YEREL
Giriş Tarihi : 21-05-2021 11:57   Güncelleme : 21-05-2021 11:57

Artvin hentbolu sevdi ve destekledi

7 Mart Spor Kulübü’nün hem başkanı hem de antrenörlüğünü yapan Murat Ülker sahada kalıp antrenör olarak devam etmek istediğini belirtti.

Artvin hentbolu sevdi ve destekledi

12 yılda çok büyük başarılara imza attıklarını vurgulayan Murat Ülker, Artvin’in hentbolu sevdiğini ve desteklediğini ifade ederek bu destekle ve takımımızın inancıyla bugün birinci ligde mücadele ettiklerini söyledi.

Ülker, “7 Mart Spor Kulübü Başkanı Murat Ülker, Gençlik Spor İl Müdürlüğünde Hentbol antrenörlüğü yapıyorum. Hem de Artvin 7 Mart Spor Kulübünün başkanlığını ve aynı zamanda antrenörlüğünü yapıyorum. 7 Mart Spor kulübü kurulmadan önce Artvin’de sportif faaliyetlerde sıkıntılar yaşıyorduk. Artvin’in gerçekten böyle bir kulübe ihtiyacı vardı. Bütün antrenör arkadaşlarla Artvin’deki sporu nasıl güçlendirebiliriz diye bir araya geldik ve 2009 yılında 7 Mart Spor Kulübünü kurduk. Kulübümüzün adı Artvin’in kurtuluş tarihi olsun istedik. 12 yılda çok büyük başarılar ve faaliyetler elde ettik. Bundan sonra da faaliyetlerimizi devam ettirmek istiyoruz. 

Ece o dönemlerde hentbol antrenmanlarına gelmek istemişti bende sıkılmazsa ailesine katılabileceğini ifade etmiştim. Ece’nin 16-17 erkek ile idman yaparken ezileceğini düşündüğümüzde onların da üstünde bir performans vardı. Türkiye’de büyük başarılara imza atacağımızı ve beş sene sonra da birincilikle mücadele edecek bir takım oluşturmamız gerektiğini söylemiştik. O günlerden bugünlere baktığımızda bugün birincilikte oynadığımız bir takımımız var. O dönemlerde kimsenin beklemediği başarılar elde ettik. Türkiye ikinciliği, üçüncülüğü gibi derecelere girdik. Okul takımıyla ve  kulüplerde Türkiye ikincisi olduk. Anadolu yıldızlarda üçüncü olduk. Çocuklar büyüyünce bölgesel ligde oynatmak istedik ve orada da Türkiye ikincisi olarak çıktık. Çoruh üniversitesindeki maçlarımız tıklım tıklım bir seyirciyle oynanacak hale gelmişti. Artvin hentbolu sevdi ve destekledi. Bugün birinci ligde mücadele ediyoruz” diye konuştu.

“Kurumsal Desteğe İhtiyacımız Var”

Ülker, “13 yıl boyunca Milli takımlarda antrenörlük yaptım, Avrupa ikincisi olmuş bir milli takımda hocalık yaptım. Bu büyük bir tecrübe ve gurur. 15 Ağustos 2021 tarihinde 2.Klasman Avrupa Şampiyonası var. Ece, bu kampta milli sporcu olarak aday kadroya seçildi. Aday kadroları 45 kişilik çok üst düzey sporcuların olduğu bir kadrodur. Bu kadroya seçilmek bile bizim için büyük bir onur. Ece karakteriyle, eğitimiyle, performansıyla milli takımı hakkettiğini düşünüyorum. Umarım oradaki hocalarda bunu görecektir. Ece’nin en iyi şekilde ilimizi ve ülkemizi temsil edeceğini düşünüyorum.

Türkiye’nin en küçük yaş grubuyla mücadele ediyoruz. Kızlarımız 16 yaşında birincilikte oynama mutluluğuna erişiyor. Burada bulunmamız bizim için büyük bir tecrübe oldu. Güçlendik, yeteneğimiz arttı. İnanıyorum ki bunun üstesinde sporcularımız geldi. Spor Bakanlığı, Eğitim Bakanlığıyla birlikte bir protokol hazırladı. Ülkemiz yurt dışında şampiyonada Avrupa, Dünya şampiyonası ve olimpiyatlarda milli olarak temsil eden sporcular için yaklaşık 36 üniversite ile protokol imzalandı. Aynı zamanda milli sporcu olduğunda üniversite döneminde öğrenciler maaş alacak. Bunlar çok büyük bir avantaj. Ecenin bir hocası olarak diğer sporcularında milli takımının formasını giymesini ve başarılı olmasını çok istiyorum. Hentbol takımı Kulübü olarak hiçbir sıkıntı yaşamadık. Kulübümüzün hiçbir geliri yok. Ama devlet büyükleri, esnaflar ve birçok kişi bizim yanımızda olarak destek oldu. O yüzden destek olan herkese teşekkür ediyorum. Çocuklar sakat kalabiliyor, çocukların sağlığını ne ölçüde tedavi yaptırabileceğiz bilmiyorum. O yüzden kurumsal desteğe ihtiyacımız var” ifadelerine yer verdi.

Ülker, “Demirkıran bizim için bir şans” 

Gençlik Spor İl Müdürlüğü pandemi sebebiyle dönem dönem çalışabildik. Ancak 1 Haziran’dan sonra tekrar kurallar çerçevesinde çalışmalara ve antrenmanlara başlayacağımızı umut ediyorum.

