YEREL
Giriş Tarihi : 09-06-2022 11:18   Güncelleme : 09-06-2022 11:18

Arıcılara Eğitim Verildi

Arıcılara Eğitim Verildi

Artvin Çoruh Üniversitesi Arıcılık Uygulama ve Araştırma Merkezi öncülüğünde ‘Sağlıklı Arı Yetiştiriciliği ve Arı Ürünleri eğitimi gerçekleştirildi.

Hacettepe Üniversitesi Arı ve Arı Ürünleri Uygulama ve Araştırma Merkezi(HARUM) Müdürü Prof. Dr. Aslı Özkırım ve Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Aslı Özkök’ün Arı Ürünleri ve Sağlıklı Arı Yetiştiriciliği konularında verdiği eğitim seminerine Vali Yılmaz Doruk, AÇÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Aydın Tüfenkçioğlu, Tarım ve Orman İl Müdürü Neşat Ulutaş, Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya, Kafkas Arısı Üretim Eğitim ve Gem Merkezi Müdürü Sinan Aydın, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Durmuş ve arıcılar katıldı.

Vali Doruk, “Devlet Olarak Arıcılarımızın, Üreticilerimizin, Çiftçilerimizin Her Daim Yanındayız”

Ahmet Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen eğitim seminerinde açılış konuşması yapan Vali Yılmaz Doruk, arıcılığın insanlık tarihinin her alanında önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, “Bilindiği gibi arıcılık; Anadolu insanının bir geleneği olarak çok eski yıllardan itibaren yapılmaktadır. Buradan elde edilen ürünler, üç bin yılı aşkın bir süredir insan sağlığına şifa sunmaktadır. Bu özelliğiyle arıcılık, insanlık tarihinin her safhasında hayati bir yere sahiptir. Günümüz gelişen teknolojisi ve biliminden faydalanmayan bir arıcılıkta, yüksek gelir, kalite ve devamlılıktan bahsetmek imkansızdır. O yüzden sürdürülebilir, başarılı ve kazançlı bir arıcılık, bilgi, tecrübe ve teknik uygulamalarla mümkündür. Arıcılık, ülkemiz için olduğu kadar Artvin içinde ayrı bir önem arz eder. Çünkü, coğrafi yapımız gereği az olan tarım arazilerimiz dolayısıyla, toprağa bağımlılık gerektirmeyen arıcılık, vatandaşlarımız için en kolay iş ve kazanç kapısıdır. Zengin bitki çeşitliliğiyle, tahrip olmamış doğasıyla, milli parklarıyla, biyosfer rezerv alanları ve saf Kafkas arı ırkıyla, ilimiz arıcılığın gelişmesi için gerekli tüm şartlara fazlasıyla sahiptir. Gücümüzün farkındayız. Artvin olarak hep birlikte el ele vererek bu önemli tarımsal faaliyeti olabildiğince yaygınlaştırmak için çalışmalıyız. Bu noktada kamu-sivil toplum hepimize önemli görevler düşüyor. Devlet olarak arıcılarımızın, üreticilerimizin, bizler çiftçilerimizin her daim yanındayız. Sağlam ve güçlü altyapısıyla, ilgili tüm kurumlarımız sizlerin hizmetindedir. Bugün kıymetli akademisyenlerimiz tarafından gerçekleştirilecek olan bu eğitim programı bu yönde atılmış önemli bir adım olarak görüyorum. Böylesine faydalı etkinliklerle ilimizdeki arıcılığı hedeflediğimiz noktalara getireceğiz inşallah” dedi.

Prof. Dr. Tüfenkçioğlu, “Artvin Arıcılıkta İyi Bir Yerde Ama Çok Daha İyisi Olabilir”

