YEREL
Giriş Tarihi : 04-08-2021 09:57   Güncelleme : 04-08-2021 09:57

Aronya’nın ilk hasadı gerçekleşti

Borçka Akpınar köyünde aronya üretimi yapan Osman Koçak kendi imkanlarıyla Bursa’dan aldığı 198 kök fidanın hasadını kendisine desteği esirgemeyen Tarım İl Müdürü Dursun Okur ile beraber yaptı.

Aronya’nın ilk hasadı gerçekleşti

İlkbahar aylarında toplam 10000 aronya fidanın dağıtıldığını söyleyen Okur, 10000 fidanın 350’sini önder çiftçi olan Osman Koçak’a verilerek destekte bulunulduğunu söyledi.

Tarım ve Ormancılık İl Müdürü Dursun Okur yaptığı açıklama da “Borçka Akpınar köyünde Osman Koçak adlı önder çiftçimizin bahçesindeyiz. Bura da aronya bitkisi ekilmiş durumda. Üreticimiz Bursa’dan kendi imkanlarıyla bir dönüm fidan dikmiş. Bizde merakını görünce bu sene 2021 ‘in ilkbahar ayında 10000 fidan dağıttık. Bizde iki dönümlük toplam 350 aronya fidanı vererek üreticimizi desteklemeye çalıştık. Geçen yıl dikim yapılmış aronyalarımız şuanda meyve vermiş durum da ve başarılı bir üretim olmuş. Hemen arka bahçe de Borçka’dan bu tarafa çay ekilmiş bahçemiz de mevcut. Kendisi bu tarz işlere meraklı 60 yaşından sonra emekli olup burada meyveciliğe başladı. Bizde Tarım Orman Bakanlığı olarak güzide üreticimizin ilgili ve alakasına hep lojistik destek teknik destek vererek yardımcı olmaya çalışıyoruz. 350 adet iki dönümlük fidan verdik ve kendisi de 198 adet kendisi de dikmişti. Şuan meyve verenler geçen senenin fidanları. 2021 yılı ilkbahar döneminde 10000 adet fidanını Artvin geneline dağıtımını yaptık. Sahil kısmına daha çok likapa bitkisi iç kesimlere aronya fidanının dağıtımını yaptık. Burada gördüğünüz gibi damlama sulama ile bilinçli üretim yapılıyor. “ ifadelerine yer verdi.

Çiftçi Osman Koçak; “ 1975 de Bursa ya gittim 2015 de geri döndük. Geri döndüğümüz de farklı şeyler yapalım diye niyetlendik. Tarım İl Müdürü Dursun Bey ile irtibat kurduk Bursa da iken aradım o da aronya bitkisi alırsan daha faydalı olur dedi.   Bugün bu meyveyi tatmak için bir araya geldik. Kendisine buraya kadar gelip bizi desteklediği için çok teşekkür ederim.

 Yeni aldığım bilgilere göre Yalova da aronyanın ekmeğini yapıyorlarmış. Ve bu kanser ile ilgili ilaç sanayide kullanıldığı da söyleniyor. Aronyanın üç türü var. Benim bahçemde ise kendi aldığım iki tür bulunuyor. Bende ise şuan da vikins ve niveyya türleri var” açıklamalarında bulundu.

Yalova Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü ile görüşen Okur, toplanan ürünün tamamı satın alınabileceğini söylerken, ürünün pazar problemi olmadığını katma değeri yüksek bir ürün olduğunu açıkladı.