YEREL
Giriş Tarihi : 28-10-2021 12:29   Güncelleme : 28-10-2021 12:29

Artvin TSO 11. YÖREX Fuarına Katıldı

Artvin TSO 11. YÖREX Fuarına Katıldı

Artvin TSO, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) katkılarıyla Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen 11. Yöresel Ürünler Fuarına (YÖREX) katıldı.

Fuara, Artvin TSO Meclis Başkanı İrfan Yıldırım, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Okan Gültekin, Meclis Üyesi Kurtul Özel, Genel Sekreter Yüksel Çoruh katıldı.  Üyeler Artvin’in önemli lezzetlerini tanıtırken, Yusufeli Tarım Hayvancılık şirketi tarafından pestil, köme tanıtımı yapılırken,  Coğrafi İşareti tescilini alan, SS Taşlıca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Hatila Balı fuarda sergiledi. Öte yandan bir başka Coğrafi işaret tescilli Pucuko yemeği fuarda Dilek Çoruh tarafından pişirilerek ziyaretçilere ikram edildi. Ayrıca Coğrafi işret tescil çalışmaları devam eden, Cevizli börek de fuarda yerini aldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ziyaret ettiği Artvin TSO standında Hatila balı, Pucuko ve diğer ürünler ikram edildi.  Hisarcıklıoğlu ürünlerin coğrafi işaretinin alınmasından ötürü, Artvin TSO Yönetim Kurulu Meclis Başkanı İrfan Yıldırım ve yönetim kurulu üyelerini tebrik etti.

Coğrafi işaretlerin bugün bu kadar biliniyor ve önemseniyor olmasında oda, borsa, kadın girişimciler ve YÖREX'in önemli rolü bulunduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "YÖREX, ülkemizde coğrafi işaret ekosisteminin gelişmesine de önemli katkılar sundu. 10 yılda tescilli coğrafi işaret sayısı 110'dan 921'e, başvuru sayısı ise 160'tan 721'e çıktı. YÖREX, coğrafi işaret algısının ve bilinirliğinin artmasını sağladı. Ayrıca YÖREX, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) özel ödülüne ve Oda-Borsa Proje Yarışması jüri özel ödülüne layık görüldü. YÖREX artık Türkiye'nin yöresel ürünler ve coğrafi işaretler vitrinidir." dedi.

Hisarcıklıoğlu, son 10 yılda coğrafi işaretli ürünlerin yüzde 40'ını oda ve borsaların tescil ettirdiğini, oda ve borsalar tarafından tescil ettirilen ve başvurusu yapılan toplam ürün sayısının 642'ye ulaştığını bildirdi.