YEREL
Giriş Tarihi : 02-04-2022 11:22   Güncelleme : 02-04-2022 11:22

Artvin Kontenjanı İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Artvin Kontenjanı İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Artvin Milletvekili Av.Erkan Balta Rize-Artvin Havalimanı personel alım süreci ile ilgili açıklalar yaptı. Balta açıklamasında, “Rize-Artvin Havalimanı hem Rize’nin hem de Artvin’in ihtiyacına cevap vermek için inşa edilmiştir. Dolayısı ile her iki ilin ortak havalimanıdır. Durum böyle iken burada çalıştırılacak personel dağılımı da ortak ve eşit olmalıdır.Bu gerçekle hareketle her iki ilin kontenjanı eşit olarak belirlenmiştir. Adil olarak alım yapılacaktır” dedi.

Artvin-Rize Havaalanın yapımı tamamlandı. Yakın tarihte uçuşlara açılacak olan havalimanı için duyurulan işçi alımı sözleşmesindeki en az bir yıl Rize’de ikamet etme şartı tepkilere neden oldu. Konu ile ilgili bir açıklama da Artvin AK Parti Milletvekili Erkan Balta’dan geldi. Balta açıklamasında Yapılan ilk ilan Rize ili için olup Artvin kontenjanı için çalışmaların devam ettiğini Artvinlilerin bu konuda her hangi bir tereddüttü olmaması gerektiğini aktardı.

Erkan Balta açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Rize-Artvin Havalimanı bölgemizin çehresini değiştirecek ulaşım, turizm ve sanayinin gelişmesine katkı sağlayacak önemli ve stratejik bir yatırımdır. Bu nedenle bu esere sahip çıkmalı ve değerini bilmeliyiz. Rize-Artvin havalimanı yıllardır özlem duyulan ve Artvin ilimizin tüm Türkiye ile en kısa ve en güvenli ulaşımına imkân tanıyan bir proje olarak planlanmış ancak ilimizde yapılacak uygun yer bulunmadığı için sahilde yapılmasına karar verilmiştir.Ancak sahil ilçelerimizin Gürcistan sınırına çok yakın olması nedeni ve hava sahası ihlali söz konusu olduğundan önce Rize’nin Fındıklı ilçesinde yapılması düşünülmüş belirlenen yerde derinliğin fazla olması sebebiyle uygun olmadığı için başka bir yer arayışına gidilmiştir. Bu kapsamda Pazar ilçesinin Hamidiye beldesinde fizibilite yapılmış yeryüzü şekilleri uygun olmadığı için şu anki yeri uygun görülmüştür. Kısaca yapım aşamasına kadar çok iyi düşünülerek planlanan Rize-Artvin Havalimanı hem Rize’nin hemde Artvin’in ihtiyacına cevap vermek için inşa edilmiştir. Dolayısı ile her iki ilin ortak havalimanıdır. Durum böyle iken burada çalıştırılacak personel dağılımı da ortak ve eşit olmalıdır.Bu gerçekle hareketle her iki ilin kontenjanı eşit olarak belirlenmiştir. Adil olarak alım yapılacaktır. Yapılan ilk ilan Rize ili için olup Artvin kontenjanı için çalışmalar devam etmektedir. Artvinli hemşehrilerimizin bu konuda her hangi bir tereddüttü olmamalıdır.”

HATİCE DİLER