YEREL
Giriş Tarihi : 26-10-2022 12:00

“Arhavi ticaretin kalbinin attığı yer olacak”

“Arhavi ticaretin kalbinin attığı yer olacak”

Arhavi Organize Sanayi Kurulması için Kamu Yararı Kararı verilen ve Kamulaştırma Bedeli Mahkemece tespit edilen 87 milyon 329 bin 563 bedelinin ödenmesine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı karar verdi. Konu ile ilgili açıklama yapan Arhavi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Atıf Kesim, Ticaretin ve lojistiğin kalbinin Arhavi’de atacağını söyle.

Arhavi Organize Sanayi Bölgesinin tamamlanması için önemli bir adımın atıldığını kaydeden Arhavi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Atıf Kesim, “323 sicil numaralı tüzel kişiliğini kazanmış bugüne kadar 2022 yılında 39 milyon lira arsa şeklinde ödeme yaptık. Bununla beraber 350 dönüm oranımız üzerinde yüzde 48'ini bugüne kadar hallettik. Gelen paralar ile ön ödeme olarak arsa sahipleri ile arz-talep yaptık. Bu talebe göre kaç lira toplandıysa arsa miktarı o kadar para aldık sanayi teknoloji bakanlığından. Bizim yüzde  52'lik kalan arazimizin 88 milyon lira gibi bir rakam, Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, Cumhurbaşkanımızın danışmanı İsrafil beyin destekleriyle sanayi ve teknoloji bakanlığından paranın onayı çıktı. Bir ay öncesinde sayın valimizin toplantısında İsrafil bey ve Erkan Balta vardı orada netice bağlandı, İsrafil Bey dedi ki biz bu 80 milyonluk parayı göndereceğiz yatırımcıyı davet edeceğiz. 80 milyonu getirdiğimiz zaman ödediğimiz zaman arsa sahiplerine iki, iki buçuk milyar civarında yatırım yapılacak. Fabrika binalar yapılacak ortalama 40-50'ye yakın orta büyüklükte küçük ve büyük. Yakın bir zaman içerisinde para hesaplarımıza düşecek, bu kalan yüzde 52'yi vatandaşlarımızın hesaplarına yatıracağız. Buradaki süreç şu şekilde devam edecek hesaba para yattığı zaman mahkeme kararı da var kamuoyu yararı da var bakanlar kurulundan alınmış kamuoyu yararı var. Biz bu paraları hesaplara atacağız kabul eden parayı alacak, kabul etmeyen dava açabilecek. Ben bu parayı beğenmiyorum mahkeme yoluna gitmek istiyorum diyebilir bu doğal hakkıdır, o dava sonuçlarına kadar devam edecek orada herhangi bir sıkıntı yok ama biz paraları hesaba yatırdığımız zaman arsayı kendimize almış oluyoruz. Bizim bu süreçten sonra arsanın tamamı bize gönderilmiş oldu. Yakın zamanda yatırımcıya yer verilecek tabii müteşebbis toplanacak ona göre karar verilecek. Bu paralar hesaplara yattığı zaman hızlı bir şekilde, bizim yatırımcılarımız hazır şu anda Artvin'de yatırımcımız var, Hopa’da yine 2 tane yatırımcımız var hızlı bir şekilde bekliyor yatırım yapmak için” dedi.

En az bin 500 2 bin kişiye istihdam sağlanacak”

Arhavi’nin ihracatta önemli rol oynayacağını söyleyen Kesim,“Hem bölgemizde hem Kafkas ülkelerinde rol oynayacak. Ödeneğin gelme zamanlaması çok iyi oldu bu para bize 7-8 ay sonra gelse sıkıntıya düşerdik. Çünkü daha önce de alınan para var bunları geri ödemesi de var biz arsayı aldık ama banka tarafından ipotek konuldu. Örnek veriyorum sizin mağazanız var mal alıyorsunuz ve borcunuz oluyor bu da aynı şey bir taraftan araziyi yatırımcıya vereceksiniz teşvikten yararlanacaklar ve katkı payı verecekler ki biz o borcumuzu ödeyelim sistem bu şekilde çalışıyor. O para geldiği zaman bütün vatandaşın arasına o parayı yatırabiliyoruz elimiz güçlü oluyor sonrasında arsa alımı ile ilgili herhangi bir sorunumuz kalmıyor. Sonrasındaki süreç müteşebbis heyetinin toplanıp karar verecek şu anda 70'in üzerinde yatırımcı var hem bölgemizde hem bölgemizin dışarısında var İstanbul'dan var Mersin’den var ciddi olarak endüstriyel yatırımcı var bunun kararını OSB yönetimi, müteşebbis heyet karar verecek” diye konuştu.

Arhavi’nin konumu nedeniyle OSB’de  önemli rol oynayacağını kaydeden Kesim,

“Liman 11 kilometre Sarp sınır kapısına 40 kilometre. Ben de 30 senelik bir ihracatçıyım Kesimal A.Ş olarak şu şekilde bir durum da var OSB çok önemli, konumu itibari ve bölge olarak. Büyük şehirlerde artık bu hayat pahalılığından dolayı sanayiciler Anadolu'ya ve kırsala gidiyor. Bugün 10 milyar 12 milyara İstanbul'da adam bulamıyorlar çünkü ev kiraları uçtu ulaşım fiyatları uçlu bundan dolayı şimdi buraya yatırımcı geldiği zaman bölgenin gücünü de kullanacak burada insan evini de bulabilecek. Bu yüzden bizim hiçbir sıkıntımız olmayacak. Biz Artvinli olarak önceliğimiz ilimiz ve ilçelerimizin yatırımcılarını öncelik vereceğiz bunu da belirtmemiz gerekiyor. Bu Artvin'e bağlı bir OSB'dir burada yanlış bir algı oluşması, Arhavi buna öncülük edecek” ifadelerini kullandı.

Hatice DİLER

Gündem ArtvinGündem Artvin