji 11.Bölge Müdürlüğü’nden her yağışta sel uyarısı almaktadır. Her yağışta bakımevimin boşaltılamayacağı düşünülürse olayın meydana geldiği gün de önceden tahmin etmek olanaksızdır. Nitekim 22.07.2021 sabah 06:00 da belediye personelimiz bakımevinde idi.

Bu süreçle alakalı; sosyal medya, yazılı ve sözlü basında aslı astarı olmayan bilgiler ile komuoyunu yanlış bilgilendiren kişiler hakkında Arhavi Belediyesi tarafından hukuki işlem başlatılacağını bildiririz.

Gün birlik olma, dayanışma günüdür. Bu tarz ayrıştırıcı söylemlerden uzak durup Arhavi’mizin yaralarını hızla sarmaya çalışmalıyız.

Arhavi’miz en kısa zamanda canlarımıza yine sağlıkla bakılacakları ve güvende olacakları bakımevine yine gönüllülerin ve Belediyemizin destekleri ile kavuşacaktır.

Bu vesile ile canını hiçe sayarak canlarımızı kurtaran Arhavi Belediye’si personeli arkadaşımız Kemal Durmuş’a ve aynı şekilde canları pahasına selin çamurun içerisinde kurtarma çalışmalarında bizlere destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz. Saygılarımızla kamuoyuna duyurulur.”

Arhavi Belediyesi