YEREL
Giriş Tarihi : 23-11-2021 12:51   Güncelleme : 23-11-2021 12:54

“ARTVİN'DE ÇEVRE KATLİAMINA DUR DE!”

“ARTVİN'DE ÇEVRE KATLİAMINA DUR DE!”

Artvin Çevre Platformu (ARÇEP) Bursa'da bir araya geldi.

Artvin'de yaşanan çevre katliamlarına karşı ortak mücadele için kamuoyuna çağrıda bulunan ARÇEP, “Yeşil Artvin Derneği'mizin yürüttüğü ormanına, suyuna, taşına, toprağına sahip çıkan onurlu mücadelesini sonuna kadar destekliyoruz” dedi.

Bursa, İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Zonguldak'ın da aralarında olduğu illerin katılımı ile oluşan. Artvin Sanat Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği (ASDER)'inde yapılan toplantının ardından Artvin'de yaşanan çevre katliamlarına karşı ortak mücadele için kamuoyuna çağrı yapıldı. Bursa'da bulunan Artvin Sanat Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği'nde bir araya gelen Artvin Çevre Platformu (ARÇEP) bileşenleri ortak bir yol haritası belirledi.

Bizler Artvin'de dışında yaşayan Artvinliler olarak neredeyse her gün kentimizin doğasıyla ilgili yeni bir yıkım, katliam ve imha haberi alıyoruz” diyen ARÇEP Bursa Sözcüsü Ahmet Orhan, “AKP-MHP İktidar bloğunun Artvin'imizi adeta gözden çıkardığı anlaşılıyor. Artvin'de, dere ve pınarlarımızı demir borular içine hapsederek, ormanlarımızı katlederek, sayısız HES, taş ocakları ve 350’nin üzerinde maden ocağı ruhsatı ile doğal yaşam tehdit altına alınmakta ve doğamız adeta delik deşik edilmek istenmektedir.

Bu uygulamalar bölgenin doğal güzelliğini ve ekolojik yapısını bozduğu gibi, canlı varlığına kastederek, tüm endemik canlı türlerinin yok olmasına neden olmaktadır.

Bütün bu yıkımlar, Mehmet Cengiz gibi halka küfreden emperyalizmin taşeronu uluslararası firmaların kasasını doldurmasını sağlarken, Artvin'imize ve ülkemize kesinlikle hiçbir yararı olmadığının bilinmesini istiyoruz.

Artvin Çevre Platformu(ARÇEP)olarak, çeyrek yüzyıldan bu yana Yeşil Artvin Derneği'mizin yürüttüğü ormanına, suyuna, taşına, toprağına sahip çıkan onurlu mücadelesini sonuna kadar destekliyor ve onlarla birlikte mücadelemizi yürütüyoruz.

Başta Bursa, İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Zonguldak gibi illerimizden çevre gönüllülerin katılımıyla oluşturduğumuz Artvin Çevre Platformu(ARÇEP) olarak bir araya geldik.

Yaşanan pandemiyi fırsata çeviren firmaların, ülkemizde -özellikle Artvin'de doğal çevreye karşı yoğunlaşan saldırılarına karşı önümüzdeki süreçte neler yapabileceğimizi görüşerek bir mücadele programı oluşturduk.

Artvin Çevre Platformu(ARÇEP)olarak, şunu açıkça ilan ediyoruz ki, hiçbir güç bizi doğal çevrenin korunmasına yönelik bu kararlı mücadelemizden alıkoyamayacaktır.

Biz Artvinliler, duyarlı tüm yurttaşlarımızla birlikte bu mücadeleyi yürüteceğiz.

Halkımızı, ülkemizin geleceğini yok edecek olan doğa katliamlarına karşı yürüttüğümüz mücadeleye destek vermeye çağırıyoruz.

Tüm çevre katliamlarına hayır diyoruz. Emperyalizmin ülkemizi yağma ve talanına izin vermeyeceğimizi, yerli ve uluslararası işbirlikçilerinin suratlarına bir kez daha haykırıyoruz" ifadelerini kullandı.