YEREL
Giriş Tarihi : 02-08-2021 12:19   Güncelleme : 02-08-2021 12:19

ARTVİN BAROSU’NDAN KONYA’DAKİ KATLİAMA TEPKİ

Artvin Barosu, 12 Mayıs 2021 tarihinde Konya'nın Meram ilçesine bağlı Hasanköy Mahallesi'nde saldırıya uğrayan Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin katledilmesiyle ilgili basın metni yayımladı.

ARTVİN BAROSU’NDAN KONYA’DAKİ KATLİAMA TEPKİ

Artvin Barosu tarafından yayımlanan metinde şu ifadeler yer aldı;

“12 Mayıs 2021 tarihinde Konya'nın Meram ilçesine bağlı Hasanköy Mahallesi'nde saldırıya uğrayan Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin dün akşam saatlerinde evlerine düzenlenen saldırı sonucu katledilerek evleri ateşe verildi. Olay vahimdir. Bu saldırı insanlığa, yaşama yapılmıştır. Bu katliamı sadece kınamanın yeterli olmadığını biliyoruz. Ülkemiz her yönü ile yangın yerine dönmüştür. Bu katliam yüreğimizde çok derin yaralar açmıştır.

Siyasetçilerin hamaseti, ötekileştirici ayrıştırıcı dili bırakıp ülkenin huzur ve barışı için ivedilikle ellerini taşın altına koymaları gerekmektedir.

Katillerin, azmettirenlerin, yardım edenlerin bir an önce yakalanarak adalete teslim edileceğine, hukuken mümkün olan en ağır cezaların uygulanacağına inanıyoruz.

Katledilen ailenin önceki günlerde can güvenliklerinin tehlikede olması sebebiyle yetkili makamlardan yardım istedikleri basına yansımıştır. Bu durumun gerçekliği araştırılmalı, ihmal söz konusu ise ihmali olanlar derhal görevden alınarak yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır.

Rapor hazırlamak ve araştırma yapmak için olay yerine hareket eden Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi ve Konya Barosunun paylaşacağı veriler sonrasında tüm iddialar ile ilgili ayrıntılı bir basın açıklaması yapacağımızı, süreci takip ettiğimizi belirtmek isteriz.”