YEREL
Giriş Tarihi : 25-10-2022 12:28

“Artvin Bir Sevda Bu Sevdaya Tutuldum”

“Artvin Bir Sevda Bu Sevdaya Tutuldum”

Kılıçsallayan: “11 Ülke ve Türkiye’nin birçok yerini gezdim fakat en çok Artvin’in Doğasını Beğendim”
Televizyon yapımcısı olan Marmaris’te yaşayan Sait Kılıçsallyan, Türkiye’nin diğer ucundan Artvin’i tanıtmak için gelerek kentte 5 bölümlük program çekti.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğünün Şavşat ve Borçka’yı kapsayan 250 kilometrelik ekoturizm rotasının tanıtıldığı foto safariye katılan Aksu TV’de yayınlanan ‘Serüven Zamanı’ sunucusu Sait Kılıçsallayan, kentin doğal güzelliklerini ulusal kanalda yayınlamak için program çekti.

Kentin birçok yerinde çekimler yapan Kılıçsallayan, Artvin’in doğasını çok beğendiğini kaydetti.

Marmaris'ten, Türkiye'nin bir ucundan diğer ucuna Artvin'de yapılan olan ekoturizm yürüyüşü foto Safari için Artvin'e geldim. Artvin’de ilgimi çeken ilk şey tüneller, barajlar ve virajlı yollar oldu. Özellikle virajlı yoldan konaklayacağımız yere olaştık ulaştık. Artvin'de hiç unutamayacağım anılarımdan biri virajlı yollar olacak. Artvin'e ilk defa geldim 11 ülkeyi ve Türkiye'nin yüzde 90'ını gezmiş biri olarak Artvin'in doğasını çok beğendim” dedi.

Dünya’nın en büyük Atatürk heykelinin olduğu Atattepe’yi ziyaret etmeyi ihal etmeyen Kılıçsallayan, “Artvin küçük, şirin ve güzel bir yer. Özellikle Atatepeye çıktım orası beni çok etkiledi çok güzel bir yer, güzel düşünülmüş çok güzel bir lokasyondu ama bunu ben buraya gelince gördüm bunun da tanıtılması gerek diye düşünüyorum. Ayrıca barajlar kenti olan Artvin’de su sporları ile ilgili pek bir şey göremedim bununla ilgili bir şeyler yapılabilir diye düşünüyorum” diye konuştu.

Kentin yemeklerini de çok beğendiğini belirten Kılıçsallayan, özellikle et haşlamasının tadını başka bir yerde bulamadığını ve cağ kebabını oldukça lezzetli bulduğunu söyledi.

“Artvin Keşfedilmeyi Bekleyen Bir Memleket”

Artvin’in doğa turizmi noktasında çok öönemli bir konuma sahiip olduğunu dile getiren Kılıçsallayan, “Buranın doğası muhteşem ötesi. Ben Karadeniz'de birçok yeri gezdim, birçok yaylayı gezdim ama Artvin'e ilk defa geldim, Artvin keşfedilmeyi bekleyen bir şehir.  Doğa turizmi açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyorum. Şelaleler, göller, yaylalar ve tarihi dokusuyla inanılmaz güzel bir yer. 6 gün bu bölgede yetiştirebildiğimiz kadar güzel yerleri, Serüven Zamanı TV programı için birer saatlik 5 bölüm program çektim, görüntüleri İnşallah işleyeceğiz önümüzdeki günlerde Serüven Zamanı programında yayınlanacak ve daha sonrasında YouTube'da yayınlanacak, bunun haricinde Bilgeseyyah YouTube kanalında güzel videolar hazırlayıp tanıtımına katkı sağlayacağız” ifadelerini kıllandı.