2004, 2005 doğumlu arkadaşlarımızla çalışma fırsatını elde ederken 2006, 2007, 2008 doğumlu arkadaşlarımızla pandemi sebebiyle çalışma fırsatı bulamadık. Bu çok büyük bir kayıptır.

Gençlik Spor İl Müdürü sporun içinden gelen bir insan olduğu için dertlerimizi, sorunlarımızı anlayabiliyor. Bu sebeple çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum.

“İmkanımız yokken bunları yapıyorsak… “

“Ankara Büyükşehir Belediyesi takımının bütçesine, sağladığı desteğe bizim ulaşmamız mümkün değil. Artvin’e geldiklerinde hocaları biz çok sıkıntılar yaşadık siz nasıl ayakta duruyorsunuz diye sormuştu. Biz bu oyunu seviyoruz. O kadar deplasmana gittik, zorluklar yaşadık. Bu zorluklara rağmen hiçbir oyuncum şikayette bulunmadı. Bunun sebebi de her oyuncum yaptığı işi severek yapmasından kaynaklanıyor.

Adana, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara bu illerin takımlarına her sene ayırılan bütçe her sene koydukları hedefe rağmen hepsine karşı galibiyet kazanan bir takımımız var. Bizim takımımız bu takımlar arasında bu kadar zorluklara rağmen Türkiye ikincisi olması kadar güzel bir duygu olabilir mi? Bizim biraz daha imkanımız olursa başaramayacağımız şey kalmayacak diye düşünüyorum.

Gençlik Spor İl Müdürlüğünde bütün branşlara hükmedecek antrenörler var. Gençlik Spor İl Müdürlüğünün mevcut spor salonu küçük burada yapılan antrenmanın faydalı olduğunu düşünmüyorum. Bu sebeple de Artvin Çoruh Üniversitesi’ne talebimiz üzerine Seyitlerdeki spor salonunda antrenman imkanı tanıdılar. Ancak buradan kalkıp seyitlere gitmek bile bizim için bir külfet oluşturuyor. Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın kulübümüze bağışladığı araçlarla biz antrenmanlarımıza gidiyoruz, o araç sayesinde bu başarıları kazanıyoruz. “

“Kalıcı destek kalıcı başarı istiyoruz”

“Kalıcı geliri olan, kulüp odası olan, toplantı salonu olan, misafirhanesi olan bir kulüp haline gelebilmeyi talep ediyorum. Bize destek olan milletvekillerine, belediye başkanına, esnaflara, kurum amirlerine, siyasi il başkanlarına teşekkür ediyorum.

Benim isteğim 7 Mart Spor Kulübüne birisi çıksın başkan olsun, yönetici olsun. Ben sahada antrenör olarak görev yapmak istiyorum. Çünkü şuan toplam 17 ayrı kalem ile ilgileniyorum. 17 kalem demek sporcunun müsabakaya gidişi, antrenmanı, evrakları, malzemesi, yemesi, içmesi aklınıza ne geliyorsa her şeyi ben yapıyorum. Ben bunları yaparken eşimden, ailemden de ödün vermek zorunda kalıyorum.”

Artvin 7 Mart Spor Kulübünün hentbol takımındaki Ece Ersöz, milli takıma seçildi. Milli takıma seçilen Ersöz, Artvinli TV ‘de Hatice Nur Ersöz operatörlüğündeki programda yaşadığı sevinci ve düşüncelerini anlattı.

Artvin 7 Mart Spor Hentbol Kulübü Kaptanı Ece Ersöz, “İlkokul 4.sınıfta hentbol oynamaya başladım. Şu an lise 3.sınıftayım. Yapılan iş planlı ve sevilerek yapılıyorsa başarı zaten kendiliğinden geliyor. Geçen sene ki ikincilikte çok güzel bir atmosfer vardı. Bu sene pandemi dolayısıyla maalesef seyircisiz oynuyoruz. Bu durum bizi üzse de mücadele etmeye devam ediyoruz” Dedi.

Profesyonel mücadele etmek

“1 nci Ligde mücadele ederken deplasmanlara gidiyorduk. Bu sebeple de birçok güzel anımız var. Seyahat etmek güzel olduğu kadar da yorucu oluyordu. Ancak hentbol sevdiğimiz için yorgunluk çokta yormuyordu. 1 nci Ligde Türkiye’nin dört yanından takımların olması sebebiyle de çevremiz gelişti. Türkiye’nin her yerinde arkadaş edinme fırsatı bulduk. Bu da sporumuzun güzel yanlarından biri olduğunu düşünüyorum.

Oynadığımız deplasman maçının ardından Türkiye üçüncüsü olmuştuk. Ardından başka bir deplasman maçımız olduğu için Artvin’e hiç uğramadan yine başka bir deplasmana gitmek durumunda kaldık. Güçlü bir rakibi yendik orada ardından Bursa maçımız var ve Bursa’yı yenersek final oynayacağımız önemli maçtı. Maç öncesi akşamında Murat hocamız bütün takımı topladı toplantı yaptık. Bu toplantı yaklaşık 3  3.5 saat sürdü. Taktik olarak 25 dakika civarında süren toplantının geri kalanı bizim takım olarak ne istediğimizle alakalı konuşma şeklinde gerçekleşti. Bu sayede bir sonraki gün gerçekleşecek maça çok motive şekilde çıktı ve o maçı kazandık. Maçın kazandığımız içinde finale çıkan taraf biz olmuştuk. O akşam yapılan 3.5 saatlik toplantı sayesinde finale çıkma fırsatı bulduk bu bizim için özel anılardan biriydi” ifadelerine yer verdi.