YEREL
Giriş Tarihi : 29-07-2021 09:51   Güncelleme : 29-07-2021 09:51

Artvin Çoruh Üniversitesi TRT’de

TRT Haber’de Ali Burak Biber’in sunumuyla gerçekleşen öğrenci işleri programında Artvin Çoruh Üniversite tanıtımı gerçekleşti.

Artvin Çoruh Üniversitesi TRT’de

Öğrenci İşleri programında Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, üniversitede 9 fakülte, 1 enstitü, 2 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu, 11 araştırma merkezi ve 566 akademisyenin bulunduğunu söyledi.

Artvin Çoruh Üniversitesi’nin seçkin ve tercih edilen bir üniversite olma yolunda ilerlediğini belirten Ali Burak Biber, üniversite ve şehir hakkında bilgiler verdi.

“Artvin Çoruh Üniversitesi 17 Mayıs 2007 yılında kuruldu. Eğitim yolculuğuna 9 fakülte, 1 enstitü, 2 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu, 11 araştırma merkezi ve 566 akademisyen ile devam ediyor. Aktif olarak faaliyette olan fakülteler arasında mühendislik, sağlık bilimleri, orman ve ilahiyat fakülteleri var. Üniversitenin kent merkezindeki iki ana yerleşkesi dışında Arhavi, Hopa ilçelerinde de yerleşkeleri bulunuyor. 10.000 den fazla öğrencinin eğitim gördüğü Artvin Çoruh Üniversitesi seçkin ve tercih edilen bir üniversite olma hedefiyle çalışmalarına devam ediyor.

Kentte öğrenciler tercih ettiği yerler arasında genellikle KYK ve özel yurtlar var. Eve çıkmak isteyen öğrenciler is 750 TL 1200 TL arasında kiralık ev bulabiliyor. Şehirden kampüse ulaşım ise dolmuşla sağlanıyor.

Doğu Karadeniz’in incilerinden olan Artvin içerisinde birçok doğal hazine barındırıyor. Kafkasör yaylası, Borçka Karagöl ve Mençuna Şelalesi bunlardan sadece birkaçı Doğası bir yana Artvin’deki sıcakkanlı insanlar sayesinde öğrenciler evlerinden uzakta hissetmiyor. Hem kültürüyle, hem mutfağıyla hem de misafirperverliğiyle öne çıkan Artvin öğrencilere doğayla iç içe bir eğitim hayatı sunuyor” 

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin Ali Burak Biber sunumuyla gerçekleşen Öğrenci İşleri programında yaptığı açıklamada; “Üniversitemiz genç bir üniversitedir. Ve genç ve dinamik bir kadroya sahiptir. Aynı zamanda da üniversitemiz yenilikçi ve öğrenci merkezli eğitim sistemini benimseyen bir görüşe ve anlayışa sahiptir. Pek çok spor alanlarının, imkanlarının bulunduğu bir üniversiteyiz. Üniversitemiz tıbbi aromatik bitkiler alanında da Türkiye’deki tek ihtisas üniversitesidir. Üniversite tercih döneminde öğrencilerimiz Artvin Çoruh Üniversitesi’ni ve bütün bölümlerini gönül rahatlığıyla seçebilirler. Çünkü biz öğrencilerimize her alanda gerek eğitim gerek kültür gerek sanat gerekse de doğa ve tabiat alanlarında imkanlar sunmaktayız. 9 fakültemiz bulunmakta 2 yüksekokul ve 7 meslek yüksekokula sahibiz. Pek çok alanda eğitim-öğretim faaliyeti yürütüyoruz. Bol spor, temiz atmosfer, doğa ve çevrenin imkanlarından faydalanmak isteyen öğrenciler için biz Artvin Çoruh Üniversitesi’ni tavsiye ediyoruz.

Üniversitemiz uluslararasılaşmaya da çok önem vermektedir. Uluslararası bağlantılar kurmak isteyen uluslararası öğrenciler ile dostluk kurmak isteyen öğrenciler için de üniversitemiz gerek coğrafi konumu olarak gerekse de eğitim faaliyetleri ve diğer sosyo-kültürel faaliyet bakımından önemli bir konumda bulunmaktadır. Öğrencilere imkan sağlamaktadır” açıklamalarında bulundu.