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörvekili Aydın Tüfenkçioğlu, Kentte arıcılık merkezi kurmanın neden önemli olduğunu açıklayarak, şu ifadeleri kullandı: “Arıcılık merkezini kurmak benim 20 yıllık hayalimdi. Daha önce bunu gerçekleştirmek istedik ama mümkün olmadı. O zaman kurabilseydik Artvin için çok elzem olduğuna inandığım bir merkezdi. Biz arıcılık bölümü de kurmak istedik madem ki Artvin Türkiye’nin belki dünyanın en iyi Kafkas arı ırkı var o zaman burada bir arıcılık bölümü olması lazım madem ki bu kadar yetiştirici var ve Artvin balı bu kadar yüksek fiyattan rağbet görüyor Artvin’de de bir arıcılık bölümü ve merkezi olması gerek düşüncesinden yola çıktık ama arıcılık bölümlerinin doluluk oranlarının düşük olması bölümü açmamıza engel oldu bu sefer bölümü kuralım dedik. Muhakkak bilimiz yapılan işlerin bilimin ışığında olması gerekiyor. Bilimsel açığımızı bu merkezde gidereceğiz. Biz Hacettepe’nin deneyimlerinden faydalanacağız onlar da bize destek verecekler. Artvin’in en önemli hazinesi doğası bitki çeşitliliği eko sistem çeşitliliği bunlar da arıcılık için ideal martta çiçeklenme başlıyor ağustosa kadar devam ediyor Türkiye’de başka bir yerde bu yok. Yunanistan ile Türkiye’nin propolisleri karşılaştırıldı en iyi propolis Artvin’de çıktı bizim acilen balımızın, propolisimizin polenimizin, arı sütümüzün analizini yapıp bunların en kalitelisi bizde diye belgesiyle birlikte pazara sunmamız gerekiyor. Pazara sürdüğümüz ürünün arkasında muhakkak belgelerinin olması gerekiyor. Üniversite laboratuvarında analiz edilmiştir denmesi gerekiyor ki birçok sahte ürünün olduğu pazarda Artvin’in balı Artvin’in bal ürünleri hak ettiği değeri bulsun. Bal ürünlerinde ciddi anlamda eksiğimiz var özellikle bu çalıştayı onun için düzenledik. Bu kadar değerli propolisimiz var polenimiz var. Polende de çok yüksek değerler elde edeceğimizi düşünüyorum çünkü bitki çeşitliliği çok yüksek, ekosistem, iklim çeşitliliği çok yüksek. Artvin’de dört iklimin de yaşanması farklı bitki dolayısıyla farklı polen çeşitliliğini, çeşitliliğini sunuyor. Bunun için bunlardan Artvin’in muhakkak faydalanması lazım. Arıcılıkta iyi bir yerde Artvin ama çok daha iyisi olabilir. Biz bunu başarmak için bu merkezi kurarak yola çıktık inşallah güzel şeyler yapacağız.”

Ulutaş, “Bakanlığımız 2 Milyon Liranın Üzerinde Arıcılarımıza Desteklemede Bulundu”

Tarım ve Orman İl Müdürü Neşat Ulutaş, Artvin’in arı ürünleri konusunda çok kıymetli bir yere sahip olduğunu ve bakanlık olarak çeşitli desteklemelerde bulunduklarını aktararak, “Bizim bakanlık olarak arıcılarımızın desteklenmesi kayıt altına alınması Kafkas arısının korunması konusunda görevlerimiz var biz de bunu en üst düzeyde yapmaya çalışıyoruz. 2021 rakamlarıyla ilimizde 131 bin aktif ve pasif kolonimiz var bunlardan 103 bini aktif koloni. 2021 yılında bakanlığımız 2 milyon liranın üzerinde arıcılarımıza desteklemede bulundu. Birkaç farklı destek kalemimiz var bunlar içerisinde şeker desteğinden tutun da arılı kovan desteğine, Gem kaynaklarının korunmasıyla ilgili desteğimiz var. Diğer taraftan ana arı üretimi ile ilgili desteğimiz var. Bizim görevimiz bu kıymetli yetiştiricilerimizin gerek sıkıntılarını merkeze iletmek gerekse onların problemlerine çözüm bulmak projeler geliştirip buradaki arıcılarımızı geliştirmek ve Kafkas arısını korumak temel görevimiz” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından 4 oturum halinde gerçekleştirilen eğitim seminerinin sonunda Dr. Aslı Özkırım ve Doç. Dr. Aslı Özkök arıcıların soruları yanıtladı. Eğitime katılan arıcılara program sonunda katılım belgeleri taktim edildi.

HATİCE DİLER