“Ekoturizm Rotaları Güzel Bir Proje”

Kentin birçok noktasından geçen Ekoturizm rotaları hakkında da değerlendirme yapan Kılıçsallayan, “Yaylıları çok beğendim özellikle sonbahar güzellikleri ile en güzel görülebilecek yerlerden bir tanesi. Ekoturizm yolları yapılmış güzel bir proje ama bunun daha kapsamlı yapılıp daha geniş rotaların çıkarılması ve bunların da ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması gerek diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Bu güzellikler bizim milli servetimiz ama bunu kimse bilmiyor”

Kentin doğal yapısının bozulmadan turizme kazandırılması gerektiğini sözlerine ekleyen Kılıçsallayan, 6 günlük Artvin gezisindeki gözlemlerini şu ifadelerle paylaştı: “Gezi ile ilgili sadece fotoğraf ve video çekmedim, gözlemler de yaptım bununla ilgili bölgede yapılabilecek projeler ile ilgili önerilerim de olacak bunları orman bölge müdürümüze sunacağım. Çok verimli bir etkinlik oldu biraz üşütüp hasta olsak da muhteşemdi. İnsanları çok sıcaktı, ilk defa bir araya gelmemize rağmen çok güzel dostluklar kurduk. Yaşlı insanlarla sohbet ettim. Çok beğendim saf ve bozulmamış bir yer doğası ve insanıyla gerçekten şahsım adına çok kıymetli bir yer ve buranın bozulmadan benliğini, kişiliğini doğallığını kaybetmeden turizme kazandırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu güzellikler bizim milli servetimiz ama bunu kimse bilmiyor, bu kadar güzel olduğundan birçok insan bir haber inşallah bizler ve sizler sayesinde buralar tanıtılacak duyurulacak. Orman Bölge Müdürümüze önerilerim olacak ben yurtiçi ve yurt dışında birçok yürüyüş yollarına gidiyorum, birçok yere çekim için gidiyorum tarih ve doğa içerikli birçok yeri görüyorum tabii ki Her gördüğümüz yer bize bir fikir veriyor, bu fikirleri de ülkemizde şehirlerimizde uygulamaya çalışıyoruz önerilerde bulunuyoruz danışmanlık yapıyoruz. İnşallah Artvin ile ilgili güzel projeler önereceğim müdürümüze ve Artvin'de yapılabilecek bu alandaki çalışmalarda da her zaman fikir bazında, danışmanlık bazında her zaman destek olacağım. Artvin benim için çok özel bir yere sahip, inşallah temmuzda tekrar geleceğim ve baharın o güzelliğini de burada yaşamak istiyorum. Bu kez daha çok yürüyerek, yöre insanı ile daha çok vakit geçirerek ve yöresel yemeklerden daha çok yiyerek güzel işler yapmak istiyorum. Mıhlaması, haşlaması ve cağ kebabı çok güzeldi. Yollarını çok virajlı buldum o da zaten coğrafi konumdan dolayı böyle olmak mecburiyetinde başka bir çare yok. Barajlar sayesinde güzel yollar yapılmış ama biraz da doğa tahrip edilmiş bu da kaçınılmaz bir şey. Ümit ediyorum ki madenlerden dolayı da doğayı tahrip etmezler diye düşünüyorum. Artvin bir sevda ve biz de bu sevdaya tutulduk. Artvin Türkiye çapında her yerde anlatma ile bitiremeyeceğim kalbimin müstesna köşesinde özel bir yere sahip özel bir şehir olacak. Güzel dostlar edindiğimiz ve unutulmaz anılar biriktirdiğimiz muhteşem bir şehir olarak aklımızda kalacak, çok güzel anılar ile çok güzel malzemelerle gidiyoruz inşallah editlerini yaptıktan sonra, haftadan itibaren her hafta bir bölüm yayınlanacak bunları sizlerle de paylaşacağız. Aksu TV'de ulusal alanda ister uydudan yapan televizyondan, Avrupa'dan dünyanın her yerinden izlenebilecek.”

Hatice Diler

Gündem ArtvinGündem Artvin