YEREL
Giriş Tarihi : 20-05-2022 10:44   Güncelleme : 20-05-2022 10:44

Artvin’de 19 Mayıs Coşkusu

Artvin’de 19 Mayıs Coşkusu

Artvin’de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, coşkulu törenlerle kutlandı.

Milli İrade Meydanı'nda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün düzenlediği çeşitli etkinlikler ile gençler bayramlarını doyasıya kutladı.

Kutlamalar Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran’ın Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı.Programın açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Mustafa Demirkıran,“ Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna giden yolda, ilk ve en anlamlı adımı oluşturan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak, Yüce Türk Milletinin sonsuza kadar bağımsızlığı için, kurtuluş meşalesini ateşlediği tarihin 103. yıl dönümünü, 19 Mayıs, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu içinde, Gençlik Haftası boyunca yapacağımız çeşitli etkinliklerle hep birlikte kutluyoruz. 19 Mayıs, büyük sıkıntı ve yoksunluklara rağmen bağımsızlığından asla vazgeçmeyen, azimle direnen bir milletin topyekûn bir ordu haline gelerek başlattığı Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımıdır. Bu günün, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması ülkemizin geleceği ve teminatı olan gençlerimizle bütünleşmemiz ve onlarla aynı coşkuyu paylaşarak, geleceğe daha umutla bakmamızı da sağlamaktadır. Sevgili Gençler,Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs’ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması, gençlere verilen değeri ve duyulan güveni göstermesi bakımından son derece anlamlıdır.Sizler Samsun’dan başlayan ve tüm yurda yayılarak kurtuluş vesilesi olan millî birlik ve beraberlik ruhuyla, geleceğin sorumluluğunu yüklenebilecek nitelikte ilim ve irfanla donanmış bireyler olarak yetişecek ve yeryüzünü imar etme şuuruyla daha güzel bir dünya kuracaksınız.Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu mukaddes emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, en başta gelen vazifenizdir. Bu konuda sizlere güveniyor ve yarınlara umutla bakıyoruz.Bu duygularla, geleceğimizin teminatı ve en büyük umudu olan gençlerimizin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı ve Gençlik Haftasını içtenlikle kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Programın devamında günün anlam ve önemini anlatan video gösterimi, Halk Oyunları gösterisi, Artvin Gençlik Merkezimiz üye gençlerinden Fatih Demir “İstikbal Göklerdedir” adlı şiirini okumasının ardından, Boks, Güreş, Taekwondo, Cimnastik branşlarında spor gösterileri yapıldı.

Milli İrade Meydanı’nda oluşturulan spor alanlarının tanıtılmasının ardından protokol üyeleri tarafından Çivilerin Dilinden Artvin Filografi Sergisi’nin açılışı yapıldı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama programına; Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Garnizon Komutanı P. Alb. Mehmet Özgül, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Emre Büyükyurt, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Mustafa Kılınç, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, Artvin çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Aydın Tüfekçioğlu, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Program akşam Ata Park-Milli İrade Meydanı arasında Fener Alayı Yürüyüşü ve Araç Konvoyunun ardından Yerel Sanatçılar Konseri ile devam etti.

HATİCE DİLER